اعتیاد مانند دیگر بیماری‌های مزمن نیازمند درمان است

0
اشتراک

اعتیاد مانند دیگر بیماری‌های مزمن نیازمند درمان است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از منوجان، نوذر نخعی ظهر امروز در همایش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد در جمع معلمان منوجان با اشاره به اینکه معتاد مجرم نیست، اظهار داشت: اعتیاد، بیماری اجتماعی است و جریاناتی که در مغز رخ می‌دهد، فرد را به طرف مواد می‌برد.

وی تصریح کرد: اعتیاد نوعی بیماری مغزی مزمن، پیشرونده و عود کننده است که سبب می‌شود با وجود پیامدهای زیانبار مصرف مواد، فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن یا مصرف مواد مخدر خود را به آب و آتش بزند.

نخعی اضافه کرد: اعتیاد از آن جهت بیماری محسوب می‌شود که مصرف مواد مخدر، ساختار مغز و نحوه کارکرد و فعالیت آن را تغییر می‌دهد و تغییراتی که بر اثر مصرف مواد مخدر در مغز انسان به وجود می‌آید، ممکن است پایدار و بلند مدت باشد و به ایجاد رفتارهایی زیانبار منجر شود.

وی ادامه داد: اعتیاد کاملا شبیه به سایر بیماری‌های مزمن همچون بیماری قلبی است، چرا که در هر دوی این بیماری‌ها، فعالیت عادی و سالم یکی از اندام‌های بدن مختل شده و پیامدهای زیانباری به همراه می‌آورد.

نخعی افزود: باید توجه داشت که این بیماری‌ها قابل پیشگیری و قابل درمان هستند، ولی چنانچه اقدامی در مورد آنها صورت نگیرد تا پایان عمر ادامه پیدا می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بسیاری از جوانانی که تمایل به سمت مواد دارند و ۶۰ درصد آنانی که به قلیان و سیگار روی می‌آورند، ژنتیکی و ارثی است.

نخعی در مورد باورهای اشتباه بعضی از والدین ابراز داشت: این باور که فرستادن بچه‌ها به مهدکودک آنان را فرهنگی می‌کند، باوری غلط است و متاسفانه بعضی از خانواده‌ها فرزندان خود را دو شیفت به مهد کودک می‌فرستند و به این کار افتخار می‌کنند.

وی با اشاره به لجبازی و پرخاشگری کودکان اظهار داشت: لجباز شدن کودک بنا به دلایلی ایجاد می‌شود و والدین برای کاهش لجبازی در فرزندان از امر و نهی‌های بی‌مورد و زیاد پرهیز کنند، زیرا تکرار باید‌ها و نبایدها موجب بروز مشکلات عصبی و پرخاشگری در فرزند می‌شود.

نخعی اشاره‌ای به بهترین راهکار برای والدین در مقابل کودکان لجباز کرد و گفت: کودک باید حق انتخاب داشته باشد و این انتخاب فقط به لباس، وسایل شخصی محدود نمی‌شود، هر کودکی با توجه به سن و میزان درکش به درجه‌ای از استقلال شخصیتی و اعمال نظراتش در انتخاب‌های گوناگون تمایل دارد.

وی ادامه داد: کودکان از طریق لجبازی و پافشاری بر آنچه می‌خواهند شخصیت خود را به عنوان یک فرد مستقل می‌سازند و تقویت می‌کنند و والدین باید به لجبازی‌های کودکان برای مثال هنگام امتناع از خوردن یک نوع غذا، انجام ندادن برخی امور روزمره، کودک را متقاعد کنند و دلیلش را برای امتناع جویا شوند.

نخعی خاطرنشان کرد: والدین با این کار در نهایت از موقعیتی که کودک در آن به لجبازی می‌پردازد برای ایجاد ارتباط عاطفی و کلامی قوی‌تر با وی استفاده کنند.

وی بیان داشت: به فرزندان خود، «نه» گفتن را آموزش دهید، چرا که بچه‌هایی که این توانایی را ندارند زودتر طعمه آسیب‌ها قرار می‌گیرند.

نخعی تبیین کرد: اگر می‌خواهید جامعه‌ای سالم داشته باشیم باید به هزار روز اول تولد فرزند توجه داشته باشیم، چرا که شخصیت انسان از رحم مادر و بدو تولد شکل می‌گیرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.