نماینده مجلس: چشم انداز توسعه کشاورزی گچساران و باشت روشن است

0
اشتراک

نماینده مجلس: چشم انداز توسعه کشاورزی گچساران و باشت روشن است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز دوشنبه ایرنا از پورتال اطلاع رسانی غلامرضا تاجگردون، وی اظهار داشت: تأمین سهمیه تخصیص آب از سدهای کوثر و چم شیر برای حوزه کشاورزی و اجرای طرح‌های بزرگ تحولی چشمگیر در ایجاد شغل و درآمدزایی برای مردم شهرستان‌های گچساران و باشت را در پی خواهد داشت.
تاجگردون بیان کرد: اختصاص ۷۰ میلیون متر مکعب آب برای آبیاری دشت لیشتر گچساران، ۱۰ میلیون مترمکعب برای دشت مورباشت از سد کوثر ۵۵ میلیون متر مکعب برای دشت امامزاده جعفر و ۲ میلیون متر مکعب در منطقه آبدهگاه باشت از سد در حال ساخت چم شیر به دستگاه های مربوط ابلاغ شده است.
وی ابراز داشت: با ابلاغ این میزان آب از سد کوثر و سد در حال ساخت چم شیر نیاز کمبود آب ۱۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در مناطق مختلف گچساران و باشت جبران می‌شود.
تاجگردون اظهار داشت: فاز نخست انتقال آب رودخانه زهره به سه هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این منطقه پس از سال‌ها راکد بودن در سه سال اخیر احیا و در مدت زمان قابل قبولی اجرا شد که امید است تکلیف یکهزار هکتار از این میزان تا دهه فجر امسال مشخص شود.
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارزش هر هکتار زمین کشاورزی دشت امامزاده جعفر با اجرای این طرح ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال شده است و درآمد هر هکتار در هر سال ۹۰ میلیون ریال است بیان داشت: اجرای این طرح اقتصاد زندگی مردم این منطقه را متحول خواهد کرد.
تاجگردون شروع فاز دوم طرح امامزاده جعفر که سه هزار و ۵۰۰ هکتار دیگر زمین کشاورزی در منطقه خان احمد باشت را آبیاری خواهد کرد تحقق آرزوی دیرین مردم خواند.
وی گفت: این طرح با ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار اولیه شروع شده و یکهزار میلیارد ریال قرار است در این منطقه هزینه شود.
تاجگردون از اختصاص اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح انتقال آب به دشت مور خبر داد و با یادآوری برخی معارضان اجتماعی از مردم خواست برای افزایش درآمد خود برای اجرای این طرح، دولت را یاری کنند.
وی با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور و آمار بالای بیکاری، رونق تولید کشاورزی بهترین راهکار برای ایجاد شغل پایدار است، اظهار داشت: ۶۰ میلیون متر مکعب آب از سد چم شیر برای توسعه صنعت کهگیلویه و بویراحمد ابلاغ شده که زمینه برای توسعه صنایع تبدیلی و ایجاد شغل و افزایش درآمد مردم از این طریق نیز فراهم شده است.
شهرستان‌های گچساران و باشت در جنوب کهگیلویه و بویراحمد حدود ۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارند که تاکنون بیش از ۱۲ هزار هکتار آن به آبیاری‌های نوین تجهیز شده است.
این ۲ شهرستان ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارند.
خبرنگار: فرزانه شریفی** انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
۸۱۴۳/۶۱۱۰

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.