دریافت خدمات در قبال تفکیک ملک و پرداخت عوارض/ جذب گردشگران و سرمایه گذاران مستلزم توسعه زیر ساخت های شهری است

0
اشتراک

دریافت خدمات در قبال تفکیک ملک و پرداخت عوارض/ جذب گردشگران و سرمایه گذاران مستلزم توسعه زیر ساخت های شهری است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کاشان اول، مدیر املاک شهرداری کاشان در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه مراجعه کنندگان به شهرداری در قبال تفکیک ملک و پرداخت عوارض مربوطه خدمات دریافت می کنند، اظهار کرد: تفکیک ملک در شهرداری پس از طی مراحل فنی و شهرسازی با مذاکره با مالک و سپس انجام توافق صورت می پذیرد که در مسیر قوانین مربوطه توافقات به شورای اسلامی شهر ارسال و پس از تصویب باید به تایید کمیسیون انطباق برسد.

عباس قدیری تصریح کرد: از اراضی کمتر از ۵۰۰متر مربع عوارض تفکیک و در خصوص اراضی بیش از ۵۰۰ مترمربع به تجویز قانون اصلاح ماده۱۰۱ شهرداری ها ۷/۴۳ درصد از ملک توسط شهرداری دریافت می شود و در مواردی که امکان واگذاری ملک توسط مالک وجود ندارد، ملک جایگزین و یا وجه نقد به شهرداری پرداخت می شود.

وی افزود: بخشی از سهم شهرداری حاصل اجرای عملیات تفکیک شامل معابر، شبکه های دسترسی و کاربری های فضای سبز و خدماتی می باشد که مورد بهره برداری عموم واقع می گیرد و آن بخش از عواید حاصله که دارای قابلیت فروش می باشد، در زمان آزادسازی و توسعه معابر به عنوان ملک معوض و در ازاء غرامت به مالکین املاک در مسیر واگذار می شود و بخش دیگر پس از اخذ مجوز و بارگذاری لازم از طریق طی فرآیند قانونی و انجام مزایده به غیر واگذار و درآمد حاصل از آن صرف هزینه های عمرانی شهرداری می شود.

قدیری ضمن اشاره به خرید سهام چاه های آب توسط شهرداری جهت تامین آب مورد نیاز فضاهای شهری ادامه داد: در برخی موارد ممکن است املاک قابلیت سرمایه گذاری داشته باشد که در این صورت چنانچه خود شهرداری به عنوان سرمایه گذار ورود پیدا کند موضوع از طریق کمیته احیاء و توسعه املاک و در غیر این صورت از طریق دفتر سرمایه گذاری و جذب مشارکت ها پیگیری و منتج به نتیجه می شود.

بخشی از درآمد حاصل از فروش املاک صرف تملک دارائی های ثابت و سرمایه ای شده است

مدیر املاک شهرداری بیان کرد: طبق رویکرد مدیریت جدید شهری و در مسیر توزیع عادلانه خدمات و امکانات شهری پاره ای از درآمد حاصل از فروش املاک صرف تملک دارائی های ثابت و سرمایه ای شده است، خرید ساختمان و یا تملک زمین جهت احداث بنای مناطق پنجگانه شهرداری،خرید املاک جهت احداث هتل، درمانگاه، مجموعه تجاری بازارچه مهستان، مجموعه های گردشگری و تفریحی و مجموعه های فرهنگی مانند سراهای محله، خانه های فرهنگ از جمله این موارد است.

جذب گردشگران و همچنین سرمایه گذاران مستلزم توسعه زیر ساخت های شهری است

مدیر املاک شهرداری اظهار داشت: جذب گردشگران و همچنین سرمایه گذاران مستلزم توسعه زیر ساخت های شهری می باشد که جهت تحقق این امر شهرداری با مشارکت سایر دستگاه های مرتبط اقداماتی را رقم زده است. آزادسازی در حرائم سیلک، تملک کاروانسرا و ابنیه ارزشمند تاریخی و همچنین تملک قلعه تاریخی جلالی و بازپیرایی اطراف آن از جمله مواردی است که شهرداری کاشان با جدیت به آن ورود پیدا کرده و منشاء اقدامات قابل توجه در محل شده است؛ لیکن تداوم این امر منوط به همکاری و مشارکت بیش از پیش ارگان های مربوطه به خصوص اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد.

اصلاح پل راوند از اولویت های برنامه عمرانی شهرداری کاشان محسوب می شود

قدیری با بیان اینکه اصلاح پل راوند از اولویت های برنامه عمرانی شهرداری کاشان است، ادامه داد: علی رغم اینکه اجرای پروژه مذکور در حیطه وظایف شهرداری کاشان نیست، لیکن به جهت اینکه محل مورد اشاره از معابر پر تردد و حادثه خیز کاشان به سمت مشهد اردهال است شهرداری نسبت به تنظیم تفاهم نامه با راه و شهرسازی اقدام خواهد نمود.

به گفته این مسئول شهری، بر اساس تفاهم نامه مذکور اداره راه و شهرسازی در قبال اقدامات شهرداری و پاره ای از هزینه های اجرایی متعهد به معرفی زمین در محدوده شهری است که البته اقدامی تاکنون در این خصوص توسط اداره مذکور صورت نپذیرفته است، علی ای حال در صورت انجام مقدمات بدون فوت وقت عملیات عمرانی توسط شهرداری آغاز می شود.

آزادسازی محور امیرکبیر نیازمند بودجه ملی و مشارکت های مردمی است

وی در پاسخ به سوالی در خصوص کیفیت پیشرفت پروژه املاک در مسیر محور امیرکبیر خاطر نشان کرد: محور امیرکبیر به سبب محوطه باستانی سیلک و باغ تاریخی فین یکی از پر رفت و آمد ترین مسیرهای گردشگری کاشان محسوب می شود؛ از این روی اجرای طرح تعریض از اهمیت خاصی برخوردار است.

قدیری در این رابطه تصریح کرد: قیمت املاک در مسیر و از طرفی اعتبارات محدود شهرداری از موانع اصلی پیشبرد امور می باشد؛ لذا آزادسازی این محور نیازمند تامین بودجه ملی است که تا کنون ردیفی برای آن در نظر گرفته نشده است.

مدیر املاک شهرداری کاشان در پایان افزود: به همین جهت شهرداری بر آن شد که با فروش اوراق مشارکت به صورت سرمایه گذاری و احیاء املاک حاشیه محور تمهیدات لازم را به عمل آورد که رایزنی و مذاکرات اولیه انجام و لایحه مربوطه در شورای محترم اسلامی به تصویب رسیده است. البته ناگفته نماند که همراهی و همدلی مالکین پلاک های در مسیر، از جمله عواملی است می تواند در پیشرفت پروژه نقش کلیدی ایفا کند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.