مرکز طراحی مد و لباس اسلامی ایرانی در قلب پایتخت راه‌اندازی می‌شود

0
اشتراک

مرکز طراحی مد و لباس اسلامی ایرانی در قلب پایتخت راه‌اندازی می‌شود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، شصت و پنجمین نشست کمیسیون حجاب و عفاف شهرداری تهران به ریاست علی محمد نائینی مشاور شهردار و قائم مقام معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌ جمهوری، الهه عطائی مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران، مدیران کل ادارات و جمعی از نمایندگان مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری در سالن کنفرانس ساختمان معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزارشد.

در این نشست، گزارش کار ویژه عفاف و حجاب منطقه ۷ با عنوان «ایجاد مرکز مد و لباس و ارائه طرح برای الگوسازی در دیگر مناطق» توسط معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه هفت ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به مد و لباس به عنوان یکی از مصادیق مهم صنعت فرهنگی در توسعه کشورها، مطرح‌ شد که برای ایجاد مرکز مد و لباس در منطقه هفت اقدامات اساسی برای طراحی فضا و مکان پروژه، سایت و پورتال جامع، تجهیز مراکز مد و لباس، شناسایی و جذب تیم تخصصی و مشاوره اجرایی طرح، فراخوان طرح و طراحی پیوست تبلیغاتی، برگزاری نمایشگاه‌های فصلی و دوره‌ای، برپایی کارگاه‌های آموزشی مرتبط با مد و پوشش اسلامی ایرانی(طراحی معطوف به بازار)، تشکیل کارگروه مد و لباس و انجام اقدامات مرتبط با مد و لباس شهرداری تهران صورت می‌‌گیرد.

بر اساس این طرح عنوان شد ضمن تلاش برای تجاری‌سازی طرح‌های منتخب مد و پوشش اسلامی ایرانی «تسنیم»، انتظار می‌رود ظرف یک سال حداقل ۵۰ اثر به مرحله تولید انبوه برسد و کارگروهی نیز برای رصد طرح و سایر طرح های مرتبط شکل گیرد.

همچنین تاکنون اقداماتی چون تشکیل جلسات با تولیدکننده‌ها، طراحی پلان فضا، انتخاب و هماهنگی اعضای کارگروه، شناسایی بازاریاب‌های فعال در حوزه مد و لباس و آموزش بازاریابان منتخب با حمایت معاونت اجتماعی و فرهنگی منطقه ۷ شهرداری تهران انجام شده است.
 
تولید ‌محصولات فرهنگی بدون تناسب با میل بازار و فروش اثرگذار نیست

در این نشست علی محمد نائینی مشاور شهردار تهران و قائم مقام معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به فرآیند تشکیل کمیسیون حجاب و عفاف شهرداری تهران اظهار داشت: شهرداری تهران در چارچوب موضوعات ۱۰گانه‌ای که کمیته صیانت وزارت کشور در خصوص عفاف و حجاب ابلاغ کرده و همچنین بر اساس مصوبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی به موضوع عفاف و حجاب ورود پیدا کرده و خوشبختانه نشست‌های این حوزه نیز آثار و برکات خوبی را به همراه داشته است.

نائینی، نهادینه‌سازی حجاب و عفاف در جامعه را مستلزم هم‌افزایی و همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط دانست و افزود: البته به این معنا نیست که شهرداری نمی‌تواند به تنهایی در این عرصه موفق باشد زیرا این نهاد با در اختیار داشتن فضاهای عمومی شهر و با وجود بهره‌گیری روزانه بیش از ۴ میلیون نفر از سیستم حمل و نقل عمومی، حضور روزانه ۵۰۰ هزار نفر در میادین میوه و تره بار، استفاده روزانه ۳۵۰ هزار نفر از فضاهای ورزشی، وجود ۲۲۰۰ بوستان که ۵۰ بوستان آن شاخص است، می‌تواند اثرگذار باشد. بناست کمیسیون حجاب و عفاف شهرداری تهران در قالب برگزاری جلسات ستادی – اجرایی، جهت اجرایی کردن طرح‌ها و ایده‌های جدید در این زمینه گام بردارد. 

وی افزود: تجربه موفق شهرداری تهران در عرصه تولید لباس ایرانی اسلامی اقدام موثر و تعیین کننده‌ای بود که برای بردن آن به بطن جامعه باید طراحی در کنار تولید بازار دیده شود.

مشاور فرهنگی شهردار تهران با بیان اینکه تولید بهترین محصولات فرهنگی اگر متناسب با میل بازار و فروش نباشد اثرگذار نخواهدبود، تصریح کرد: روح و پیام محصول فرهنگی بسیار مهم است اما در کنار رعایت ملاحظات فرهنگی باید بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند و به تقویت مبانی دینی، هویت، روحیه و دلبستگی ملی نیز منجر شود.

وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای تقویت تولید ملی اظهار کرد: کیفیت و کمیت کالای ایرانی اگر متناسب با نیاز و سلیقه جامعه باشد به طور قطع مردم به سمت خرید کالای خارجی نمی‌روند. بنابراین باید برای راه‌اندازی مرکز طراحی مد و لباس اسلامی ایرانی، ضمن توجه به تولید ملی، سلامت جامعه، ایجاد اشتغال برای خانواده‌ها در محله‌ها نیز مدنظر قرار گیرد.

قائم مقام معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به برگزاری جشنواره تسنیم، برپایی نمایشگاه در پنج پهنه شهری، راه‌اندازی فروشگاه دائمی پوشش اسلامی ایرانی در تهران و تهیه پیوست اطلاع ‌رسانی و رسانه‌ای قوی برای آگاه‌سازی شهروندان از این جشنواره را خواستار شد.

نائینی همچنین با یادآوری تلاش‌های خانم معدنی‌پور مدیرکل سابق امور بانوان شهرداری تهران در راستای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف و تشکیل خانه‌‌های تسنیم در محلات، بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه زنان و سایر اقدامات آموزشی و توانمندسازی، اجرایی، حمایتی، ترویجی و جریان‌سازی فرهنگی برای انجام ماموریت‌های شهرداری تهران قدردانی کرد و برای وی در پست جدید به عنوان شهردار منطقه ۱۳ آرزوی توفیق روز افزون داشت.

وی اظهار امیدواری کرد با حضور مدیر کل جدید امور بانوان شهرداری تهران، برپایی نشست‌های کمیسیون حجاب و عفاف و با طرح موضوعات کاربردی‌تر دنبال شود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.