شیوه‌های آموزشی کشورمان قرن بیستمی هم نیست

0
اشتراک

شیوه‌های آموزشی کشورمان قرن بیستمی هم نیست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ سیف‌الله جلیلی صبح امروز در ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری با اشاره به شعار سال ۲۰۱۶ ایکوم مبنی بر یادگیری مفاهیم علمی در موزه‌ها  اظهار کرد: در قرون ۲۰ و ۲۱ موزه‌های ملی به تعبیری دانشگاه‌های عمومی تلقی می‌شوند.

وی ادامه داد: موزه‌ها در قرن سیزدهم بیشتر رویکردی علمی، در قرن نوزدهم آموزش و پرورش و در قرن بیستم آموزشی داشتند و شاید در قرن ۲۱ نقش آموزشی آنها پررنگ‌تر شود. 

رئیس موزه ملی علوم و فناوری با بیان اینکه از ۲۵۰۰ سال پیش که اشیا جمع‌آوری و در جایی به نمایش گذاشته می‌شد، مفهوم موزه‌ها شکل گرفت و نمونه آنها را می‌توان در موزه‌های اشیای کمیاب، عتیقه‌جات، زاردخانه سلطنتی در لندن، موزه دانشگاهی سال ۱۶۷۷ نیز یافت کرد، یادآور شد: در انقلاب صنعتی سطح موزه‌ها و نمایشگاه‌ها عالی شد و در جنگ جهانی اول موزه‌ها نقش آموزشی هم پیدا کردند.

جلیلی خاطرنشان کرد: موزه‌ها از ابتدا مارکتی تفریحی بودند که رفته‌رفته به مراکز علمی و نهایتا آموزشی تبدیل شدند و شیوه آموزش از دیرباز به شکل گفتاری مطلوبی بود که امروزه به نمادی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه تعریف موزه از سال ۱۹۴۶ تغییر کرده است، گفت: طبق تعریفی که ایکوم در سال ۲۰۰۷ ارائه داده،  موزه مکانی است که از میراث ملموس و ناملموس برای آموزش و ارتقای سطح علم استفاده می‌کند. 

رئیس موزه ملی علوم و فناوری با بیان اینکه شخصا نقش موزه‌ها در قرن بیست و یکم را به چند مورد تقسیم کرده‌ام، اظهار کرد: ارتباط نزدیک بین مردم و مفاهیم علمی، آموزش ملموس در تمام سطوح، ایجاد ارتباط علمی نسل فعلی با نسل‌های قبلی، نوآوری و مرکز خلاقیت، ایجاد اشتغال، کمک به اقتصاد دانش‌بنیان همچنین کمک به تربیت نسل مفید و کارآمد به جامعه از جمله نقشهای موزه‌ها در این قرن خواهد بود. 

جلیلی با انتقاد از شیوه‌های آموزشی کشور در سطوح تحصیلی تصریح کرد: متاسفانه شیوه آموزش ما نه تنها قرن بیست و یکمی نیست بلکه قرن بیستمی هم نیست؛ در کشور ما موسسات خصوصی به فرآیند آموزشی خط می‌دهند و آموزش و پرورش را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند؛ با این حساب در نسل آینده این کشور فقط افکاری را خواهیم داشت که با یکسری مسائل نظری به درد‌نخور آشنایی دارند این در حالی است که برخی کشورها، موزه‌های علوم در حال ظهور را شکل داده‌اند. 

وی به آمار جالبی درباره فعالیت موزه‌های علوم در کشورهای پیشرفته اشاره کرد و گفت: آمریکا ۳۵ هزار و ۵۰۰ موزه و مرکز علم با بازدید یک میلیارد و درآمد ۲۵ میلیارد دلاری دارد که برای ۴۵۰ هزار نفر نیز اشتغال‌زایی کرده است. 

رئیس موزه ملی علوم و فناوری ادامه داد: ژاپن هم به همین نسبت ۵ هزار و ۶۲۰، چین ۳ هزار و ۶۰۰ و آلمان بیش از ۶ هزار موزه و مرکز علم به ثبت رسانده است که جالب است بدانید چین در سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۴۰۰ موزه را در این حوزه افتتاح کرد. 

جلیلی با تاکید بر اینکه رسالت موزه‌های علم و فناوری در دنیا نشان می‌دهد که باید حمایت ویژه‌ای از آنها داشت، متذکر شد: ارتباط مستقیم بین تحول موزه‌ها، تغییرات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی وجود دارد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.