سروصدای ماشینها در خیابانهای ایران عجیب و همراه با تازگی است!

0
اشتراک

سروصدای ماشینها در خیابانهای ایران عجیب و همراه با تازگی است!

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، در برنامه «چشم شب روشن»، نادر مشایخی با اشاره به تحصیلات خود در اتریش گفت: آهنگسازی، رهبری ارکستر و موسیقی الکترونیک ۱۰ سال از زندگی ام را به خود اختصاص داد.
وی درباره اینکه چه ارتباطی بین موسیقی الکترونیک، آهنگسازی و رهبری ارکستر وجود دارد، توضیح داد: آهنگسازی باید جایی باشد که موسیقی نیست و موسیقی را باید شما بسازید اما زمانی که رهبری انجام می دهید، در جایی قرار گرفتید که موسیقی وجود دارد و باید موسیقی افراد دیگر را تفسیر کنید. علاقمند بودم که بدانم چطور عواطف خود را از طریق موسیقی ابراز می کنند.
این رهبر ارکستر درباره اینکه آهنگسازی تا چه اندازه می تواند در دریافت موسیقی مخاطب تأثیرگذار باشد، یادآوری کرد: آهنگساز در ابتدای امر، باید شنونده خوبی باشد و من هر روز صبح به بالکن می روم تا صدای خیابان را بشنوم چون معتقدم صداها زنده اند و باید دقیق شویم که چه طور روند صداها تغییر می کند و در فرآیند صدا زندگی می افتد.
مهدوی با اشاره به اینکه شما در درکه زندگی می کردید، بیان کرد: شما صدای بلبل و خش خش برگ ها را رها کردید و به وسط شهر آمدید و این صدا ممکن است برای شما خوب باشد اما بعضی دیگر را عصبی می کند.
صداها وجهی از زندگی را به من منتقل می کنند
مشایخی پاسخ داد: اگر این صداها را با صداهای شهری اروپا مقایسه کنید، متوجه ممتد بودن صداها می شوید؛ چون در آنجا رانندگی روی اسلوب و قانون خاصی است اما در ایران سروصداها عجیب و همراه با تازگی است و هیچ وقت احساس تکراری بودن در آن ندارید. وقتی این صداها را می شنوم احساس می کنم تنها نیستم و در خیابان افرادی هستند که زندگی می کنند و این صداها وجهی از زندگی را به من منتقل می کنند.
وی با بیان اینکه ما باید به صدا گوش کنیم، یادآوری کرد: در ایران خیلی اتفاق می افتد که به صداها گوش نمی کنیم و این گوش نکردن باعث می شود که نتوانیم ارتباط برقرار کنیم و این ارتباط ذهنی تنها با گوش کردن به وجود می آید. معتقدم اگر به بچه ها چیزی بدهیم که با خود ببرند، هنر کردیم و آن دقت در مشاهده شنیداری است و این یعنی خوشبختی.
مشایخی در ادامه بحثی که درباره کتاب «شیوه اجرای تقسیمات ناهمگون زمانی دست راست و چپ در ساز پیانو» نوشته مصطفی کمال پورتراب صورت گرفت، گفت: یادم می آید به طور تخصصی هارمونی را از ایشان یاد گرفتم و سال اول هارمونی به سبک فرانسه یاد داد، سال دوم آلمانی و سال سوم ایتالیایی یاد داد. خسته شدم و سوال برایم بود که چرا هرسال آن را تکرار می کند تا اینکه به این رسیدم که یک موضوع را با تعاریف مختلف می توانیم تغییر دهیم.
«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.