گویش استرآبادی در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد

0
اشتراک

گویش استرآبادی در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ابراهیم کریمی با اعلام این خبر اظهار کرد: گویش استرابادی (گرگانی) گویشی است که در شهر گرگان و تعدادی از روستاهای اطراف به آن سخن گفته می شود.

وی افزود: پس از بررسی سیر تاریخی زبان های ایرانی، می توان گفت گونه گویش استرآبادی بازمانده ای از زبان ایرانی غربی یعنی فارسی میانه است که هنوز ردپایی از پارتی دری در این گویش مشاهده و با آن ارتباط تنگاتنگی دارد.

کریمی تاکید کرد: گویش استرآبادی به ویژه در سطوح آوایی و واژگانی تفاوت های قابل ملاحظه ای با زبان فارسی دارد که می توان بر اساس معیارهای جهانی به آن گویش استرآبادی گفته شود.

ابراهیم کریمی ادامه داد: واژگان و مفاهیمی که در گویش استرآبادی وجود دارند علاوه بر مفاهیم مشترک با زبان های دیگر، شامل مفاهیمی هستند که به لحاظ نوع زندگی کشاورزی، باغداری و دامداری دارای تنوع است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان گفت: با توجه به اهمیت حفظ و حراست از این گویش اصیل ، اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان با تشکیل جلسات کارشناسی و دعوت از پژوهشگران این حوزه اقدام به تهیه پرونده ثبت اثر کرد و در مورخه ۶ دی ماه ۱۳۹۵ در جلسه شورای عالی ثبت و تعیین حریم کشور که با دستور کار پرونده های میراث ناملموس برگزار شد با ارائه دلایل هیات داوری حاضر به عنوان  یک گویش منحصر بفرد با گستره فرهنگی شهر استرآباد (گرگان) در فهرست آثارناملموس کشور به ثبت رسید.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.