گزارش: هند دومین خریدار تسلیحات در جهان است

0
اشتراک

گزارش: هند دومین خریدار تسلیحات در جهان است

نتایج بررسی‌های مرکز تحقیقات کنگرۀ امریکا نشان می‌دهد بعد از عربستان سعودی، هند رتبۀ دومین کشور خریدار تسلیحات را در میان کشورهای در حال توسعه به خود اختصاص داده است.

این مرکز تحقیقاتی با انتشار گزارشی تحت عنوان «فروش سلاح‌های متعارف به کشورهای در حال توسعه طی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵» نوشت هند در این بازۀ زمانی ۳۴ میلیارد دلار تجهیزات نظامی خریداری کرده بود و با فاصله از خریدهای ۹۳/۵ میلیارد دلاری عربستان سعودی، در جایگاه دوم قرار گرفت.

در این گزارش همچنین آمده است هند تجهیزات نظامی را از کشورهای گوناگون خریداری می‌کند و امریکا یکی از فروشندگان عمدۀ سلاح به این کشور آسیایی است.

مرکز تحقیقات کنگرۀ امریکا افزود: «قابل ذکر است که هند در شرایطی که مشترس اصلی سلاح‌های روسیه است، در سال‌های اخیر در پی تنوع بخشیدن به تأمین‌کنندگان تسلیحاتی خود بوده است. خرید هواپیماهای مجهز به سامانۀ هشدار زودهنگام فالکون از اسرائیل در سال ۲۰۰۴، خرید تجهیزات گوناگون از فرانسه در سال ۲۰۰۵ به‌ویژه شش زیردریایی دیزلی تهاجمی و خرید شش هواپیمای باربری سی۱۳۰جی از امریکا در سال ۲۰۰۸ از جملۀ این موارد است.»

هند در سال ۲۰۱۰ میلادی ۵۷ فروند هواپیمای آموزشی هاوک به ارزش یک میلیارد دلار از بریتانیا و ۱۲ بالگرد مدل اِی‌دبلیو۱۰۱ نیز از ایتالیا خریداری کرد.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات کنگرۀ امریکا، فرانسه  در سال ۲۰۱۱ قرارداد ارتقاء ۵۱ فروند جنگندۀ میراژ را به ارزش ۲/۴ میلیارد دلار نهایی و امریکا نیز با فروش ۱۰ فروند هواپیمای سی-۱۷ گلوبمستر ۳ به ارزش ۴/۱ میلیارد دلار به هند موافقت کرد.

این مرکز تحقیقاتی افزود: «الگوی خریدهای تسلیحاتی هند نشان می‌دهد روسیه در بازار تسلیحاتی هند احتمالاً وارد رقابت شدید و جدیدی با دیگر تأمین‌کننده‌های عمدۀ سلاح شود و دیگر نمی‌تواند اطمینان داشته باشد که هند همیشه سامانه‌های جنگی این کشور (روسیه) را خریداری خواهد کرد.»

هند در مناقصۀ بین‌المللی سال ۲۰۱۱ برای تهیۀ نسل جدید هواپیماهای جنگی روسیه را کنار گذاشت و قرارداد این مناقصه را به فرانسه واگذار کرد.

مرکز تحقیقات کنگرۀ امریکا خاطرنشان کرد کاهش خریدهای تسلیحاتی هند از روسیه، مسکو را بر آن داشته تا به دنبال مشتریان جدید باشد.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.