رها سازی جانوران در طبیعت توسط سازمان حفاظت محیط زیست

0
اشتراک

رها سازی جانوران در طبیعت توسط سازمان حفاظت محیط زیست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازشاهوخبر؛ حفاظت از محیط زیست عبارت است از تلاش به منظور حفظ سلامتی محیط و انسان هادر سطوح شخصی، سازمانی ودولتی که از محیط طبیعی محافظت می کنند. با توجه به رشد جمعیت و تکنولوژی محیط بیوفیزیکی گاهی اوقات نادیده گرفته می شود. حفاظت از محیط زیست نیاز توجه به فعالیت های انسانی دارد و هرگونه تلاش در ایجاد ذهنیت غیر از آن باعث بی توجهی به این فعالیت ها می شود.

چندی است که در اذهان عمومی و در میان مردم کردستان عنوان می شود که سازمان محیط زیست  اقدام به رهاسازی گرگ، مار و چندی از گربه سانان وحشی نموده است که منشا این اخبار در پی جان باختن یک نفر از توابع شهرستان کامیاران بر اثر گرگ گزیدگی قوت گرفت و تا حدودی باعث ایجاد نگرشی سوء درمیان مردم شده است.

 

رابطه انسان و گرگ

گرگ‌ها در زیستگاه‌های متفاوتی از بیابان و علفزار گرفته تا جنگل و توندرای قطبی زندگی می‌کنند. انتخاب زیستگاه توسط گرگ بستگی به فراوانی شکار، وضعیت برف، حضور انسان و جاده‌ها و وضعیت توپوگرافی منطقه دارد. گرگ‌ها در هوای سرد، بارانی و طوفانی محل‌های سرپوشیده را برای استراحت انتخاب می‌کنند، اما در هوای آرام و گرم در فضای باز می‌خوابند.

آشیانه واقعی فقط در فصل تابستان برای توله‌ها ساخته می‌شود. برای ساخت آشیانه از پناهگاه‌های طبیعی مثل شکاف‌های صخره‌ها و سوراخ‌های پوشیده از گیاهان و گاهی نیز از لانه حیوانات دیگری چون روباه و گورکن و موش خرما استفاده می‌شود. لانه معمولا برای مناسب تر شدن بایستی بزرگتر شده و دوباره بازسازی شود.

 در موارد نادری گرگ‌های ماده با حفر زمین لانه می‌سازند. لانه معمولا بیش از ۵۰۰ متر با منابع آب فاصله ندارد و رو به جنوب است تا نور کافی به آن بتابد. محل استراحت، محل بازی بچه‌ها و گذاشتن باقی‌مانده غذاها هم در نزدیکی لانه است. وجود غذای باقی‌مانده در محل آشیانه حیوانات لاشه‌خواری چون انواع کلاغ را به آنجا می‌کشاند.

گرگ یکی از حیواناتی است که به خوبی در مورد آن تحقیق و مطالعه شده و شاید بیش از هر گونه زیستی وحشی دیگری در مورد آن کتاب نوشته شده باشد. انسان‌ها در طول تاریخ برخورد نزدیکی با گرگ‌ها داشته‌اند. در برخی موارد گرگ‌ها مورد نفرت بوده و شکار شده‌اند اما در برخی جوامع نیز مورد احترام قرار داشته‌اند.

ترس از گرگ هر چند در بین انسان شیوع زیادی دارد اما انسان طعمه طبیعی گرگ محسوب نمی‌شود و موارد حمله گرگ به انسان بسیار نادر است. اینکه گرگ نسبت به انسان چه واکنشی نشان می‌دهد بستگی به تجربه قبلی او از برخورد با انسان‌ها دارد. گرگ‌هایی که تجربه منفی از برخورد با انسان ندارند یا قبلا از انسانی غذا دریافت کرده‌اند از آدم‌ها نمی‌ترسند اما در صورتی که تهدید شوند واکنش خصمانه نشان می‌دهند.

حملاتی که در این حالت صورت می‌گیرد در بدترین حالت به چند گاز سریع ختم می‌شود و ادامه پیدا نمی‌کند. در مواردی که گرگی انسان را به قصد خوردن شکار کرده ‌است نیز اغلب قربانیان کودک بوده‌اند و تقریبا تمام گزارش‌های نادری که از خورده شدن افراد بزرگسال رسیده به زنان مربوط می‌شود. در نیم قرن اخیر تا سال ۲۰۰۲ در مجموع ۸ مورد حمله مرگبار گرگ به انسان در روسیه و اروپا و بیش از ۲۰۰ مورد درجنوب آسیا اتفاق افتاده و بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ نیز دو مرگ در آمریکای شمالی گزارش شده‌است.

موارد ابتلای گرگ‌ها به هاری در مقایسه با جانوران دیگر  اندک است، چون گرگ‌ها ناقل طبیعی این بیماری نیستند و معمولا نمی‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند و فقط ممکن است آن را از حیوانات دیگر مثل سگ، شغال، یا روباه گرفته باشند. البته علائم هاری در گرگ‌ها نسبت به حیوانات دیگر بسیار شدید است و بسیار عصبانی‌تر و پرخاشگرتر از سگ‌ها هار رفتار کنند.

 

طرح چند پرسش…

آیا رها سازی جانوران وحشی و مستعد هاری امریست که به سادگی امکان پذیر است؟ آیا شرایط تکثیر و قوانین مربوط به آن ازجمله در خطر انقراض بودن با وضع موجود همخوانی دارد؟ آیا چنین سابقه ایی از طرف سازمان محیط زیست که نیاز به کار کارشناسی گسترده ای دارد وجود دارد؟ در صورت انجام چنین اقداماتی هدف چیست و آیا در سلسله اهداف پایداری تنوع زیستی می گنجد و یا نه فقط اهدافی کورکورانه می باشد؟ و چندین پرسش دیگر… .

با صراحت تمام می توان گفت که اقدامات این چنینی مستند نقل قول بوده و به دور از هرگونه درستی امر می باشد؛ بدین صورت که در تاریخچه سازمان، رهاسازی در حد پرندگان-پرندگان کشف و ضبط شده از متخلفان- و تکثیر در حد تعدادی از خانواده پستانداران بالاخص مواردی برجسته چون گوزن زرد ایرانی-زوج سمان- در دشت «ناز ساری» و پناهگاه حیات وحش «سمسکنده» در استان مازندران می توان اشاره کرد که چنین اقداماتی تنها به دلیل نگرانی از تعداد کم این گونه ها و جهت پیشگیری در لیست سرخ بودن آنها می باشد.

بنابراین درباره بحث مطرح شده می توان عنوان کرد بر اساس مطالعات بوم شناختی زمانی که نواحی بحرانی و منابع تامین کننده نیازهای زیستی حیوان دارای یوغ جایی بالایی هستند، افراد جمعیت در یک منطقه کوچک، حول وحوش نواحی بحرانی-مناطق بحرانی بخش هایی از زیستگاه هستند،که منابع محدود کننده در آنجا قرار گرفته است.این مناطق را مناطق کلیدی نیز می نامند- جمع می شوند.

در این حالت مطلوبیت زیستگاه نسبتا بالا،گستره خانگی کوچک و تراکم بالا خواهد بود و از طرفی اکثر گوشتخواران- در اینجا گرگ- از نظر تغذیه فرصت طلب بوده و از نظر تکاملی برای گرفتن و تغذیه از طعمه های معینی بهره می برند، معهذا این حیوانات هر گونه ای را که در دسترس بوده و آسیب پذیر باشند مورد استفاده قرار می دهند.

بنابراین از اقدامات اساسی در مدیریت حیات وحش،مکان یابی مناطق بحرانی در محدوده پراکنش افراد یک جمعیت و محافظت از آن در برابر زوال و تخریب است. بایستی  با انجام نظارت های دوره ای از تخریب و کاهش این منابع بر اثر عواملی نظیر بهره برداری بیش از حد از مراتع، آلودگی آب، تخریب مکان آشیانه گذاری پستانداران و پرندگان و… جلوگیری شود.

نویسنده: حشمت قربانی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.