مسجد نصیر الملک یکی از متفاوت ترین مساجد ایران

+1
اشتراک

مسجد نصیر الملک یکی از متفاوت ترین مساجد ایران

مسجد نصیر الملک واقع در شیراز یکی از شگفت‌انگیزترین مساجد در ایران است که بین گردشگران به مسجد صورتی یا رنگین‌کمان معروف است. این آثار متعلق به زمان زندیه هست که به دستور نصیرالملک بنا شد.

درآمیخته شدن نور و شیشه‌های استفاده‌شده نقاشی زیبایی را خلق می‌کند که انسان را به وجد می‌آورد.

برای آشنایی بیشتر با این مکان دیدنی مقاله را تا انتها بخوانید

موقعیت مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک در منطقه‌ای در قسمت جنوبی خیابان لطفعلی‌خان زند واقع‌شده است. وقتی در این منطقه هستید می‌توانید از جاذبه‌های بسیاری دیدن کنید که قدمت آن‌ها به سلسله زند برمی‌گردد. ازجمله آن‌ها: بازار وکیل، حمام وکیل، ارگ کریم‌خان، موزه پارس، مسجد جامع عتیق، شاه‌چراغ و مقبره حافظ هستند. فراموش نکنید که آن‌ها را به طیف وسیعی از جاذبه‌هایی که می‌خواهید بازدید کنید اضافه کنید.

مسجد صورتی

تاریخچه مسجد نصیر اول الملک

در سال 1876، میرزا حسنعلی خان که معروف به نصیرالملک، حاکم استان فارس بود، تصمیم گرفت که یک مسجد را به‌عنوان خاطره‌ای از خود برای نسل‌های بعدی بنا کند. وی فرزند قوام-الملک و از اشراف قاجار بود و به‌عنوان یک حاکم عادل و منصفانه شناخته می‌شد.

کار ساخت آن پس از 12 سال در سال 1925 به پایان رسید؛ اما تا سال 1969 که این زیبایی‌ها توسط حاج میرزا آیت به این ساختمان‌ها اضافه شد، آیینه بارنگ‌های مشخص یا درها و پنجره‌های خاص وجود نداشت.

 

این مسجد قبلاً حاوی مسجد، خانه، حمام و انبار بود. بااین‌حال، قسمت عظیمی از آن شامل فضای داخلی، ورودی به خانه، حمام، آب‌انبار بود و فضای بین مسجد و خانه هنگام ساخت خیابان لطفعلی‌خان زند کاملاً خراب‌شده بود.

 

 

معماری مسجد نصیر اول الملک

مسجد نصیر اول الملک 2216 مترمربع است و در زیربنای 2890 مترمربع ساخته‌شده است. یکی از بارزترین ویژگی‌های مسجد کاشی‌کاری و مقرنس بودن آن است و گران‌بهاترین مسجد از این نظر است.

 

نکته جالب در مورد مسجد نصیرالملک این است که برخلاف تمام مساجد ایران فاقد گنبد است و نمایانگر این واقعیت است که این بنا شخصی بوده و اکثریت مردم به این مسجد نرفته‌اند.

 

کاشی‌کاری این مسجد بسیار دیدنی و منحصربه‌فرد است. در هیچ کجای دیگر دنیا نمی‌توانید کاشی‌کاری ازاین‌دست پیدا کنید. نکته دیگری که دلیل این شکوه است، استفاده از رنگ صورتی به‌عنوان رنگ غالب است که در هیچ مسجد دیگر ایران استفاده نمی‌شود.

 

استفاده از شیشه‌های رنگارنگ که در هر قسمت از مسجد جلب‌توجه می‌کند کاملاً بی‌نظیر است و معماری ظریف آن‌که نور خورشید را به رشته‌های نورانی رنگی تغییر می‌دهد، عظمت را به مسجد آورده است.

shiraz

سقف هر طبقه نیز با نقاشی‌های اروپایی تزئین شده است. هنگام بازدید از موزه نصیر اول الملک، آن‌ها را از دست ندهید. تمام‌کاری که شما باید انجام دهید این است که سرخود را بالا بیاورید!

 

سردر ورودی مسجد نصیرالملک

در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است که سقف آن را با کاشی‌های هفت‌رنگ زینت داده‌‌اند. ازاره طاق‌نمای آن از سنگ گندمک است و طاق‌نمای ورودی آن مقرنس‌کاری زیبایی از کاشی هفت‌رنگ دارد. درهای ورودی این مسجد، دو در بزرگ چوبی است که در بالای آن روی سنگ مرمر شعری از شوریده شیرازی به مناسبت سازنده مسجد و سال اتمام آن دیده می‌شود.

 

 

شبستان غربی مسجد نصیرالملک

مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است که هر دو شبستان برخلاف معمول به خاطر جهت‌گیری ساختمان قبله در امتداد محور قبله واقع‌شده‌اند. شبستان غربی پوشش آجری دارد و بیشتر روی آن کارشده و زیباتر است. طاق این شبستان روی ستون‌های سنگی با طرح مارپیچ است. این ستون‌ها در دو ردیف ۶ تایی و به تعداد دوازده عدد به نیت دوازده امام قرارگرفته است. همچنین این شبستان هفت درگاه دارد که با هفت‌در چوبی و شیشه‌های رنگارنگ آن را به صحن مسجد مرتبط می‌کند. از این شبستان به‌عنوان شبستان زمستانه یاد می‌شود.

 

شبستان غربی مسجد نصیر الملک شبستان زمستانه مسجد نصیر الملک بازی نور و رنگ در شبستان مسجد نصیر الملک زیبایی نور و رنگ در شبستان غربی مسجد نصیر الملک

 

در جلوی این شبستان ایوانی به عرض ۶ متر قرار دارد که به‌وسیله هشت طاق‌نما از حیاط جدا می‌شود و دارای هفت جرز آجری است. روی این جرزها و در پیشانی طاق‌نماها آیات قرآنی و نقش‌های گل‌وبوته کاشی‌کاری شده است.

 

شبستان شرقی مسجد نصیرالملک

سنگ‌تراشی و تزیین این شبستان الهام گرفته از مسجد وکیل و مسجد مشیر شیراز است و از سنگ گندمک یکپارچه ساخته‌شده است. طاق و دیوارهای شبستان را با کاشی‌کاری‌های زیبا تزیین کرده‌اند و آسمانه آن را با نقش‌هایی چون گل‌و‌بته، نقوش اسلیمی و چند آیه از آیات قرآن به خط ثلث عالی آراسته‌اند. کف شبستان با کاشی‌های فیروزه‌ای مزین شده است و سنگ کف محراب آن‌که از کف شبستان پایین‌تر واقع‌شده، از جنس مرمر است. عرقچین‌های بین تویزه‌های شبستان خیز کمی دارد. این شبستان درواقع شبستان تابستانه محسوب می‌شود.

مسجد نصیر الملک

محوطه مسجد نصیر الملک

در این شبستان دری وجود دارد که به یک چاه آب گشوده می‌شود. به این راهرو چاه گاو یا گاورو گفته می‌شود. همچنین در این مکان یک حوضچه و یک دالان موجود است. شبستان شرقی هم‌اکنون به موزه اوقاف تبدیل‌شده است. در دالان شمالی سنگ‌نوشته‌های وجود دارد که شعر زیر با خط نستعلیق زیبایی نوشته روی آن حک‌شده است:

 

غرض نقشی است کز ما بازماند که هستی را نمی‌بینم بقایی      مگر صاحب دلی روزی به رحمت کند در حق استادان دعایی

 

در پایان نام محمدحسن معمار و استاد محمدرضا کاشی‌پز که از معماران و سازندگان بنا بوده‌اند ، نیز تاریخ شروع آن در ۱۲۹۳ هجری قمری و پایان آن در ۱۳۰۵ هجری قمری ذکرشده است.

 

طاق مروارید

در سمت شمالی مسجد، طاق‌نمایی به نام طاق مروارید وجود دارد که تمام سقف، داخل و بیرون آن کاشی‌کاری رنگارنگ شده است و بر روی آن آیات قرآنی نوشته‌شده است و در دو طرف این طاق‌نما دو طاق کوچک‌تر نیز وجود دارد.

در سمت جنوب نیز طاقی وجود دارد که ارتفاعش کمتر از طاق مروارید است و تمام سطح بیرونی و داخلی آن کاشی‌کاری شده و سقف آن نیز مانند طاق شمالی مقرنس‌کاری گشته است.

بر روی آن نیز دو گلدسته وجود دارد که در ورودی این دو گلدسته دو طاق نمای کوچک‌تر در دو طرف طاق اصلی وجود دارد.

مسجد نصیر الملک شیراز

چه زمانی باید از مسجد دیدن کرد؟

بهترین زمان برای بازدید از مسجد نصیر اول الملک اواسط پاییز تا اواسط زمستان است. این به دلیل زاویه مایل نور خورشید است که بهترین شرایط نور را برای عکس گرفتن ایجاد می‌کند. برای گرفتن عکس ایده آل خود، شما باید یک سحرخیز باشید و در ساعت 8:00 تا 10:00 در مسجد باشید زیرا حداکثر میزان نور در این بازه زمانی موجود است. علاوه بر این، اگر می‌خواهید از طاق مروارید یک عکس نفس‌گیر بگیرید، باید بعدازظهر از مسجد دیدن کنید، زیرا نور مستقیم به آن می‌تابد و چنین منظره‌ای کامل را به شما ارائه می‌دهد.

 

ساعات بازدید از مسجد نصیر الملک کدامند؟

ساعات بازدید مسجد نصیر الملک در دو نیمه سال متفاوت است. در نیمه اول سال می‌توانید بین ساعات ۸ تا ۱۷ از مسجد بازدید کنید و در نیمه دوم سال از ساعت 7 تا 16:30 این مجموعه در روزهای اربعین، تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی (ع)، رحلت پیامبر (ص)، رحلت امام خمینی (ره) و شهادت امام جعفر صادق (ع) تعطیل است.

 

غذاخوری در اطراف مسجد

رستوران هفت خان، رستوران نارنجی، رستوران سنتی وکیل، رستوران سنتی هزار دستان و غذای درباری رستوران های مجاور هستند که بعد از بازدید از آنها می توانید از وعده های غذایی خوشمزه لذت ببرید.

 

کجا می‌توان در نزدیکی مسجد نصیرالملک اقامت کرد؟

خانه سنتی پرهامی، خوابگاه سنتی گلشن و خانه سنتی راز مکان‌هایی در اطراف مسجد نصیرالملک هستند که می‌توانید برخی از شب‌ها را در آن‌ها سپری کنید.

 

+1
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

 • avatar
  elnaz
  ۱۴۰۰-۰۲-۳۰

  ممنون از سایت خوبتون
  خیلی جالب بود

  0

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.