تمجید شبکه آمریکایی از جان کری به دلیل برجام

0
اشتراک

تمجید شبکه آمریکایی از جان کری به دلیل برجام

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که کمتر از یک ماه تا پایان کار دولت کنونی آمریکا باقی مانده، یک رسانه نزدیک به دموکرات‌ها در گزارشی از تلاش‌های جان کری در مقام وزیر خارجه تمجید کرد.

«سی‌ان‌ان» که در سراسر کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا حامی دموکرات‌ها بود، حالا گزارشی مفصل با این عنوان «ماموریت جان کری برای نجات دیپلماسی». منتشر کرده است.

در بخشی از این گزارش مفصل به موضوع برجام و اقدامات و تلاش‌های جان کری در این خصوص پرداخته شده است.

این رسانه آمریکایی نوشت: «کری بسرعت یک رابطه نزدیک با جواد ظریف وزیر خارجه ایران ایجاد کرد. وقتی عکس‌های قدم زدن آنها در ژنو در شبکه‌های مجازی منتشر شد، هر دوی آنها در کشورشان با انتقاداتی مواجه شدند».

سی‌ان‌ان ادامه داد: «با این وجود، این دو برای برقراری رابطه رو در رو و یک به یک، آدرس ایمیل و شماره‌های تلفن همراه رد و بدل کردند. در جریان مراحل سخت مذاکرات (هسته‌ای)، کری بیشتر با ظریف صحبت کرد تا با متحدان آمریکا». 

این رسانه غربی در ادامه می‌نویسد: «روابط آنها البته مانع از بروز برخوردها و مواجهه‌های غیردیپلماتیک نشد. یک بار، صدای دادوبیدادهای کری و ظریف را می‌شد در بیرون از اتاق مذاکرات شنید. کری دو بار از مذاکرات خارج شد».

سی ان ان در تمجید از تلاش‌های وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «کری در سن ۷۳ سالگی برنامه کاری در پیش دارد که مشاورانش با نصف سن او، با این برنامه دچار خستگی می‌شوند. از سال ۲۰۱۳ تاکنون، او تقریبا ۱٫۳۸ میلیون مایل سفر کرده است که بیش از همه سلف‌های خودش است و او در ۵۸۵ روز به ۹۱ کشور سفر کرد. بسیاری از زمان این سفرها، برای تعاملات دیپلماتیک پر مخاطره که موضوعاتی مثل ایران، سوریه و خاورمیانه را در برمی‌گرفت، صرف شد».

در بخش دیگری از این گزارش، بر روابط خوب جان کری با سرگئی لاوروف همتای روسی او نیز تاکید شده است.

این شبکه تصریح کرد: «به آنها لقب "زوج عجیب" دیپلماتیک گفته می‌شود. حتی با وجود آنکه روابط آمریکا-روسیه بر سر سوریه، اوکراین و انتشار شواهدی مبنی بر استفاده روسیه از حملات سایبری در تلاش بریا اثرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ تا سطوح نردیک به جنگ سرد به تشنج گراییده است، کری و لاوروف روابط دوستانه شان باقی مانده است».   

سی‌ان‌ان ادامه داد: «لاوروف یک بار به اتاقی که در آن وزرا حضور داشتند، به شوخی گفت که "فقط من و جان دوست هستیم و نه آمریکا و روسیه"».

رسانه آمریکایی بار دیگر با اشاره به برجام تصریح کرد: «روابط آنها (کری و لاوروف) به حصول توافق هسته‌ای ایران و همچنین توافق برای کنار گذاشتن سلاح‌های شیمیایی سوریه کمک کرد».

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.