افزایش آمار چندقلوزایی در همدان/ درخواست چندقلوزایی با استفاده از دارو زیاد شده است

0
اشتراک

افزایش آمار چندقلوزایی در همدان/ درخواست چندقلوزایی با استفاده از دارو زیاد شده است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، این روزها خبرهایی از افزایش تولد نوزادان دوقلو، سه‌قلو و چهارقلو در همدان می‌شنویم که کمی جای بحث است که آیا این تولدها بیشتر به علت مصرف داروها بوده که به علت ناباروری مصرف می‌شود یا جریان چیز دیگری است که بر همین اساس به سراغ رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان رفتیم.

مرضیه فریمانی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به افزایش تولد نوزاد دوقلو، سه قلو و چهارقلو در همدان، اظهار کرد:‌ مسلماً داروهای تحریک تخمک‌گذاری یکی از کمک‌های مهم در درمان ناباروری است اما از این داروها به مانند چیزهای دیگر استفاده درست و نادرست می‌شود.

وی با بیان اینکه استفاده نادرست از این داروها وجود دارد که برای مادران و نوزادان آنها خطرناک است، گفت: گاهی مادران از دیدن دوقلوها در خیابان لذت می‌برند و فکر می‌کنند با آوردن فرزندان دوقلو در وقت و هزینه آنها صرفه‌جویی می‌شود و به همین خاطر با مراجعه به ما خواستار فرزندآوری دوقلو می‌شوند.

*بارداری دوقلویی ریسک زایمان زودرس را ۵۰ درصد بالا می‌برد

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان با بیان اینکه آنها اطلاع ندارند که بارداری دوقلویی ریسک زایمان زودرس را ۵۰ درصد بالا می‌برد، افزود: نوزادی که زودرس به دنیا می‌آیند در معرض خطرات متعددی مانند ناتوانی‌ها، مشکلات ریوی، حرکتی و مغزی می‌شوند و دیابت بارداری و تمام مشکلاتی که در بارداری ایجاد می‌شود در بارداری دوقلویی چند برابر است.

وی با بیان اینکه متاسفانه بعضی از بیماران به علت عدم آگاهی، از پزشکان درخواست تجویز داروهایی را می‌کنند که غیر اصولی است و تأسف‌بارتر آنکه برخی پزشکان نیز تن به خواسته آنها می‌دهند، گفت: این موضوع خطرآفرین خواهد بود.

فریمانی گفت: در روش درمانی IVF مشکل دوقلویی داریم اما چندقلویی نداریم چون دارو روی چندتا منتقل نمی‌کنیم و معمولاً در موارد خاص روی بیش از چندتا منتقل می‌شود که مثلا روی بیمارانی است که سن بالا دارند.

وی ادامه داد: به بیماران در استفاده از داروها هشدار می‌دهیم اما باید اطلاع‌رسانی دقیقی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در مسئله افزایش جمعیت می‌خواهیم ثروت افزایش پیدا کند و نیروی انسانی جزیی از ثروت است، افزود: در این خصوص ما نیروی سالم می‌خواهیم و اینکه بخواهیم چندقلویی زیاد شود تا جمعیت افزایش پیدا کند تفکر غلطی است.

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان ادامه داد: در واقع ما می‌خواهیم خانواده سالم داشته باشیم چراکه خانم جوانی که دارو استفاده می‌کند که چندقلو فرزند داشته باشد نمی‌تواند خانواده خود را اداره کند و از لحاظ روانی نیز مشکل ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه درست نیست گاهی تصور شود که ما می‌خواهیم جمعیت افزایش پیدا کند و به همین خاطر به جای یک نوزاد دو نوزاد به دنیا بیاید، افزود: ده‌ها دلیل برای بچه‌دار نشدن وجود دارد که یکی از این دلیل‌ها این است که بیمار تخمک گذاری ندارد و داروی تخمک گذاری استفاده می‌شود.

فریمانی با بیان اینکه این طور نیست که برای تمام موارد ناباروری از داروی تخمگذاری استفاده شود، در ادامه گفت:‌ طی چند سال اخیر آمار تولد نوزادان چندقلویی در همدان چندبرابر شده و از آنجا که درخواست مادران برای چندقلوزایی با استفاده از دارو در حال افزایش است باید این موضوع کاهش یابد زیرا خطرناک است.

وی با اشاره به تولد نوزاد حاصل از روش PRP در همدان برای نخستین بار در کشور طی دو روز گذشته خاطرنشان کرد: همدان در جهان موفق به روش نوع جدیدی از درمان ناباروری شد.

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان با بیان اینکه دومین تولد نوزاد به روش IVF در کشور نیز حاصل تحقیقات ما بود، افزود:‌ هر سال که در کنگره‌های مختلف شرکت می‌کنیم یک یا دو مقاله ارائه می‌دهیم.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.