موزه‌های زنده جایگاه ویژه‌ای در توسعه علم دارند

0
اشتراک

موزه‌های زنده جایگاه ویژه‌ای در توسعه علم دارند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ محمدحسن طالبیان صبح امروز در ششمین همایش سالانه موزه علوم و فناوری با بیان اینکه ایران سابقه‌ای دیرینه در عرصه علوم دارد، اظهار کرد: این تجربه و سابقه می‌تواند جایگاه موزه ما را ارتقا بخشد و به عقیده بنده جایگاه موزه‌های زنده مانند فناوری غنات که همچنان مردم از آن استفاده می‌کنند یا فناوریهای گسترده‌ای مانند شوشتر و بادگیرها در این راستا جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی ادامه داد: ارتباط مستقیمی بین موزه‌های علوم و پیشرفت کشورها برقرار است به گونه‌ای که می‌توانند منجر به شکل‌گیری و بارور شدن مفهوم دانش‌بنیان در کشور شوند. 

طالبیان با بیان اینکه باید همه نوع حمایتی صورت گیرد تا این موزها در جایگاه خودشان بتوانند موجب نشاط و خلاقیت برای نسل جوان شوند، گفت: امیدواریم حمایت در میدانهای عملی باشد تا نسلهای ما بتوانند با فرآیند توسعه علم پیش از پیش آشنا شوند. 

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم؛ موزه ملی علوم و فناوری به عنوان یک موسسه پژوهشی و آموزشی با هدف پژوهش، ترویج و آموزش و عمومی سازی علم هر ساله با برگزاری کنفرانس ملی خود میزبان علاقه‌مندان حوزه ترویج و عمومی‌سازی علم می‌شود زیرا این موزه‌ها به عنوان ابزار کارآمد در آموزش علوم و به عنوان مراکزی مهم برای آموزش غیررسمی  در کنار آموزش رسمی شناخته شده‌اند.

برای شناخت بهتر نقش موزه‌های علوم در یادگیری کنفرانس امسال با محوریت یادگیری مفاهیم علمی در موزه‌ها برگزار شد. 

مسئولان برگزاری این همایش معتقدند شیوه آموزش در ایران بیشتر مبتنی بر رشته‌های کلاس‌محور بوده و لازم است این شیوه تغییر کند لذا یکی از راهکارهای مهم برای بهبود کیفیت و ماندگاری آموزش گسترش موزه‌های علوم در کشور دانسته‌اند. 

از ۲۵ مقابله ارسال شده به این کنفرانس، دو مورد رد شده و تنها ۲۳ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته که از این تعداد هشت مورد در قالب ارائه و ۱۵ مورد در قالب پوستر طی این کنفرانس ارائه خواهد شد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.