گونه‌های نادری که زیر پله نگهداری می‌شوند/ موزه محیط زیست یا پارکینگ تاکسیدرمی+تصاویر

0
اشتراک

گونه‌های نادری که زیر پله نگهداری می‌شوند/ موزه محیط زیست یا پارکینگ تاکسیدرمی+تصاویر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، پیشنیه فرهنگی، معنوی، تاریخی و طبیعی مازندران همچون گنجینه‌ای گران‌بهاست که باید در صندوقچه‌ خاطرات از جنس شیشه مورد صیانت قرار گیرد.

انتقال مفاهیم زیست‌محیطی به نسل‌های بعدی صرفاً با بازکردن باب صحبت پیرامون ارزش این مهم امکان‌پذیر نیست و باید بسترهای لازم برای این کار به‌صورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد که یکی از این بایدها، ایجاد بسترهای فرهنگی و تخصصی ارتقای شناخت از محیط زیست در بین آحاد جامعه است، پس ایجاد موزه‌های تاریخ طبیعی و حیات وحش با به‌وجود آوردن یک زمینه فکری مناسب در ذهن مخاطب از میزان تنوع اکولوژیکی یک استان خود بسترساز یک تحول عظیم در نگرش به آینده است که در کش‌و‌قوس‌های مالی بین دستگاه محیط زیست و ارگان‌های تأمین‌کننده بودجه مورد اغفال جدی قرار گرفته است.

به‌نحوی که این سؤال در ذهن پدیدار می‌شود که آیا مقوله محیط زیست علاوه بر تأکیدات خاصه مقام معظم رهبری هنوز در اولویت مسؤولان قرار نگرفته است و یا مسؤولان ذیربط خود درک درستی از اهمیت موضوع ندارند اما آنچه واضح است این است که چشم‌انداز ترسیمی رهبر معظم انقلاب صراحتاً از حرکت رو به جلوی بدون قید و شرط در این زمینه حکایت دارد.

چندی پیش با ورود به اداره‌کل محیط زیست مازندران آنچه به چشم می‌خورد وجود تعدادی تاکسیدرمی بود که در سالن حدود ۱۰۰ متری در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشتند و با چهره‌های درنده و پنجه تیز کرده همدیگر را با شدت عصبانیت نگاه می‌کردند اما جرأت حرکت نداشتند.

برخی پرندگان هم بودند با وجود اینکه جای‌شان در بلندترین نقطه زمین قرار داشت در زیر پله یا در کنار سمور جا خشک کرده بودند انگار زادگاه و محل زیست‌شان را از یاد برده بودند.

جفت جفت با نظم و ترتیب، کوتاه و بلند ناموزونی در انتخاب بیشتر شبیه بازار دست‌فروشان دوره‌گرد بود که حیوانات خشک شده را به چوب حراج می‌گذاشتند.

گاهی هم با یک نگاه گذرا آنچه در ذهن تداعی می‌شد پارکینگی که فقط تاکسیدرمی‌ها را بعد از جنگ نابرابر در خود جای داده بود.

وقتی وضعیت بلاتکلیف تاکسیدرمی‌ها را از سرپرست حفاظت محیط زیست مازندران پیگیر شدم، اظهار کرد: با احداث ساختمان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان فضای موزه طبیعی و زیستی حیات وحش در این بنا تعریف شد تا با تخصیص اعتبار شکل موزه را به خود گیرد.

عباسعلی منصورکیایی با بیان اینکه تاکنون اعتباری برای ایجاد موزه طبیعی و حیات وحش در مازندران اختصاص نیافت، افزود: سازمان محیط زیست معتقد است اعتبارات باید در جاهای دیگر هزینه شود و موزه‌ها به بخش خصوصی واگذار شود.

وی بیان کرد: امسال واگذاری موزه‌های به بخش خصوصی مصوب شد اما تاکنون سرمایه‌گذاری ورود نکرد چون بازدهی اعتباری برای بخش خصوصی ندارد.

سرپرست حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه در چندین مرحله موضوع ایجاد موزه حیات‌وحش در برنامه این اداره کل تعریف شد، تصریح کرد: تاکنون موفق به جذب اعتبار در این بخش نبودیم.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از فارس، راه‌اندازی موزه تنوع زیستی و حیات وحش در دوره نخست مدیریت ناصر مهردادی که در دوران اصلاحات بود مورد پیگیری قرار گرفت اما به سرانجام مثبتی ختم نشد.

همین روند در دوران مدیریت اشرفی هم در حفاظت محیط زیست از سوی خبرگزاری فارس پیگیری شد اما مسؤولان وقت اعلام کردند که ایجاد موزه طبیعی و حیات وحش حدود ۱۹۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد اما بحث از ورود بخش خصوصی نبود.

پیگیری خبرگزاری فارس در مصاحبه‌های متعدد با ناصر مهردادی در دولت یازدهم که تصدی حفاظت محیط زیست استان را حدود سه سال بر عهده داشت به سرانجام مثبتی ختم نشد و فقط تمام مدیران محیط زیست استان از ۱۴ سال قبل تاکنون معتقد به موزه طبیعی و زیستی حیات‌وحش بودند اما ساز نبود اعتباری برای این موضوع را سر می‌دادند.

مازندران با وجود دریا، دشت، کوه و جنگل نیازمند مجموعه فضای آموزشی و کتابخانه‌ای به‌ویژه موزه طبیعی و حیات‌وحش است تا آکواریوم کاملی از گونه‌های آبزی، حیوانات نادر به ویژه حفاظت شده، در حال انقراض در کنار تابلوهای زیبایی از مناظر طبیعی و زیستی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گیرد.

حال شاهد هستیم که ۳۰۰ گونه‌ نادر و … از حیات وحش مازندران تاکسیدرمی شده در معرض هوا قرار گرفته و در حال تجزیه شدن است و با همین وضعیت مورد بازدید قرار می‌گیرد.

این بی‌سر و سامانی تاکسیدرمی‌ها حال همان هم‌نوعان جاندار خود را دارند که هر روزه با وجود حضور محیط‌بانان در تیررس شکارچیان اسلحه‌به‌دست قرار می‌گیرند و در این فضای زیرپله‌ای با وجود اینکه سایه مدیرکل محیط زیست مازندران را بالای سر خود دارند در حال فنا شدن هستند.

بد نیست گریزی زده شود تا سازمان محیط زیست مطلع شود این‌بار معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حال طراحی چه برنامه‌ای است، آیا در پایان دولت اعتدال فیلتر هوا نصب می‌کند تا درصد آلودگی هوا کاهش یابد یا قلابش را می‌اندازد و تک به تک آبزیان را از آلودگی دریایی خارج می‌کند و یا سر ماشه اسلحه شکارچیان را گل می‌گیرد حال بی‌سر و سامانی موزه‌های طبیعی و حیات وحش در سر جای خود قابل بحث است.

——————————–

گزارش از : رقیه نعلبندانی

——————————–

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.