رونق توریسم مذهبی با معرفی و ساماندهی بقاع متبرکه

0
اشتراک

رونق توریسم مذهبی با معرفی و ساماندهی بقاع متبرکه

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، «فاطمه دانش یزدی» اظهار کرد: آن چه در دهه اخیر بیش از گذشته، توجه جهانگردان غربی را به خود معطوف ساخته، آشنایی با آیین و رفتارهای مذهبی مسلمانان و بازدید از اماکن مذهبی آنان در نقاط مختلف جهان است.

وی افزود: مشاهده آداب و سنن اسلامی که به عنوان یکی از بزرگترین ادیان الهی محسوب می‌شود، در اماکن مذهبی مسلمانان یعنی مساجد، بارگاه ها و امامزاده ها همواره مورد توجه توریست‌ها بوده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: از طرفی گردشگران می‌توانند هنر اسلامی ـ ایرانی را خصوصاً در ساخت مساجد جامع هر شهر با مشاهده ایوان‌ها، رواق‌ها، مقرنس‌ها، مناره‌های مرتفع آن، گنبدهای وسیع و کاشی کاری‌های هفت رنگ و زیبایی که سطوح بیرونی آنها را مانند فرش زیبایی مفروش ساخته است، به سهولت مشاهده کنند.

وی با اشاره به غنای معماری بقاع متبرکه را می‌توان در زیبایی کتیبه‌ها که با خطوط گوناگون و منحصر به فرد تمدن اسلامی مزین شده است، تصریح کرد: شاهکار این هنرمندی را می‌توان در مسجد جامع یزد نظاره‌گر بود که با شکوه و جلال هنری و مهندسی ایرانی ساخته شده و همه ساله میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.

دانش یزدی ادامه داد: آیینه کاری داخلی ضریح‌های متبرک نیز از هنرهای ویژه امامزاده‌هاست که گردشگران خارجی را شیفته خود ساخته است.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی استان، جاذبه‌های توریسم مذهبی استان دارالعباده یزد نیاز به ساماندهی و معرفی بیشتر به گردشگران خارجی دارد چرا که ظرفیت‌های زیادی از فرهنگ‌ها و مذاهب گوناگون را در خود جای داده که البته در نوع خود کم نظیر است.

وی همچنین اذعان کرد: آن چه هنگام ورود گردشگران خارجی به اماکن مذهبی ما مشهود است، خوشرویی و میهمان‌نوازی اکثر هیات امنا و خدام زحمت کش است که حاکی از ذات روحیه میهمان‌دوستی آنهاست و عموم گردشگران نیز به سهولت می‌توانند به مساجد و اماکن مذهبی وارد شوند و با عظمت روحانی و فضای معنوی آن از نزدیک آشنا شوند.

دانش یزدی اظهار کرد: ثبت برخی از مراسم‌های مذهبی یزد در فهرست ملی آثار ناملموس از جمله اقدامات خوبی بوده که توسط این اداره کل انجام پذیرفته است و موجب آشنایی بیشتر مردم و گردشگران و همچنین زنده نگه داشتن این مراسم می‌شود.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.