اثر هنری جالب از پشت پرده یک انتخابات در ایران!

0
اشتراک

اثر هنری جالب از پشت پرده یک انتخابات در ایران!

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری فارس، یکی از آثار تصویرسازی گرافیکی جالب و دیدنی دی ماه سال ۱۳۳۲، مربوط به جلد مجله «تهران مصور» است که به انتخابات دوره هجدهم پرداخته است.

 

در این اثر هنری صندوق فلزی و مردم مستضعفی دیده می‌شود که در صف انتخابات ایستاده‌اند. در حالی که در پشت پرده انتخابات، ابرقدرت‌ها نقش دارند.

بر اساس این گزارش، کودتای سال ۱۳۳۲، طبق نقشه انگلیسی- امریکایی، محمدرضا شاه، محمد مصدق را عزل و سپهبد زاهدی را به نخست وزیری دولت کودتا منصوب کرد. دولت زاهدی پس از کودتا، برای استفاده از جریان عادی قانون گذاری و تحمیل خواسته‌های رژیم پهلوی، به مجلس نیاز داشت. از این رو، مجلسی می‌خواست که بدون چون و چرا تسلیم دولت باشد؛ به ویژه بتواند در هر شرایط، قراردادهای مربوط به نفت را تصویب کند. استفاده از مجلس هفدهم مطلوب به نظر نمی رسید. اگر انتخاباتی آزاد هم برگزار می‌ شد، نتیجه آن، مجلسی نبود که نیازهای دولت کودتا را برآورده کند. از این رو، دولت کودتا با مشکلات بسیاری رو به رو می‌شد.

بنابراین، یک راه وجود داشت و آن سلب آزادی مردم و تحمیل افرادی به عنوان نماینده بود. آیت الله کاشانی پس از آگاهی از این ماجرا، در نامه ای به زاهدی چنین نوشت «به طوری که مشهور و معروف است، دستگاه دولت مشغول تهیه مقدماتی است که انتخابات دوره هجدهم را به طور فرمایشی و لیستی انجام دهد. این عمل بر خلاف قانون و حقوق ملت و منافی مصلحت مملکت است. اگر انتخابات فرمایشی انجام بگیرد، هر قراردادی که در مجلس هجدهم به تصویب برسد، از نظر ملت ایران بی‌ارزش و بی‌اعتبار است و سرنوشت آن، مانند قرار داد تحمیلی نفت ۱۹۳۳ خواهد بود.(۱)»
با این حال، انتخابات فرمایشی، در سراسر کشور برگزار شد و مجلس با فهرست‌های از پیش تعیین شده دولت تشکیل شد.(۲)

۱ ـ روحانیت و نهضت ملی شدن نفت، سند شماره ۶۰، ص ۱۲۱٫
۲ـ تاریخ سیاسی معاصر ایران، ج ۱، صص ۵۳۵ و ۵۳۶٫

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.