دعوت از ایران برای حضور در مناسک حج بازی تبلیغاتی است/ کجای دنیا به دست زائران دستبند الکترونیکی می زنند؟

0
اشتراک

دعوت از ایران برای حضور در مناسک حج بازی تبلیغاتی است/ کجای دنیا به دست زائران دستبند الکترونیکی می زنند؟

دعوت از ایران برای حضور در مناسک حج یک بازی تبلیغاتی است/ کجای دنیا به زائران و گردشگران دستبند الکترونیکی زده می‌شودمحمد جواد جمالی نوبندگانی دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس درگفت‌و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان درباره دعوت وزیر حج عربستان از ایران برای حضور در مناسک حج آینده و پشت پرده این دعوت اظهار کرد: بدون شک دعوت عربستان از ایران برای حضور در مناسک حج سال آینده یک حرکت تبلیغاتی است زیرا این کشور نه نیروی انسانی و نه مدیریت لازم برای انجام خدمات حج ندارد.

وی افزود: آل سعود با لجبازی و تعصبی که در پیش گرفته است در صدد است که در مناسک حج نیز دیدگاه‎های سیاسی خود را اجرایی کند که این موضوع هیچگاه عملیاتی نمی‌شود.

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: موضوع دیگری که حائز اهمیت است این است که عربستان هیچگاه برای مرگ انسان‌ها ارزشی قائل نیست به گونه‌ای که شاهدیم در مناسک حج در قبال کشته شدن حاجیان به دلیل بی کفایتی آل‌سعود هیچگونه واکنشی از خود نشان نمی‌دهد و خیلی سریع به دنبال دفن کردن کشته شدگان است.

جمالی نوبندگانی با بیان اینکه مقامات آل سعود از موضع خودخواهی به دلیل داشتن ثروت به هیچ رویکردی منطقی تن نمی‌دهند تصریح کرد: فاجعه منا و کشتار مسلمانان و مشکلاتی که در این راستا پیش آمد برای بار اول صورت نگرفته بود چنانکه شاهد بودیم در سال ۶۶ نیز صدها نفر از حجاج ایرانی اعم از زن و مرد از سوی عربستان به رگبار بسته شده و در مکه کشته شدند اما ایران بعد از ۴ سال نیز حسن نیت خود را اثبات کرد و از سال ۷۰ دوباره در مراسم حج حضور پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: عربستان در شرایط فعلی با ارسال دعوتنامه مناسک حج به ایران می‌خواهد بگوید که ما از ایران دعوت کرده‌ایم ولی آنها خودشان در این مراسم حضور پیدا نکرده‌اند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: شروط جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین امنیت حاجیان ایرانی برای عربستان امری معمول است و آنها باید تضمین دهند که هیچ اتفاقی برای حجاج ما در خاک آن کشور به مانند منا و سالهای گذشته رخ نخواهد داد.

جمالی نوبندگانی اظهار کرد: حجاج در مراسم حج مهمان عربستان هستند و این کشور به عنوان میزبان باید تمامی شرایط را برای انجام یک مراسم حج فراهم کند اما متاسفانه شاهدیم که حتی آل‌سعود با دریافت پول‌‌های بسیار از حاجیان در راستای تامین امنیت جانی و مالی آنها هیچ اقدامی را انجام نمی‌دهد و تنها به دنبال کسب سود از مراسم حج است.

وی با اشاره به اینکه عربستان هم از نظر مادی و هم معنوی موظف است که بهترین میزبان باشد گفت: علی‌رغم اینکه مقامات  آل‌سعود اعلام می‌کنند حج نباید سیاسی باشد ولی ما شاهدیم که آنها در مناسک حج تنها با خط و مشی سیاست‌های خود وارد عمل می‌شوند به گونه‌ای که حتی در جانمایی کاروان‌های ایرانی و برخورد با حاجیان ایرانی در فرودگاه‌ها رفتار نامناسبی را اتخاذ می‌کنند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکیدکرد: ملت و مسئولان ایران معتقدند که حج یک فریضه‌ای که باید بدون شک باید آن را به جا آورد اما بدون شک حفظ عزت نیز از شروط دین است که باید مدنظر باشد.

جمالی نوبندگانی تصریح کرد: ایران نمی‌خواهد خود را از حج محروم کند اما هیچگاه تسلیم حرف زورگویانی همچون آل‌سعود نخواهد شد زیرا اقداماتی که درحال حاضر در عربستان در قبال حاجیان صورت می‌گیرد برخلاف مقررات عفو بین‌المللی است.

وی خاطرنشان کرد: کجای دنیا به زائران و یا گردشگران دستبند الکترونیکی زده می‌شود که عربستان این اقدام را در قبال حاجیان انجام می‌دهد از این شرایطی که فعلا در عربستان وجود دارد با حقوق اولیه انسانها در تضاد است و برای حضور حاجیان مناسب نیست.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.