کاهش مصرف آنتی بیوتیک در صنعت پرورش دام و طیور ضروری است

0
اشتراک

کاهش مصرف آنتی بیوتیک در صنعت پرورش دام و طیور ضروری است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قوچان خبر، علیرضا قدرتی با اعلام این خبر اظهار کرد: استفاده  بی رویه و  خودسرانه از آنتی بیوتیک ها در صنعت پرورش دام و طیور می تواند باعث افزایش مقاومت به آنتی بیوتیک ها و انتقال آن به انسان شود.

وی ادامه داد: با انتقال آنتی بیوتیک ها به انسان، افراد مبتلا به عفونت به درستی درمان نمی شوند و  گاهی نیز  منجر به  طولانی شدن دوره بیماری و حتی باعث مرگ بیمار می شود.

وی افزود: برای حفظ سلامتی دام و انسان باید مصرف آنتی بیوتیک ها با نظارت کارشناسان  بخش درمان دامپزشکی و معاینه دقیق دام و طیور توسط آنان  انجام شود، این در حالی است که بسیاری از دامداران برای کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به بهبودی دام، بدون حضور یا مشورت کارشناسان از این داروها استفاده می کنند.

قدرتی تصریح کرد: دامداران گاهی بدون در نظر گرفتن زمان مورد نیاز برای دفع باقی مانده دارویی از بدن دام، اقدام به کشتار می کنند و این مسئله می تواند پیامدهای منفی بر سلامت مصرف کنندگان بر جای بگذارد.

وی خاطر نشان کرد: ممنوعیت فروش دارو بدون نسخه باتوجه به اینکه تاثیر بسزایی در کاهش مصرف آنتی بیوتیک خواهد داشت الزامی است و دامداران، دامپزشکان و مسئولین داروخانه های دامپزشکی می بایست به این امر توجه ویژه ای  داشته باشند.

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان  در پایان گفت: با توجه به اهمیت موضوع اقدامات سختگیرانه و نظارت های جدی توسط کارشناسان این شبکه بر داروخانه ها دامپزشکی و عدم عرضه دارو  به خصوص آنتی بیوتیک ها، بدون نسخه دامپزشک در حال اجراست و در صورت مشاهده هرگونه تخلف موضوع از طریق مراجع ذیصلاح مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.