ایران گزارش می دهد: تکرار تراژدی «آیلان» در میانمار با بدرقه سکوت

0
اشتراک

ایران گزارش می دهد: تکرار تراژدی «آیلان» در میانمار با بدرقه سکوت

**تکرار تراژدی «آیلان» در میانمار با بدرقه سکوت
یک سال و نیم پس از مرگ دلخراش «آیلان کردی» کودک سوری که هنگام مهاجرت به همراه خانواده‌اش در آبهای مدیترانه غرق شد و تصویر پیکر بی‌جانش بر سواحل ترکیه، تبدیل به یکی از پر بازدید‌کننده‌ترین تصاویر سال ۲۰۱۵ شد و جهانیان را متوجه شرایط ناگوار مهاجران ساخت، دیروز انتشار تصویری از یک کودک ۱۶ماهه مسلمان روهینگیایی، احساسات مردم جهان را نسبت به آنچه بر سر مسلمانان میانمار می‌رود برانگیخت. محمد یکی از هزاران آواره قوم مسلمان روهینگیا در ایالت راخین بود که به همراه خانواده‎اش در حال فرار از خشونت پلیس و نیروهای امنیتی میانمار به سمت بنگلادش بود. اما سرنوشت محمد، برادر سه‌ساله، مادر و دایی‎اش غرق شدن در رودی پر آب در مرز دو کشور میانمار و بنگلادش بود.

**مرهمی بر تاول های ۲۹ ساله «مام قادر»
تاول‌های ۲۹ ساله «مام قادر مولان پور» خوب شدند، او بعد از سه دهه انتظار چند روز پیش خانواده‌اش را در آغوش گرفت. خانواده‌ای که در یک عصر تابستانی در سال ۶۶ قربانی بمب‌های شیمیایی عراق در روستای «رش_هرمه» شدند. مام قادر وقتی قصه را به دادگاه «لاهه» برد قضات و وکلا را نیم ساعت لال کرد. در نهایت هم «فرانس فانراد» تبعه هلندی و دلال و فروشنده مواد تهیه سلاح شیمیایی به حکومت صدام به ۱۷ سال زندان محکوم شد اما قصه‌اش در سرزمین و کشور خود غریب ماند.

نام «رش هرمه» چندین سال پس از این ماجرا و در سال ۹۳ برای نخستین بار به مطبوعات سراسری راه یافت! آن عصر که زمان و زمین متوقف شد، بمب‌های شیمیایی درست بعد از «سردشت» آتش را به جان ساکنان این روستا انداختند. ساکنانش مردند. درخت‌هایش سوختند و گنجشک‌ها پر بستند اما برخلاف سردشت نام «رش هرمه» زیر بمب‌های شیمیایی دفن شد. «مام قادر مولان پور» تنها بازمانده خانواده روستای «رش هرمه» که قربانی بمب های شیمیایی شدند، درگذشت.

**بازگشت تدریجی صنعت به مدار تولید
آیا رتبه ایران در فروش خرده فروشی تک رقمی شده است. «ایران» برای گرفتن پاسخ این سؤال و سؤالات دیگر در حوزه کسب و کارهای اینترنتی و موبایلی به سراغ رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی رفت. رمضانعلی موسی‌زاده رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره رتبه اعلام شده در گفت‌و‌گوی اختصاصی به «ایران» گفت: بر اساس گزارش منتشر شده آنکتاد (گزارش اطلاعات کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) کشور ما در بین ۱۳۷ کشور جهان از نظر شاخص تجارت الکترونیکی فروش خرده‌فروشی(B2C) رتبه ۷۷ را کسب کرده ولی در بین کشورهای منطقه خاورمیانه و همسایگان در بین ۱۸ کشور در جایگاه ۱۲ قرار دارد.

صادق‌زاده درباره رتبه تک‌رقمی اعلام شده نیز گفت: بر اساس جدول شاخص تجارت الکترونیکی B2C که در سال ۲۰۱۶ از سوی آنکتاد ارائه شده است، طبق این جدول ایران در جایگاه هشتم قرار دارد ولی در این بررسی کشورهایی مانند امارات متحده عربی، قطر، بحرین، کویت، لبنان و عربستان که بهتر از ایران هستند، در نظر گرفته نشده است. بنابراین می‌توان گفت که ایران در میان کشورهای در حال توسعه آسیا و اقیانوسیه به استثنای کشورهای آسیای غربی در میان ۱۰ کشور، در رتبه هشتم قرار دارد.

**دستفروشی؛ از کوهپایه‌های تهران تا واگن‌های مترو
یکی‌شان رایانه می‌داند، یکی قبلاً راننده اتوبوس بوده و یکی هم کارگر صنعتی آسیب دیده است. دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی هم در میان‌شان هست و همین‌طور زن سرپرست خانوار. این روزها اما همه‌شان دستفروشی می‌کنند. می‌گویند دستفروشی هم شغل است، مثل خیلی از شغل‌های دیگر. برخی بساط‌شان را گوشه و کنار شهر پهن می‌کنند و بعضی‌ها از صبح تا شب واگن‌های مترو را بالا و پایین می‌کنند، همان جا که گاه نفس کم می‌آورند. این روزها تعدادی از آنها با یک شعار مشترک دورهم جمع شده‌اند، شعاری ساده که می‌گوید دستفروشی جرم نیست.

**تاریخ پنهان اصفهان درخطر زنده به‌گوری
کشف اتفاقی دالانی در زیر مسجد امام اصفهان(میدان نقش جهان) به اظهار نگرانی فعالان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی منجر شده است. آنها اعتقاد دارند که فعالیت‌های زیرزمینی از جمله حفر مترو در اصفهان به تخریب بخش زیادی از میراث فرهنگی اصفهان منجر شده اما خبرهای آن به روی زمین راه پیدا نمی‌کند. این فعالان درگفت‌و‌گو با «ایران» می‌گویند اگر دستگاه حفر به یکی از دالان‌های پنهان بخورد و به ریزش آثار روی زمین منجر شود چه کسی پاسخگوست؟ کشف این دالان هم بسیاری را با این سؤال رو‌به‌رو کرد که آیا مطالعات باستان شناسی روی میدان نقش جهان و آثار آن انجام نشده است؟ پاسخ به این سؤال از سوی فعالان حوزه میراث فرهنگی اصفهان منفی است. این درحالی است که میدان نقش جهان در سال ۱۳۱۳ در فهرست ملی ثبت می‌شود و در سال ۱۳۸۵ در یونسکو به ثبت جهانی می‌رسد.

**هنوز تحمل «دیگری» را نداریم
حافظ موسوی دبیر دومین جایزه شعر احمد شاملو در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که چرا عمر جوایز ادبی مستقل در ایران کم است؟ گفت: نخستین دلیل‌اش این است که جریان‌های مسلط تحمل جریانات مستقل قدرتمند را ندارند. آنها به هر تشکلی که در حوزه کار خودشان از اعتبار وپایگاه مردمی برخوردار باشد به چشم رقیب یا حتی دشمن نگاه می‌کنند. دلیل دیگرش ضعف اقتصاد نشر در ایران است. چنین جوایزی به هرحال نیاز به بودجه‌ای دارد که تأمین کردنش آسان نیست.علاوه بر این، خود ما هم هنوز از روحیه مدارا و تحمل دیگری آن‌طور که باید و شاید برخوردارنیستیم. به جای اینکه به همدیگر برای سرپا ایستادن کمک کنیم سعی می‌کنیم هرکسی را که با ما موافق نیست از پا بیندازیم.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مرضیه دهقانی** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۹۱۶۵**۹۱۳۱

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.