مرمت پل ۱۷۰۰ ساله دزفول با سه میلیارد ریال اعتبار آغاز شد

0
اشتراک

مرمت پل ۱۷۰۰ ساله دزفول با سه میلیارد ریال اعتبار آغاز شد

پل قدیم دزفول به عنوان یک راه ارتباطی بین جندی شاپور و سرزمین بین النهرین در سال ۲۶۳ میلادی به دستور شاپور اول ساسانی بعد از غلبه ایران بر سپاه روم و به اسارت گرفتن والریانوس امپراطور روم به کمک اسرای رومی بر روی رودخانه دز ساخته شد.
حجت اله آریایی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود:امسال پنج میلیارد ریال اعتبار برای مرمت پل باستانی دزفول اختصاص یافته که بصورت دوره ای این اعتبار برای مرمت پل هزینه می شود.
وی با اشاره به اینکه تاکنون سه میلیارد ریال از این اعتبار جذب شده است گفت:مطالعات مرمت پل ساسانی دزفول انجام شده و در تلاش هستیم با کمک اداره نوسازی شهرداری دزفول عملیات سبک سازی،برداشتن آسفالت،برداشتن پیاده روی الحاقی،آجر فرش ویژه عابر پیاده ،مرمت طاق ها و پایه های پل را انجام دهیم.
آریایی همچنین از اختصاص مکانی برای برپایی نمایشگاهی از صنایع دستی دزفول در بخشی از جان پناه این پل خبر داد و اضافه کرد: با صرف این اعتبار حدود ۳۰ درصد از مرمت پل باستانی دزفول انجام خواهد شد ولی مرمت جامع پل باستانی نیاز به مشارکت سایر اداره ها و دستگاه ها دارد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت:پیاده رو الحاقی و تجمع آبهای سطحی به برخی بخش های این پل آسیب جدی وارد کرده و پایه های پل ۱۷۰۰ ساله از این بابت آسیب دیده اند که باید کلیه دستگاه های مرتبط به این موضوع ورود کنند زیرا باید به این اثر تاریخی به چشم یک موجود زنده نگاه کرد که متخصصان باید پیگیر مرمت آن باشند.
شهر باستانی جندی شاپور، بافت آجری، آسیاب های آبی و پل باستانی از جمله آثار تاریخی دزفول به شمار می رود.
در محوطه های باستانی دزفول آثاری از دوره های مختلف تاریخ مشاهده شده است.
دزفول در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر باستانی شوش و ۱۴۰ کیلومتری اهواز مرکز خوزستان واقع شده است.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.