موردی از بیماری آنفولانزای پرندگان در خوزستان مشاهده نشده است

0
اشتراک

موردی از بیماری آنفولانزای پرندگان در خوزستان مشاهده نشده است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا شهرام ترحمی شامگاه سه شنبه در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی منطقه جنوب غرب استان خوزستان در سالن اجتماعات فرمانداری خرمشهر، جلوگیری از فروش ماکیان زنده در این فصل را ضروری دانست و گفت:هر ساله ویروس آنفولانزای پرندگان به شکل های مختلف و جدید ظاهر می شود که خوشبختانه قابلیت انتقال به انسان را ندارد، ولی تلفات فراوانی در میان طیور به همراه دارد.
وی پیشگیری از ورود ویروس آنفولانزای پرنده را قبل از وقوع آن، مهم ارزیابی کرد و گفت:فروش پرندگان وحشی آلوده به ویروس آنفولانزا می تواند ویروس را به پرندگان اهلی و پس از آن به واحدهای صنعتی پرورش طیور انتقال دهد و این موضوع، خسارت زیادی به اقتصاد تولیدکنندگان وارد می کند.
ترحمی با انتقاد از فروش آزادانه طیور و ماکیان زنده خارج از ضوابط دامپزشکی در خیابان و بازارهاری شهرهای استان، افزود:در صورت تصویب ممنوعیت فروش و پیگیری این مصوبه، نقش زیادی در پیشگیری از ابتلا پرندگان به ویروس ایفا می کند.
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی آبادان اضافه کرد:سازمان منطقه آزاد اروند اهتمام جدی در ساماندهی حیوانات اهلی همچون سگ های ولگرد و ماکیان زنده دارد و امید است این همکاری بیشتر شود.

*** مرز شلمچه، مرز درجه ۱ جمهوری اسلامی در تردد زائران شناخته شد
فرماندار ویژه خرمشهر نیز در این نشست با تجلیل از همکاری دستگاه های متولی بهداشت و درمان شهروندان در ارائه خدمت به زائران اربعین حسینی سال جاری، گفت:دستگاه های اجرایی به ویژه شبکه بهداشت در خدمات رسانی به زائران سنگ تمام گذاشتند و این مهم، قابل تقدیر است.
ولی الله حیاتی تردد یک میلیون و ۳۰۰ هزار زائر در اربعین حسینی امسال از مرز شلمچه به مقصد عتبات عالیات را یادآور شد و گفت:۶۵۰ هزار زائر اربعین حسینی در بازه زمانی ۱۰ روزه از مرز شلمچه به عتبات عالیات عزیمت شدند و ۶۵۰ هزار زائر نیز بدون کوچکترین خطری وارد کشور شده اند.
وی از خدمات پشتیبانی سازمان منطقه آزاد اروند در تامین زیرساخت های مرز شلمچه در ایام اربعین حسینی تشکر کرد.
فرماندار ویژه خرمشهر در بخش دیگری از سخنانش همچنین با تشریح اقدامات دولت یازدهم در اجرای طرح تحول سلامت در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان، گفت:دولت تدبیر و امید انصافا در حوزه درمان و اجرای طرح تحول سلامت اقدامات ارزنده ای انجام داد که در این راستا ۱۱ میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه این دولت قرار گرفتند.
حیاتی افزود:در حوزه درمانی خرمشهر، بیمارستان سوم خرداد که متروکه بود، به بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی شهید موسوی تبدیل شده و با مشارکت سازمان منطقه آزاد اروند و دانشکده علوم پزشکی با پیشرفت ۳۵ درصدی در حال اجرا است.
وی تجهیز بیمارستان ولیعصر(عج) و ارتقاء تجهیزات اورژانس و کلینیک بیمارستان ولیعصر(عج) را از دیگر اقدامات دولت در این شهرستان عنوان کرد.

*** آلاینده های آب، خاک و هوا آبادان جدی گرفته شود
فرماندار ویژه آبادان نیز در این نشست با تاید بر لزوم حفاظت از خاک، آب و منابع طبیعی و جلوگیری از ورود آلاینده های ناشی از پالایشگاه و پتروشیمی به آب، خاک و هوا، افزود:کیفیت آب آشامیدنی روستایی شهرستان نسبت به گذشته بهبود یافته و هم اینک عوامل اجرایی برای احداث خط انتقال آب روستایی در حال اجرا است.
عزیزالله شهبازی، جمع آوری پسماندها، ساماندهی ترمینال ها و کشتارگاه آبادان، خرمشهر را خواستار شد و گفت:شهرداری به دنبال طرح مناسبی برای دفع پسماندها است.
وی در بخش دیگری از سخنانش احداث بیمارستان ۳۲ تختخوابی اروند کنار را یادآور شد و گفت:بیمارستان ۳۲ تختخوابی اروند کنار با مشارکت سازمان منطقه آزاد اروند و سازمان تامین اجتماعی در حال ساخت است.
وی ادامه داد:فاز توسعه بیمارستان آیت الله طالقانی آبادان نیز با مشارکت سازمان منطقه آزاد اروند و بنیاد مستضعفان تا پایان سال جاری بهره برداری می شود.

*** از فروش آزادانه طیور در بازار جلوگیری کنید
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خرمشهر نیز در این نشست ، عرضه مرغ زنده و سرگردانی احشام را از دغدغه های مسئولان شهرستانی عنوان کرد و گفت: انتظار می رود که جلسات شورای سلامت و امنیت غذایی خروجی مثبت داشته باشد و همه دستگاه های ناظر، در خصوص ارتقاء سلامت شهروندان بیش از پیش حساس باشند.
ایوب پدرام ، کنترل محموله های فرآورده دامی از سوی نیروی انتظامی را ضروری خواند و گفت: انتظار می رود محموله های فرآورده های گوشتی با مجوز دامپزشکی تردد داشته باشند و از سوی نیروی انتظامی رصد و کنترل شوند.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا نشست شورای سلامت و امنیت غذایی منطقه جنوب غرب استان خوزستان با حضور فرمانداران ، مسئولان دانشکده علوم پزشکی آبادان ، مسئولان دستگاههای اجرایی آبادان، خرمشهر و شادگان در فرمانداری خرمشهر برگزار شد.
در این نشست در خصوص راهبردهای نظارت بر بازار در ماه های پایانی سال بحث و بررسی شد و برای رفع برخی معضلات بهداشتی این سه شهرستان تصمیم گیری شد.
۷۱۰۰/۶۱۲۵ خبرنگار:کمیله حجازی ** انتشار دهنده:سیدبهادر حسینی
کانال خبری ایرنا خوزستان:irnaahvaz@
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به کانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.