دامپزشکی خوزستان بر توقف عرضه غیر مجاز طیور تاکید کرد

0
اشتراک

دامپزشکی خوزستان بر توقف عرضه غیر مجاز طیور تاکید کرد

مصطفی کنار کوهی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در حال حاضر هیچ خطری استان را تهدید نمی کند اما بهتر است مردم نیازهای روزانه را از طریق کشتارگاه های روز دارای تاریخ تولید و انقضا وهمچنین مرغ های منجمد تامین کنند.
وی افزود: در حال حاضر ممنوعیت شکار وجود دارد و عرضه پرنده های شکاری مرده و یا زنده در بازارچه های غیر قانونی یا بازارهای قانونی غیر مجاز است و به هیچ عنوان مردم و جامعه صنعتی خریداری نکنند.
کنار کوهی ادامه داد: با همکاری دامپزشکی و محیط زیست، تالابها به صورت مستمر پایش و نمونه برداری از طیور صنعتی و بومی انجام می شود اما خوشبختانه تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خوزستان مشاهده نشده است.
مدیر کل دامپزشکی خوزستان گفت: در صورت مشاهده تا شعاع یک کیلومتری کانون، تمام طیور آن منطقه منهدم و تا شعاع سه کیلومتری دوباره پایش می شوند و از جوجه ریزی جلوگیری و تحت قرنطینه قرار می گیرند و تا شعاع ۱۰ کیلومتری کانون نیز جوجه ریزی انجام نمی شود.
وی بیان کرد: متاسفانه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مشکلی جهانی و کشوری شده و علت اصلی آن مهاجرت پرندگان مهاجر برای زمستان از سیبری به نقاط گرمتر دنیا است که ایران هم جزء آنهاست.
بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) بین پرندگان و انسان مشترک است و در مواردی به سایر پستانداران نیز از طریق تماس مستقیم و غیر مستقیم با پرنده آلوده منتقل می شود.
از اوایل دهه ۶۰ میلادی تاکنون واگیری های متعددی از این بیماری در بین طیور اهلی بسیاری از کشورها گزارش شده ولی بیشترین تنوع ویروس های آنفلوانزای پرندگان دربین پرندگان وحشی به خصوص پرندگان آبزی راسته اردک سانان مانند اردک ،غاز وقو و پرندگان کرانه زی مشاهده شده است.
در ایران بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تحت تاثیر تیپ H5N1 برای اولین بار در بهمن ماه سال ۱۳۸۴ در قوهای وحشی تالاب بندر انزلی گزارش شد.
۳۰۰۴
خبرنگار: خاطره غفاری فرخ زاد**انتشار دهنده :کبری آقازری

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.