توصیه تحلیلگر ایرانی به اوباما: جان کری را با پیام حسن‌نیت به تهران اعزام کنید/خطر بسیار جدی است/برجام باید مستحکم باقی بماند

0
اشتراک

توصیه تحلیلگر ایرانی به اوباما: جان کری را با پیام حسن‌نیت به تهران اعزام کنید/خطر بسیار جدی است/برجام باید مستحکم باقی بماند

آفتاب‌‌نیوز : سرویس بین‌الملل- نوید حسیبی تحلیلگر ایرانی و از اعضای شورای سیاستگذاری بین‌الملل با انتشار مطلبی در سایت لوب لاگ به باراک اوباما رییس‌جمهوری امریکا توصیه می‌کند که در این روزهای باقی‌مانده به پایان ریاست‌جمهوری‌اش، جان کری وزیر امور خارجه امریکا را به تهران اعزام کند. 
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از آفتاب‌نیوز؛ او می‌نویسد: «اگرچه مشخص نیست که توافق هسته‌ای چه خواهد شد و این که آیا دونالد ترامپ رییس‌جمهوری بعدی به آن پایبند خواهد ماند یا خیر اما باراک اوباما رییس جمهوری فعلی هنوز چند هفته تا پایان عمر ریاست‌جمهوری‌اش وقت دارد. او می‌تواند با اعزام کری وزیر امور خارجه کنونی به پایتخت ایران، پیام حسن نیت خود را اعلام کند. اگرچه بعید است که دولت ایران از این موضوع استقبال کند با این حال، با توحه به پیچیدگی‌های سیاسی و اختلافات جناحی در داخل -به‌ویژه درباره انتخاب دوباره روحانی برای انتخابات در چند ماه آینده- ممکن است که سفر کری به ایران بتواند به آرام شدن تنش در روابط دو کشور کمک کند. 
توصیه تحلیلگر ایرانی به اوباما: جان کری را با پیام حسن‌نیت به تهران اعزام کنید/خطر بسیار جدی است/برجام باید مستحکم باقی بماند/پاره‌کردن برجام توسط ترامپ به اعتبار امریکا آسیب می‌زند
این سفر از آن رو می‌تواند موثر باشد که اکنون اطراف ترامپ را مشاوران جنگ‌طلب احاطه کرده‌اند. انتخاب مایک پمپئو به عنوان نامزد ریاست سیا و همچنین انتخاب ژنرال مایکل فلین به عنوان مشاور امنیت ملی و ژنرال جیمز متیس به عنوان وزیر دفاع که همگی مخالف نظام سیاسی ایران و منتقد برجام هستند و حضور جان بولتون نامزد بالقوه مقام معاونت وزیر امور خارجه بعدی امریکا که خواستار جنگ با ایران است نشان می‌دهند که خطر تا چه اندازه جدی است.
او در ادامه می‌افزاید: «در تلاش برای تحکیم برجام، اوباما محوز همکاری‌های بیشتر شرکت‌های امریکایی با ایران را صادر کرد. ایران در حال حاضر قراردادی ۱۶ میلیارد دلاری را با بوئینگ امضا کرده است که به نفع اشتغال‌زایی در امریکا نیز می‌باشد. اوباما در حال ترک کاخ سفید است اما از طریق کانال کری – ظریف باید این اطمینان را حاصل کند که برجام مستحکم باقی خواهد ماند. 
او می‌افزاید: حضور محدود کری در تهران می‌تواند پیامدهای سیاسی قابل توحهی داشته باشد. این موضوع می‌تواند باعث تقویت دست رییس‌جمهوری کنونی در انتخابات ماه مه آینده شود. این دیدار می‌تواند چالش‌های مرتبط با موضوع قانون تحریم ایران را کاهش دهد و مهمتر از همه می‌تواند به جامعه بین‌المللی تضمین دهد که امریکا به تعهدات خود پایبند باقی خواهد ماند. این اقدام همچنین می‌تواند خسارات ناشی از اقدامات احتمالی غیرمنتظره ترامپ را کاهش دهد. این کانال‌ها می‌توانند به رایزنی بهتر میان ایران و امریکا برای آزادی بازداشت‌شدگان و همکاری‌های محدود درباره بحران سوریه نیز کمک کند. واقعیت آن است که پاره‌کردن احتمالی برجام توسط ترامپ به اعتبار بین‌المللی امریکا در عرصه جهانی آسیب می‌زند و تاثیر قابل توجهی بر روابط امریکا با کشورهای اروپایی خواهد گذاشت. این موضوع می‌تواند رابطه با چین را به خصوص با اظهارات اخیر ترامپ درباره تایوان نیز پیچیده‌تر سازد. 
این تحلیلگر در ادامه می‌نویسد: اعزام کری به تهران در جارچوب دیدار وزرای امور خارجه کشورهای امضا‌کننده توافق هسته‌ای می‌تواند سبب شود تا کار ترامپ برای از بین بردن دستاوردهای سیاست خارجی اوباما دشوارتر شود. همچنین می‌توان با این کار این اطمینان حاصل نمود که رابطه امریکا و ایران به بدی پیش از سال ۲۰۱۳ میلادی نخواهد شد. 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.