معلولان پای رفتن دارند، راه رفتن ندارند

0
اشتراک

معلولان پای رفتن دارند، راه رفتن ندارند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز سه شنبه ایرنا، در این گزارش آمده است: معلولیت عارضه‌ای طبیعی است که در جوامع مختلف به صورت‌های گوناگون در برخی افراد دیده می‌شود، معلول فردی است که بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توام با آن در سلامت و کارآمدی عمومی او اختلالی به وجود آید، به گونه‌ای که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی شود.
در ادامه می خوانیم: بنابراین افراد معلول باید در تصمیم‌گیری ‌ها، به ویژه در خصوص سازمان‌ هایی که اعضای آن از معلولان تشکیل شده یا معلولان در آن عضویت دارند و برای معلولان خدمت‌ رسانی می‌کنند، مشارکت جدی و اثرگذار داشته باشند.
همچنین به معلولان باید فرصت داده شود تا استعدادهای خلاق هنری و فکری خود را رشد دهند و آن را نه تنها برای منافع خود بلکه برای غنی‌سازی جامعه به کار گیرند.
در استان قزوین بیش از ۲۰ هزار نفر دچار معلولیت‌های جسمی، ذهنی و حرکتی می‌باشند که متاسفانه با مشکلات زیادی روبرو هستند، در حالی که به این افراد باید کمک شود تا بتوانند به طور مستقل، بدون کمک دیگران و بدون آنکه خود را سربار جامعه احساس کنند و یا منزوی باشند، به زندگی عادی بپردازند.
از دغدغه‌های مورد اشاره این قشر که خواستار رفع آن هستند، تامین فرصت‌ هایی برای اوقات فراغت با ورزش‌های تفریحی آنها بود؛ چرا که ورزش برای معلولان نسبت به افراد غیرمعلول از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ تا آنجا که متخصصان آشنا با خصوصیات جسمانی معلولان و متخصصان تربیت بدنی معتقدند که اگرچه ورزش برای افراد غیر معلول نیکو و پسندیده است؛ اما برای معلولین یک ضرورت است و آن‌ها باید نیازهای حرکتی خود را از طریق فعالیت‌های‌ ورزشی تامین کنند که این‌ها نیازمند بستر سازی‌هایی است.
توجه به قانون جامع حمایت از معلولان که در سال ۸۳ در ۱۶ ماده قانونی در مجلس به تصویب رسیده است؛ از دیگر مطالبات معلولان استان بود که در گفتگو با ولایت به آن اشاره کردند؛ چرا که این قانون از مهم‌ترین قوانین حمایتی معلولان در کشور است؛ اما بسیاری از بندهای آن به دلیل عدم تخصیص بودجه اجرا نمی‌شود.
لیلا قربانی، کارشناس فلسفه اسلامی که دچار عارضه شدید بینایی است؛ در گفتگو با خبرنگار ولایت مناسب‌سازی شهری و نبود فرصت برای دسترسی معلولان به مکان‌های عمومی همچون پارک‌ها، بانک‌ها و پایین بودن سطح آگاهی افراد جامعه برای رویارویی با فرد معلول را از مشکلات قشر معلول استان دانست.
او گفت: متاسفانه در جامعه ما چگونگی رویارویی با فرد معلول فرهنگسازی نشده است؛ به گونه‌ای که مردم نمی‌دانند با یک فرد ناشنوا، معلول جسمی و حرکتی، و نابینا چگونه روبرو شوند که شأن و کرامت فرد معلول حفظ شود.
به گفته این کارشناس فلسفه؛ افراد معلول باید با دیگر افراد جامعه از حقوق شهروندی برابری برخوردار باشند و مورد تکریم قرار گیرند که متاسفانه مظلوم واقع شد‌ه‌اند.
قربانی با بیان این مطلب که معلولان انتظار دارند از نگاه‌های تحقیر‌آمیز نسبت به آن‌ها دوری شود؛ گفت: در راستای تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان باید گام‌هایی توسط نهادهای دولتی و تشکل‌های مردم نهاد برداشته شود تا توانمندی‌های معلولان دیده شود و نگاه جامعه نسبت به افراد معلول تغییر کند.
وی بیان کرد: معلولان هم مانند دیگر اقشار جامعه از توانمندی‌های فردی بالایی برخوردار هستند که می‌توانند در پیشبرد اهداف اقتصادی و توسعه کشور اثرگذار باشند و به عنوان شهروند موثر در کشور ایفای نقش کنند.
این بانوی معلول، بی‌توجهی به قانون حمایت از معلولان را از دیگر مشکلات این قشر عنوان و اضافه کرد:متاسفانه این قانون اگرچه یک بار هم بازنگری شد؛ اما همچنان توسط دستگاه‌های دولتی اجرایی نمی‌شود و یک علت مهم آن است که دربندی از آن ذکر شده که اجرای بندهای قانون در صورت وجود بودجه الزامی‌ست و این بند، قانون را نقص می‌کند.
قربانی بیان کرد: زمانی مشکلات قشر معلول، در کشور ما برطرف می‌شود که به این قشر به عنوان یک شهروند واقعی نگاه شود و تمامی امکانات رفاهی، فرهنگی و اجتماعی این افراد برابر دیگر شهروندان تامین و توانمندی ‌های آن‌ها نادیده گرفته نشود.
وی افزود: از آنجایی که در قشر معلول، افراد تحصیل کرده با مدارج عالی دانشگاهی و افراد کارآفرین زیادی هست؛ چنانچه نهادهای دولتی و وابسته از این قشر حمایت کنند؛ چه بسا این افراد بتوانند در مقایسه با افراد عادی جامعه در پیشبرد جامعه مدنی کشور، نقش بهتری داشته باشند.
قربانی در پایان گفت: معلولان قشر ساکتی هستند و توانایی‌ آن‌ها شناخته نشده است به همین خاطر مظلوم واقع شده‌اند.
****مناسب‌سازی از نیازهای ضروری معلولان است
معصومه آمدی، مسئول روابط بین‌الملل کانون معلولین توانا هم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ولایت بیان کرد: در کشورهای پیشرفته قانونی با عنوان Ada هست که در آن حقوق شهروندی معلولان به طور کامل دیده شده است.
وی افزود: مناسب‌سازی از نیازهای ضروری معلولان است که متاسفانه در کشور ما به مناسب‌سازی مکان‌های عمومی، فرهنگی و خیابان‌ها کمتر توجه شده در حالی که با مناسب‌سازی اماکن عمومی معلولان هم می‌توانند در مشارکت‌های اجتماعی نقش ایفا کنند.
این عضو کانون معلولین توانا گفت: اگر بخواهیم ایران را با برخی کشورهای دیگر در حوزه توجه به معلولان مقایسه کنیم؛ خیلی عقب‌تراست؛ در ایران تنها قوانین نوشته می‌شود؛ در حالی که باید کمیته‌های اجرایی و نظارتی وجود داشته باشند تا به این قوانین توجه کنند.
آمدی بیان کرد: معلولان قزوین از محیط‌های آموزشی، حمل و نقل شهری و تفریحی نمی‌توانند استفاده کنند؛ در حالی که حقوق شهروندی دنیا این است که شهروندی بتواند به طور مستقل از این امکانات بهره ببرد؛ در این راستا باید اقداماتی شود تا معلولان هم بتوانند برای جامعه و کشور مفید واقع شوند.
وی با انتقاد به کمبود وسایل توانبخشی مورد نیاز معلولان گفت: سمعک، ویلچر، پروتز از مهم‌ترین وسایلی است که معلولان بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند که متاسفانه اغلب گران هستند و تهیه آن برای معلولان سخت است که انتظار می‌رود در این باره اقداماتی صورت گیرد.
عضو کانون معلولین توانا در پایان یادآور شد: معلولان هم توانمندی‌های افراد سالم را دارند؛ تنها با محدودیت‌هایی روبرو هستند و سرعت انجام کار کمتری دارند؛ از این رو کمتر دیده می‌شوند؛ اما با تشکیل کنوانسیون هم می‌توان به آن‌ها خدمات‌رسانی بیشتری کرد و هم آن‌ها می‌توانند در انجام کارها اثرگذاری بیشتری داشته باشند.
**** معلولان افکار توانایی دارند
مرضیه کریمی، مدیر روابط عمومی کانون معلولین و توانا نیز به خبرنگار ولایت گفت: معلولان افکار قوی دارند و می‌توانند برای مسئولان و دولتمردان بازوی قدرتمند باشند؛ تنها نیازمند آنند که در جامعه برای حضور و مشارکت آنان بسترهایی فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: معلولیت ناتوانی نیست و این قشر از استعداد و توانمندی ‌هایی بالایی برخوردار هستند و می‌توانند در حل بسیاری از مشکلات جامعه اثرگذار باشند.
وی، اشتغالزایی و ایجاد فرصت ازدواج را از مطالبات معلولان عنوان و اضافه کرد: کانون معلولین توانا حدود ۳ هزار و ۹۰۰ عضو دارد که عده‌ای از آنها در سنین جوانی به سر می‌برند؛ چنانچه به استطاعت مالی دست پیدا کنند؛ می‌توانند مانند افراد عادی جامعه تشکیل خانواده دهند.
مدیر روابط عمومی کانون معلولین توانا با انتقاد به اجرایی نشدن قانون اختصاص ۳ درصد از نیروهای انسانی هر دستگاه اجرایی به معلولان بیان کرد: براساس قانون، دستگاه‌های اجرایی و دولتی باید ۳ درصد از نیروهای خود را به معلولان تخصیص دهند که متاسفانه این قانون اجرا نمی‌شود و یا اینکه از معلولان در کارهای مبتدی استفاده می‌کنند؛ در حالی که نابینایانی داریم که به درجه دکترا دست پیدا کرده‌اند که متاسفانه از آنها هم در کارهای اپراتوری استفاده می‌شود و براساس یک نگرش غلط خیلی‌ها معتقدند که کار دیگری از دست آنها برنمی‌آید.
*** مناسب‌سازی شهر قزوین برای افراد آسیب‌مند دارای چالش است
حسن حسامی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان در پاسخ به دغدغه‌های جامعه معلولان استان به خبرنگار ولایت گفت: در خصوص فضاسازی اماکن شهری برای معلولان، کارهای علمی زیادی انجام شده و در این حوزه متولیان زیادی وجود دارند که البته برخی از آنها مسئولیتی در این باره عهده‌دار نمی‌شدند.
وی با تاکید بر این مطلب که ایجاد فضاسازی مناسب شهری نیازمند دیدگاه‌های مثبت است؛ بیان کرد: شهر قزوین نه تنها برای معلولان مناسب نیست؛ متاسفانه برای کودکان، سالمندان و زنان باردار هم مناسب نیست.
این مسئول با تاکید بر ضرورت مناسب‌سازی فضاهای شهری تصریح کرد: امروزه در کشورهای توسعه‌ یافته ساخت و ساز به گونه‌ای انجام می‌شود که نیازی به وجود رمپ نباشد؛ یعنی ساختار بناها، بر مبنای هم‌سطح‌سازی است.
به گفته وی، متاسفانه ما اهرم اجرایی نداریم که بتوانیم ارگان‌هایی همچون شهرداری و دیگر متولیان ساخت و ساز را اجبار کنیم که به این نکات توجه کنند؛ تنها می‌توانیم در حوزه آگاه ‌سازی و فرهنگسازی جدیت داشته باشیم.
حسامی با بیان این مطلب که مبلمان شهری قزوین ایرادهایی دارد؛ گفت: اختلاف سطح پیاده ‌روها، جوی‌ های بزرگ و نصب داربست‌ در اماکن عمومی از ایرادهایی است که جامعه معلولان را با مشکل روبرو می‌سازد.
وی، استقلال معلولان را مهمترین عامل تحقق توانمندسازی و مطالبات معلولان برشمرد و افزود: چنانچه معلولان به استقلال اجتماعی دست پیدا کنند؛ نه تنها مناسب‌سازی فضای شهری برای آنها انجام می‌شود؛ بلکه جایگاه این قشر در جامعه به خوبی دیده می‌شود.
این مسئول با بیان این مطلب که بسیاری از ارگان‌ها تنها بهزیستی را مقصر مشکلات معلولان می‌دانند؛ گفت: سازمان بهزیستی همواره باید خساراتی که بر اثر بی‌توجهی برخی دستگاه‌های دیگر به وجود می‌آید را جبران کند؛ در حالی که این سازمان در میزان اعتبار جزو آخرین دستگاه‌های اجرایی است.
حسامی با اشاره به ضرورت ایجاد اشتغال معلولان، تصریح کرد: در برخی موارد بهزیستی افراد معلول را برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی می‌کند که در نهایت ۱۵ میلیون تومان به آنها اختصاص می‌یابد که با این رقم اشتغالزایی انجام نمی‌شود.
وی با بیان اینکه بهزیستی با اجرای طرح‌ها و آزمایش‌های غربالگری سعی در پیشگیری از تولد نوزاد معلول دارد؛ گفت: در حوزه اشتغالزایی معلولان هم برای کارفرمایان به لحاظ حق بیمه و مالیات امتیازهایی قایل شده‌ایم که کارفرمایان در صورت جذب فرد معلول از این مزایا برخوردار می‌شوند.
**** آرمان‌ های شهری با اتحاد محقق می‌شود
محمداسماعیل حافظی مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین نیز در خصوص مناسب‌سازی فضاهای شهری در گفت ‌و گوی اختصاصی با خبرنگار ولایت اظهار کرد: موضوع مناسب ‌سازی فضاهای شهری برای معلولین و جانبازان و افراد کم‌توان در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد؛ البته اقداماتی هم در این زمینه انجام شده است.
وی از استانداردسازی ۴۰ محور اصلی در شهر قزوین برای معلولین و جانبازان سخن به میان آورد و گفت: در تصمیم‌گیری برای طراحی این محورها نمایندگانی از بهزیستی حضور داشتند و بناست سالانه ۱۶ تا ۲۰ محور در شهر قزوین مناسب‌سازی شود.
مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین در ادامه سخنانش تصریح کرد: سرپوشیده کردن جوی‌های آب، استفاده از رمپ به جای پله با شیب ۸ درصد، کف ‌سازی ورودی کوچه‌ها، طراحی پارکینگ برای معلولان، استفاده از مصالح سخت و غیرلغزنده در کف ‌سازی‌ها از جمله مواردی بوده که در فضاسازی‌های شهری به آنها توجه شده است.
حافظی بیان کرد: برخی خیابان‌ها که در آنها مناسب‌ سازی دیده نمی‌شود به این خاطر است که در گذشته احداث شده‌اند و پیمانکاران در چگونگی ساخت آنها دقت لازم را نداشتند؛ از این‌رو با مشکلاتی روبرو شدیم.
این مسئول بیان کرد: در بررسی‌های اخیر مکان‌هایی که برای معلولان مشکل‌ ساز هستند؛ شناسایی شده و برای برخی محورها نیز طرح‌های اصلاحی پیش‌بینی شده است.
حافظی تصریح کرد: برای دستیابی به نتایج بهتر با بهزیستی و کانون معلولین توانا هماهنگ شده که از هر نوع معلولیتی یک نفر نماینده در نشست‌ها حضور داشته باشند تا با مشارکت آنان نقاط ضعف شناسایی شود.
حسامی اظهار کرد: مقرر شده در سال ۹۶ ورودی تمامی پارک‌های شهر قزوین با استفاده از رمپ مناسب‌سازی شوند و حتی درون پارک‌ها هم رمپ‌هایی طراحی شوند؛ تا معلولان و جانبازان بتوانند از این فضا به راحتی استفاده کنند.
وی، جایگزینی آسانسور به جای پل‌های عابر پیاده را از دیگر برنامه‌های شهرداری در راستای رفاه حال معلولان عنوان و اضافه کرد: براساس این طرح پل عابر پیاده میدان شهید بابایی به آسانسور تبدیل شد اما از آنجایی که آسانسور به لحاظ نصب و نگهداری هزینه بالایی دارد، ساخت پل‌های زیرگذر و احداث رمپ را هم در دستور کار قرار داده‌ایم.
وی با بیان این مطلب که برای رسیدن به آرمان‌های شهری نیازمند اتحاد هستیم؛ گفت: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی به ویژه بانک‌ها و ساختمان‌های عمومی فضای مناسبی برای معلولین ندارند. این مراکز حتی آسانسور هم ندارند؛ شهرداری که به تنهایی نباید پاسخگو باشد.
این مسئول خاطرنشان کرد: انجام برخی کارها هزینه زیادی نیاز ندارد؛ تنها با تعامل و درایت صورت می‌گیرد؛ به عنوان مثال اگر بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی در زمینه تجهیز فضای درونی ساختمان خود اقدام کنند؛ می‌توانیم در کوتاه‌ترین مدت شاهد ایجاد فضاهای مناسب برای معلولان و افراد کم ‌توان باشیم.
حافظی با تاکید بر این مطلب که در موضوع مناسب‌سازی تنها شهرداری مداخله ندارد؛ گفت: معلولان و آسیب‌ مندان درباره مناسب‌ سازی ادعای درستی دارند؛ اما باید دید در شهر چه میزان میان مدیریت شهری و دستگاه‌های اجرایی اتحاد وجود دارد؛ اگر در این باره بخواهیم به جایگاه ایده‌آلی برسیم؛ همه دستگاه‌های اجرایی باید شهرداری را همراهی کنند؛ یعنی این امر نیازمند حرکت جمعی و گروهی است و تنها در این صورت می‌توانیم شاهد رضایتمندی مردم و افراد آسیب‌دیده باشیم.
۷۳۸۹/۸۰۵۴*خبرنگار: نسرین رحیمی** انتشار دهنده: رضا اسدی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.