تدارک شبکه ۴ برای مخاطبانش/ فیلم سینمایی “چراغ های قرمز” روی آنتن می رود

0
اشتراک

تدارک شبکه ۴ برای مخاطبانش/ فیلم سینمایی “چراغ های قرمز” روی آنتن می رود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، شبکه ۴ سیما مستند ها و آثار نمایشی متنوعی را برای مخاطبانش در طول هفته تدارک دیده است که در متن زیر به این برنامه ها می پردازیم.
** سازه های برتر دنیا

مستند جدید و تماشایی Build it Bigger  در ژانر مهندسی  هر هفته پنجشنبه ها ساعت ۲۳ نحوه ساختن و تشکیل سازه های برتر دنیا را به تصویر می کشد.
این مجموعه مستند جدید محصول سال ۲۰۰۷ کمپانی powder house productions  آمریکا است که در آن دنی فروستر، مارگارت تی یو و تاهیر گوزل ایفای نقش می کنند.
هر قسمت از این مستند به کشور و شهری متفاوت می رود و صنعت آنجا را مورد نقد و بررسی قرار می دهد.
در مستند پیش رو مراحل گسترش معدن طلا در آفریقای جنوبی با هدف پیشرفت صنعت این کشور تحلیل و بررسی می شود و یکی از خطرناک ترین عملیات های ساختمانی جهان در عمیق ترین معدن جهان به تصویر کشیده خواهد شد.
این مستند تماشایی چهارشنبه ها ساعت ۶:۱۵ دقیقه بازپخش می شود.
**مردان اندیشه میهمان شبکه دانایی
مجموعه جدید «مردان اندیشه» به کارگردانی تونی تایلی هر هفته یکشنبه ها ساعت ۲۱ روی آنتن می رود و دوشنبه ساعت ۳ بامداد و ۱۱ صبح بازپخش می شود.
«مردان اندیشه» برنامه است که در هر قسمت یک فلسفه را به چالش می کشد. 
این برنامه گفتگو محور با اجرای برایان مگی هر هفته میزبان یک استاد فلسفه است تا درباره فلسفه مارکسیستی، ماکوزه و مکتب فرانکفورت، هایدگر و فلسفه جدید اصالت وجود، فلسفه ویتگنشتاین، پزیتیویسم منطقی و میراث آن، افسون فلسفه تحلیل زبان، فلسفه اخلاق، اندیشه های کواین و… مباحثی را مطرح و بررسی نماید.
**پخش مستند های کوتاه طبیعت و حیات وحش
مستند های کوتاه «سپنج، ایما و پنگان» هر روز به ترتیب ساعت ۱۹:۵۰، ۲۰:۴۰ و ۲۲:۳۰ روی آنتن شبکه چهار می رود و درچند نوبت بازپخش می شود.  
برنامه کوتاه«سپنج» با هدف تعدیل هیجانات و خستگی های روزمره در واحد تامین برنامه تولید و آماده سازی شده است. میراث ارزشمند موسیقی در کنار تصاویر بدیع و چشم نواز از طبیعت بکر و دست نخورده، برنامه موسیقایی«سپنج» را به ابزاری پیام رسان و با نفوذ برای تعدیل هیجانات و خستگی های روزمره تبدیل کرده است.
«سپنج» با استفاده از آثار فاخر و ارزشمند متفکران هنر موسیقی و همچنین بهره بردن از اثر های ماندگار و کلاسیک افراد برجسته، بیننده را همراه می سازد.
اما مجموعه برنامه های کوتاه «ایما» با هدف به تصویر کشیدن نماهای شاهکار از مستند های ماندگارحیات وحش تماشایی است. این برنامه جذاب و دیدنی بازتولیدی از مستند های ماندگار حیات وحش است که با بهره بردن از تصاویر با کیفیت و مثال زدنی، بیننده را به قلب حیات وحش می برد و در هر قسمت گوشه ای از مشکلات زیست محیطی یک جانور را به تصویر می کشد.
مستند «ایما» نیز با بهره بردن از دوربین های پیشرفته و مطالعات گسترده در حوزه حیات وحش، سعی در نمایان ساختن استراتژی های حیرت انگیز جانوران برای بقا و ادامه حیات دارد.
همچنین مستند تماشایی«پنگان» با موضوعات مختلف علمی هر شب میهمان خانه مخاطبان می شود. پنگان در هر قسمت درباره یک شی صنعتی مباحثی را مطرح، نقد و بررسی می کند. این برنامه در ادامه درباره نخستین پروازها مباحثی جدید و نو ارائه می کند.
**چراغ های قرمز در قاب چهار روشن می شود
فیلم سینمایی «چراغ های قرمز» با هنرنمایی سیلیان مورفی، سیگورنی ویور و رابرت دنیرو به نویسندگی و کارگردانی رودریگو کورتز پنجشنبه ساعت ۲۰:۳۰ روی آنتن شبکه دانایی می رود.
این فیلم که محصول مشترک سینمای امریکا و اسپانیا ست، در سال ۲۰۱۲ در ژانر معناگرا تولید شده است. «چراغ های قرمز» داستان خود را بر پایه های جذاب و محکم بنا می کند و فیلم نامه به خوبی از پس معرفی شخصیت های اثر برآمده است. 
در خلاصه داستان«چراغ های قرمز» آمده است: دکتر مارگارت ماتیسون روانشناس معروف دانشگاه به همراه دستیارش تام، روی اتفاقات ماوراء الطبیعی مطالعه می کنند. آنها به ضرس قاطع اعتقاد دارند مسائل ماوراء الطبیعی وجود ندارد و اگر کسانی چنین ادعاهایی می کنند شیاد و دروغگو هستند. در حالیکه مطالعات آنها ادامه دارد، شعبده باز معروف و قدیمی سیمون سیلور قرار است برنامه های اعجاب انگیز و فراطبیعی اش را اجرا کند و نیروهای ماورایی خود را در معرض دید عموم قرار دهد. تام علاقه وافری برای رو کردن دست سیلور دارد و مارگارت از رویارویی با او نگران است…
تکرار سینمایی «چراغ های قرمز» را جمعه ساعت ۹ صبح بیننده باشید.
**تماشای بندر «آور» از قاب چهار
سینمایی« بندرآور» محصول مشترک آلمان، فنلاند و فرانسه، جمعه ساعت ۲۱:۳۰ روی آنتن       شبکه چهار سیما می رود و هفته بعد پنجشنبه ۲۳ دی ماه ساعت ۹ صبح باز پخش می شود.
«بندرآور» را  آکی کوریسماکی در سال ۲۰۱۱ کارگردانی کرد تا در آن آندره ویلمس، ژان ‌پیر داروسن، کتی اوتینن، بلوندین میگل و الینا سالو در ژانر حادثه ای ایفای نقش کنند.
این فیلم حادثه ای تصویرگر وضعیت پناهندگان در فرانسه است. داستان در بندر آور روی می‌دهد که با تماشای آن سرگذشت پسر بچه ای سیاه پوست که برای پیدا کردن مادرش به فرانسه سفر کرده است روایت می شود.
«آور»به کارگردانی آکی کوریسماکی، کارگردان فنلاندی جایزه لویی دلوک بهترین فیلم فرانسوی سال را به خانه برد. این فیلم ضمن تقدیر هیئت داوران کلیسای جهانی، در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و برنده جایزه فیپرشی نیز شد.
**طنزپیشگان کمدین های فراموش شده‌

برنامه تحلیلی و تخصصی«طنزپیشگان» این هفته پنجشنبه ساعت ۲۴ با عنوان«کمدین های فراموش شده»‌ به تاریخچه مجموعه ای از فیلم های کوتاه و کمدی‌های صامت “پلیس های کی استون” سر می زند.

«پلیس‌های کی استون» نام مجموعه کمدی‌های صامت کوتاهی بود که مک سنت آن‌ها را بین سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۷ در استودیوی شخصی‌اش تهیه و تولید کرد. کمدی‌هایی گروهی و اغلب بدون هیچ شخصیت مرکزی که در آن تعدادی پلیس دست و پا چلفتی و بی کفایت که توان حل هیچ مشکلی را نداشتند در مرکز داستان و شوخی قرار می گیرند. ایده‌ی اولیه تولید مجموعه پلیس‌های کی استون را «هَنک مان»hank Maan  به مک سنت ارائه کرد. بازیگری که خود در قسمت‌هایی از این مجموعه در نقش رئیس پلیس به ایفای نقش پرداخت اما پس از مدتی «فورد استرلینگ» جایگزین او در این نقش شد.

اولین اثر از مجموعه کمدی پلیس‌های کی استون، با نام «میراثِ هافمایِر»(Hoffmeyer’s Legacy) در سال ۱۹۱۲ جلوی دوربین رفت. هر چند برخی از تاریخ‌نگاران سینما، «پلیس بَنگویل» (The Bangville Police) که درست چند ماه پس از «میراثِ هافمایر» پخش شده بود را به عنوان شروعی رسمی بر دورانِ پلیس‌های کی استون در نظر می‌گیرند.تمام کمدین‌های فیلم‌های اولیه‌ی مک سنت به جز چاپلین کار خود را با نقش پاسبانی آغاز کرده بودند. «پلیس‌های کی استون» به برخی از مهم‌ترین کمدین‌های همکارِ مک سنت همچون فتی آربوکل  و میبل نورمند کمک کرد تا کم کم در نظام سینمای استودیویی بتوانند استعداد‌های خود را به نمایش بگذارند.

همیشه حضور چاپلین به عنوان یکی از پاسبان‌های مجموعه «پلیس‌های کی استون» مبهم بود؛ تا این که یک مورخ سینما در  سال ۲۰۱۰ با خرید مجموعه‌ فیلم‌های گم شده‌ای از کی استون در یک حراجِ آثار آنتیک در میشیگان به یکی از آثار از قلم افتاده‌ی چاپلین برخورد. کمدی کوتاهی با عنوان «یک دزدگیر» A Thief Catcher)  محصول ۱۹۱۴ که در آن چاپلین را در نقش یک پلیس می‌بینیم. پلیسی که رفتار‌ها و خصوصیات فیزیکی‌اش ترکیبی از کلیشه‌های مک سنتی و کاراکتر ولگرد کوچک به نظر می‌رسد. پس از شصت سال این اولین فیلمِ کشف نشده‌ای از چاپلین بود که به کارنامه حرفه‌ای او اضافه شد. در فیلم ‌شناسی‌ای که موسسه فیلم بریتانیا در سال ۱۹۳۸ از آثار چاپلین تهیه کرد نام این فیلم دیده نمی‌شود. خود چاپلین هم در گفتگو‌ها و کتاب زندگی‌نامه‌اش هیچ گاه نامی از این فیلم را نبرده است. او تنها در سال ۱۹۶۵ بدون ذکر نام فیلمی مشخص به حضور در یکی از فیلم‌های مجموعه پلیس‌های کی استون اشاره می‌کند.این فیلم گمشده چاپلین و بخش هایی از آثار دیگر این دوران سینمای صامت را می توانید در این قسمت طنزپیشگان با عنوان کمدین های فراموش شده تماشا کنید. این برنامه شنبه ساعت ۸ صبح بازپخش می شود.

**نمایش دو مجموعه خارجی از شبکه دانایی

شبکه چهار سیما دو مجموعه تلویزیونی «حادثه و اختاپوس» را هر هفته روزهای دوشنبه و سه شنبه ساعت ۲۱ روی آنتن می برد.

سریال حادثه ای«حادثه» محصول سال ۲۰۰۸ کمپانی بی بی سی است. این درام پزشکی را می‌توان در زمره طولانی‌ترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ قرار داد. مسئولیت کارگردانی این سریال از روز ابتدایی تا‌کنون به‌عهده جرمی بروک و پول انوین بوده است.
 وقایع این سریال در شهر تخیلی ویورن واقع در جنوب غربی انگلستان رخ می‌دهد. داستان فیلم در بیمارستان این شهر صورت می‌گیرد و روی کارکنان بیمارستان، بیماران و بخش اورژانس و حوادث بیمارستان تمرکز دارد.

این سریال موفق جوایز متعددی ازجمله بهترین فیلم درام در سال‌های۱۹۹۱و ۱۹۹۲، محبوب‌ترین درام انگلیسی در سال۱۹۹۹ و بهترین درام ادامه‌دار را در سال۲۰۰۷ از آن خود کرده است.

سریال خارجی«اختاپوس»به داستان افسری درحال مبارزه با باند مافیا اشاره دارد که طی آن فساد دستگاه ها و مقامات ایتالیا را نیز به تصویر می کشد.

درخلاصه داستان این سریال ۵۰ قسمتی به افسری وظیفه شناس که در حال مبارزه ی نافرجام با باند مخوف مافیا به نام هشت پا است، اشاره شده و فساد دستگاهها و مقامات ایتالیا را نیز به تصویر می کشد. گفتنی است این سریال محصول سال ۱۹۸۵ ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و آلمان است که کارگردانان معروفی همچون: Luigi Perelli و vancini در تولید این فیلم اثر گذار بودند.
 **جشنواره زمستانی تئاتر های خارجی در شبکه دانایی

تامین برنامه شبکه چهار سیما برای فصل زمستان مجموعه ای بی نظیر از تئاتر های جهان را آماده و به مخاطبان عرضه می کند.

این مجموعه تئاتر های خارجی هر هفته شنبه ها ساعت ۲۱ تماشایی می شود و یکشنبه ها ساعت ۳ بامداد و ۱۱ صبح باز پخش می شود.

مخاطبان و علاقه مندان هنر نمایش در این مجموعه می توانند آثاری چون: باغ وحش شیشه ای، هملت شاهزاده دانمارکی، سرویس مخفی، مکبث، اوتلو، رومئو و ژولیت، جولیوس سزار، فریمن، سرویس مخفی، چشم در برابر چشم و … را بیننده باشند.
**تماشای سانحه های هوایی از شبکه دانایی

مجموعه مستند های بازسازی شده «سانحه هوایی» هر هفته جمعه شبها ساعت ۲۴با هدف بررسی و تحلیل چگونگی رخ دادن سوانح هوایی از شبکه چهار سیما  تماشایی می شود.

این مجموعه مستند های جدید و شاخص را گئورگ دی آماتو کانادایی برای کمپانی Cinefilx Productions  به نویسندگی نارد وایلوت و گریگ گرانس دن تهیه و تولید کرده است.

در این مستند، هنرمندانی نظیر استفان بوگرت، جاناتان آریس و جیسون وین برگ، تصاویر خارق العاده ای را بازسازی و تصویر کرده اند.

در مستند پیش رو سانحه سقوط هواپیمای ۷۳۷ نیروی هوایی آمریکا به شماره پرواز IFO-21 در سال ۱۹۹۶بررسی و به تصویر کشیده می شود. این سانحه دلیل جان باختن وزیر بازرگانی وقت ایالات متحده و۳۴ نفر دیگر شد.

همچنین مجموعه مستندهای تماشایی «سانحه هوایی» به بررسی و تحلیل سانحه هوایی ۱۹۵۸ که بازیکنان تیم فوتبال منچستر یونایتد را نابود کرد، سانحه آتش سوزی در هواپیمای ۷۴۷ متعلق به آفریقای جنوبی که منجر به مرگ ۱۵۹ سرنشین آن شد، سانحه هوایی هواپیمای کلمبیایی که با ۱۶۱ مسافر و خدمه پرواز در آسمان نیویورک گم می شود، سانحه هوایی هواپیمای بویینگ ۷۴۷ که ۴ موتور آن در اثر عبور از ابر خاکستر آتشفشان از کار می افتد، سانحه پرواز برلین به زوریخ و سقود در جنگل، عملیات های هواپیماهای جنگی بریتانیا علیه اهداف هیتلر و… می پردازد.

مستند سانحه هوایی شنبه ها ساعت ۱۱ پنجشنبه ها ۶:۱۵ بازپخش می شود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.