آنفلوآنزای حاد پرندگان در مازندران؛ شایعه یا واقعیت؟

0
اشتراک

آنفلوآنزای حاد پرندگان در مازندران؛ شایعه یا واقعیت؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بلاغ، مازندران به دلیل شرایط آب و هوایی و داشتن تالاب‌ها، آبگیر و آببندان‌های متعدد به عنوان منابع مناسب زیستگاهی سالانه پذیرای حدود یک میلیون بال پرندگان مهاجر زمستان گذران از اقصی نقاط جهان از جمله سیبری است و همچنین یک هزار و ۵۰۰ مرغداری گوشتی مجاز در این استان وجود دارد که سالانه ۲۰۰ هزار تن گوشت مرغ تولید و ۱۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند.

هرچند بارها تاکید شده که بیماری موسوم به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مربوط به طیور و پرندگان است و خطر انتقال آن به انسان وجود ندارد، اما باز هم خبرهایی با حواشی بهداشتی درباره این بیماری گزارش می‌شود که قابل تامل است.

شیوع ویروس موسوم به آنفلوآنزای پرندگان نوع اچ ۵ ان در پرندگان مهاجر تالاب‌های مازندران و شایعه شیوع آن به مرغداری‌های استان داستان تکراری در زمستان چند سال اخیر است، که نکته قابل تامل آن سردرگمی بحث‌برانگیز مسؤولانی است که گفتمان واحدی ندارند و موجب شک و ایجاد شایعه در جامعه می‌شوند.

اولین نظر در استان را مرتبط‌ترین مسؤول در آبان ماه اظهار کرد، سیدحسین رضوانی مدیرکل دامپزشکی مازندران با اشاره به اینکه ظرفیت‌ها در مازندران باعث شده تا این منطقه از کشور در معرض بیماری آنفلوانزای پرندگان باشد، گفت: تاکنون هیچ‌گونه تلفات پرندگان اعم از طیور صنعتی و پرندگان مهاجر زمستان گذران در تالاب‌ها و آبگیرهای این استان گزارش نشد و اطلاعات لازم به مرغداران صنعتی نسبت به بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان داده و با کمک مردم و نیروهای دامپزشکی و رعایت اصول بهداشتی مشکلی ایجاد نخواهد شد.

اما علی‌رغم این اظهار نظر در دی‌ماه جلسه‌ای با عنوان ستاد پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مازندران با حضور دستگاه‌های مرتبط و علیرضا یونسی رستمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار برگزار شد، که در آن جلسه هم تاکید شد: ردپای ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مشاهده نشد و استان عاری از این ویروس است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در این جلسه بر همکاری همه جانبه کلیه دستگاه‌های اجرایی مازندران، خصوصاً اعضای ستاد پیشگیری و مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان استان با دامپزشکی مازندران برای کنترل این بیماری و جلوگیری از بروز و شیوع احتمالی آن در جمعیت طیور صنعتی و بومی تاکید کرد و گفت: اطلاع‌رسانی باید در این حوزه به صورت علمی، عقلانی و متمرکز باشد و از اظهار نظرهای غیرکارشناسانه پرهیز شود.

اما مسئولان محلی گاها در سخنرانی‌های خود نظری مقابل یونسی داشته‌اند، حسین منفردی فرماندار فریدونکنار در جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان با اعلام شیوع این بیماری در تالاب‌های فریدونکنار، گفت: با توجه به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، ضروری است دستگاه‌های اجرایی نسبت به اطلاع‌رسانی مناسب در این زمینه با جدیت اقدام کنند.

هدف از این اظهار نظرات چه می‌تواند باشد، شاید بتوان پاسخ افراطی به این پرسش را در سخنان نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران جستجو کرد، امیر میران آملی، گفت: با گزارش‌های میدانی کارشناسان دامپزشکی، به هیچ وجه تاکنون در طیور مازندران موردی از آنفلوانزای پرندگان مشاهده نشد و کسانی که این شایعه را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر کردند، قصد ضربه زدن به فعالان صنعت طیور مازندران را دارند.

وی به تولید ماهانه حدود ۲۰ هزار تن گوشت مرغ در زنجیره توزیع کشور اشاره کرد و گفت: مازندران یکی از قطب‌های مهم تولید و عرضه مرغ گوشتی در کشور است و متاسفانه برخی سودجویان و رقبا با هدف ضربه زدن به این صنعت پردرآمد و اشتغالزا، هر چند وقت به بهانه‌های مختلف، تولیدکنندگان استان را دچار استرس می‌کنند.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از بلاغ، شاید این نظر با واقعیت در تضاد باشد اما نمی‌توان از هدفمند بودن ایجاد این شایعه گذشت، ممکن است مسؤولان به منظور مقابله با شکار بی‌رویه و از بین بردن بازار فروش پرندگان مهاجر گاها اظهار نظرهایی از این دست کرده باشند اما باید در نظر داشت این گونه شایعه‌ها چه ضربات برگشت‌ناپذیری به پررونق‌ترین صنعت استان در این بازار راکد کشور می‌زند.  

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.