رشد پروازهای عبوری از آسمان ایران متوقف شد/درآمد شرکت فرودگاه‌ها مال خودش است

0
اشتراک

رشد پروازهای عبوری از آسمان ایران متوقف شد/درآمد شرکت فرودگاه‌ها مال خودش است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رحمت‌الله مه‌آبادی در نشست خبری در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر این‌که  وضعیت پروازهای عبوری چگونه است و این‌که آیا پرداخت سهمی از درآمدهای این پروازها به سایر ارگان‌ها قانونی است، اظهار کرد: قبل از اتفاقات اکراین و عراق حدود ۴۵۰ پراز از فضای ایران عبور می‌کرد، اما پس از این اتفاقات فضای اوکراین غیرایمن اعلام شد، همین مسئله باعث شد ۳۰۰ پرواز از فضای ایران عبور کنند.

وی ادامه داد: بلافاصله از دفتر منطقه‌ای ایکائو با شرکت فرودگاه تماس گرفت و تقاضا کرد که بتوانیم ترافیک جهانی را اداره کنیم، تصریح کرد:‌ این یک اتفاق بزرگی بود و به یکباره افزایش ۷۰ درصدی ترافیک را پذیرفتیم.

 وی با بیان این‌که این نقش را فقط و فقط همکاران ما در شرکت فرودگاه ها بر عهده گرفتند، تصریح کرد: تمامی مسئولیت های مدنی ناشی از بروز سانحه در فضای هوایی تحت رادار است  که متوجه کنترلر است.

وی با یادآوری این‌که بعد از افزایش ترافیک، به فکر افتادیم که این فرصت را برای کشور با دو دید ماندگار  کنیم که یکی از مهم‌ترین دلایل آن ایجاد یک وابستگی متقابل با سایر کشورها بود، تاکید کرد:‌ افزایش پروازهای عبوری نوع جدید از امنیت است که در واقع امنیتی از نوع ملی برای کشور به ارمغان آورد، از سوی دیگر از ظرفیت‌ها برای فروش خدمات بیشتر استفاده می‌کنیم.

*روند رشد پروازهای عبوری متوقف شد

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با بیان این‌که در این راستا اصلاح ساختار آسمان را آغاز کردیم که نتیجه آن استفاده بیشتر پروازها از فضا کشور بود، گفت: نوروز امسال ۷۰۰۰ کیلومتر راه هوایی جدید (۱۹ مسیر جدید داخلی و خارجی) تعریف شد که منجر به افزایش پروازها شد، اما به نقاط تبادل برخوردیم.

مه‌آبادی با بیان این‌که برای این کار به دنبال افزایش نقاط تقاطع رفتیم که در اینجا موفق نشدیم، افزود: این نقاط به نقاط خطرآفرین تبدیل شد، این مسئله باعث کاهش رشد پروازهای عبوری و توقف آن شد.

وی با بیان این‌که رکود ۱۱۶۱پرواز عبوری  را رد کردیم که البته هم‌اکنون حول و حوش ۱۰۰۰ پرواز است، افزود: امیدواریم در فاز دوم مدیریت راه‌های هوایی کشور این نقاط خطرآفرین را از بین ببریم.

وی با اشاره به این‌که  در صورت اصلاح ساختار فضای کشور و اجرای طرح مدیریت فضای ایران شهر کشور به نقطه تعادل حمل و نقل هوایی منطقه تبدیل می شود به بخش دوم سئوال تسنیم پاسخ داد و گفت: معنی امنیت فراغت هرگونه تهدید یا حمله و یا آمادگی برای رویارویی با حمله خارجی است. امنیت در حقیقت حراست از افراد، جامعه، ملت و کشور در برابر تهدید خارجی است. همه نیروها در دریا،‌هوا و زمین برای همین موضوع ایستاده‌اند. اما تعریف ایمنی چیست. باید بگویم ایمنی یعنی این‌که " احتمال خطر و آسیب غیرعمدی به شخص و اموال آنها را کاهش داده و آنرا به حد قابل قبولی می‌رسانیم. مثلادر هر یک میلیون پرواز موتور یک پرواز می‌رود که در این صورت حمل و نقل هوایی ایمنی دارد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با طرح این پرسش که آیا می‌توانیم ایمنی را فدای امنیت کنیم، تاکید کرد: ایمنی هرگز نباید فدای امنیت کنیم، نکته دیگری این است  که دوستان با استدلال عوارض به دنبال سهم از درآمد پروازهای عبوری هستند، اما ما بابت پروازهای عبوری عوارض نمی‌گیریم چرا که ای کار در ضنعت هوایی ممنوع است.

*حق دست درازی به منابع دیگران را نداریم

مه آبادی با بیان این‌که به پیمان شیکاکو پیوسته‌ایم و مجلس آنرا مصوب کرده است،‌ اظهار کرد:‌ شرکت فرودگاه‌ها خدماتی را ارائه می‌دهد که برای آن سرمایه‌گذاری کرده‌، آیا باید از این درآمد به کسی بدهیم. جواب صنعت حمل و نقل هوایی منفی است. از سوی دیگر ایکائو می‌گوید دولت ها حق ندارد این هزینه‌ها را صرف هزینه‌های نظامی کند که این همان فدا کردن ایمنی است.

وی با بیان این‌که "شاید استدلال ایجاد شود که در ارائه خدمات هوایی نقش دارند" گفت: به جز شرکت فرودگاه ها هیچ تشکیلاتی کوچکترین درصدی در نقل و انتقال پروازهای عبوری نقش ندارند و بنابراین در این صورت هیچ حقی در درآمدها نیز ندارند.

وی با بیان این‌که خدمات ما بر اساس ماده ۱۶۱ ماده قانون برنامه پنجم توسعه کاملا انحصاری بوده و ناشی از جانفشانی و خدمات رسانی نیروهای متخصص شرکت‌ فرودگاه‌هاست، افزود: جنس خدمات ما از نوع کالای عمومی و امنیت عمومی است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با بیان این‌که ما  از خیلی ارگان برای تکمیل خدمات، خدمات را می خریم که شرکت مخابرات و برق از جمله آنهاست، یادآور شد: شرکت فرودگاه‌ها گرانترین تعرفه را در فرودگاه‌ها می‌پردازد، به عنوان مثال  هزینه پلیس فرودگاهی را می‌پردازیم، هزینه‌های تمام اکس ری، خودرو، ساختمان‌ها و… را تامین می‌کنیم. هم‌اکنون ۵۳ هزار و ۹۰۰ متر برای سپاه و ۴۵ هزار مترمربع برای پلیس در فرودگاه‌های کشور ساختمان ساخته‌ایم، اعتقاد داریم که نباید اینها را ما تامین کنیم ولی ما پذیرفته‌ایم که این خدمات را ارئه دهیم.

مه‌آبادی با بیان این‌که هزینه امنیت عمومی را در قالب مالیات‌ها (که به آن ایراد داریم) می‌پردازیم، اظهار کرد: آیا شرکتی که زیانده است، باید بخش زیادی از درآمدهای خود را  به سایر ارگان‌ها بدهد؟ هرگز حق نداریم به منابع دیگران دست درازی کنیم.

وی بیان کرد: هم‌اکنون سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان به بخش های نظامی خدمات رایگان می‌دهیم.

 *حمل‌ونقل هوایی آماده خیز بلندی است

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها در ابتدای این نشست با اشاره به پکیج خرید ۲۰۰ فروندی هواپیما افزود: این هواپیماها طی ۱۰ سال به کشور وارد می‌شود و به همان اندازه نیز هواپیما از گردونه حمل و نقل هوایی کشور خارج می شود. به عنوان مثال در فرودگاه بندرعباس ۴۰ هزار مترمربع را ایجاد کرده‌ایم و مشکلی برای ورود هواپیماهای جدیدنخواهیم داشت.

وی بیان کرد: در فرودگاه مهرآباد وضعیت خاص و دشواری را داریم که دلیل آن این است که ۳۰ درصد نشست و برخاست پروازهای کشور را بر عهده دارد. حدود ۱۱ درصد از عرصه این فرودگاه در اختیار شرکت‌ فرودگاه ها برای خدمات رسانی به مردم است.

وی با بیان این‌که یکی از گلوگاه‌های صنعت حمل ونقل هوایی کشور همین فرودگاه است، تصریح کرد: برای رفع مشکلات در کوتاه مدت در حال مذاکره با سازمان‌ها و ارگان مختلف هستیم تا بتوانیم فضاهایی را در این فرودگاه اجاره کنیم. اما حل مشکل فرودگاه مهرآباد نیازمند یک عزم ملی و تصمیم راهبردی در کشور است که هماهنگی قوای مختلف و نیروهای مسلح را می‌طلبد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با اشاره به این‌که جزو طلبکاران دولت هستیم، گفت:‌ دوره حاضر را می‌توانیم تحول برای صنعت فرودگاهی بدانیم و این صنعت آماده یک خیز بلند است اظهار کرد: توسعه کشور از بُعد تسریع در توسعه با حمل ونقل هوایی گره خورده است، بدون نظر درگفتن این حمل ونقل اقتصاد سرعتی مفهوم ندارد.

وی تصریح کرد: فرودگاه زیرساخت تحقق اهداف اقتصاد سرعتی هستند و فرودگاه‌ها را می‌توانیم زیرساخت توسعه اقتصادی کشور بدانیم. از این رو توسعه فرودگاه با توسعه ملی و رونق اقتصادی گره خورده است.

وی با اشاره به این‌که در نیوزلند یک فرودگاه ۱۱ درصد در جی دی پی تاثیر دارد، بیان کرد: فرودگاه‌ها چهار رسالت دارند که یکی از آنها در یعد ملی و نقش آفرینی برای توسعه اقتصادی کشور است.  یک رسالت در برابر مردم داریم که در واقع باید خدمات ایمن و با کیفیت را ارائه دهیم.

وی با بیان این‌که رسالت سوم ارائه خدمات اقتصادی و در عین تسهیل گیری به بهره‌برداران به فرودگاه‌هاست، اظهار کرد: در راس این رسالت ایرلاین‌ها قرار دارند و یک نقش فرامنطقه‌ای هم باید داشته باشیم و یکی از اهداف ما تبدیل شدن به یکی از بازیگران تاثیرگذار منطقه‌ای است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با برای تحقق این رسالت‌ها باید منابع در اختیار داشته باشد، افزود: مدیران ما یکی از مولفه‌های مهم تحقق اهداف شرکت فرودگاه‌هاست. در این زمینه به تازگی تیم مدیریتی تغییراتی کرده است که در راستای تحقق اهداف فرودگاه‌های کشور بوده است.

مه‌آبادی با اشاره به تصویب مجلس برای ایجاد شرکت‌های بین المللی برای توسعه فرودگاه‌ها، بیان کرد: ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان را به زودی به بهره‌برداری رسمی می‌رسانیم، البته به دنبال برگزاری شو نیستیم و سعی می‌کنیم با حضور یکی از مقامات رسمی کشور این پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانیم.

وی با بیان این‌که امسال حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌های جدید در فرودگاه‌های کشور هزینه کرده‌ایم، گفت:‌ در حوزه تجهیزات فرودگاهی به شدت وضع نامناسبی داشتیم که هنوز هم ادامه دارد. موتورژانراتورها (روشنایی باند) را در فرودگاه تعویض می‌کنیم که بیش از ۴۵ سال از عمر آنها می‌گذرد، این در حالی است که فرودگاه‌ها توان مالی آنچنانی در اختیار ندارد. حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بابت نوسازی و تامین تجهیزات جدید در این حوزه هزینه کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که سال های آینده در فرودگاه‌های اهواز و بندرعباس برنامه تامین پارکینگ مانند فرودگاه مهرآباد اجرایی می شود، اظهار کرد:‌ برای اجرای پروژه‌های شرکت فرودگاه‌ها نیازمند ۱۷ هزار میلیارد تومان هستیم.

*فضای ایران ایمن‌ترین فضا منطقه

سعید اکبری عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها نیز در این نشست گفت:فضای هوایی یکی از ایمن ترین فضاها در منطقه است و سرویسی که فرودگاه‌ها ارائه می دهند در نوع خود بهترین است. همین باعث شده تا ایرلاین‌های دنیا از فضا کشور برای عبور استفاده کنند.

وی با اشاره به نصب و نگهداری تجهیزات به روز در کشور افزود: در راستای ارتقای سیستم ناوبری کشور اقدامت زیادی صورت گرفته است و در این زمینه از اردیبهشت سال گذشته توانستیم هواپیمای فلایت چک را خریداری کرده و فرودگاه‌های کشور را بازرسی کنیم.

وی با بیان این‌که به دنبال هواپیماهای دوم و سوم فلایت چک باشیم،‌ تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با تلاش کارشناسان و رعایت استانداردهای بین المللی به اهداف برنامه ۱۴۰۴ به اولین کشور منطقه در حوزه صنعت هوایی برسیم.

وی به پروژه اصلاح ساختار فضای کشور گفت:  رشد کیفی و کمی سرویس‌های ناوبری کشور مورد تقدیر دفتر منطقه‌ای ایکائو قرار گرفته و نماینده ایرلاین‌ها از ما تقاض می‌کردند این روند را ادامه دهند.

عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها یاداور شد: هفته گذشته که فرودگاه‌های دبی با مشکل دید مواجه شدند، درخواست کردند از فرودگاه بندرعباس استفاده کنند این مسئله به دلیل ارتقای سیستم‌ها روی داده است.

سیدی معاون برنامه‌ریزی شرکت فرودگاه‌ها نیز با بیان ا ین‌که ۸ هزار میلیارد تومان برای نگهداری فرودگاه‌های کشور نیاز داریم، اظهار کرد: تامین این رقم از عهده شرکت فرودگاه‌ها خارج است.

وی با بیان این‌که بجز فرودگاه امام سایر فرودگاه‌های کشور زیانده هستند، گفت: از رسانه‌ها می‌خواهیم کمک کنند که ارگان‌های دیگر در درآمدهای شرکت فرودگاه‌ها سهیم نشوند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.