میدان امام اصفهان و 4 شاهکار تاریخی آن

میدان امام اصفهان
+1
اشتراک

میدان امام اصفهان و 4 شاهکار تاریخی آن

میدان نقش جهان یکی از دیدنی ترین و زیبا ترین مکان های گردشگری اصفهان می باشد، این مکان تاریخی در طول تاریخ نام های متفاوتی از جمله میدان شاه، میدان نقش جهان به خود گرفته ولی امروزه آن را به میدان امام می شناسند. میدان امام در مرکز شهر اصفهان قرار دارد. هر ساله توریست های زیادی برای دیدن این مکان به اصفهان می آیند.

این بنای تاریخی بسیار ارزشمند بوده ازاین‌رو در سال 1358 به‌عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شد

تاریخچه میدان امام

پیش از به قدرت رسیدن دولت صفویه، در محل میدان نقش‌جهان باغی بزرگ وجود داشت و در بخش میانی میدان که «در کوشک» نامیده می‌شد، بناهای نظامی از دوره تیموریان و آق قویونلوها وجود داشت. این قسمت بخش غربی میدان امروزی بود که اکنون عمارت عالی‌قاپو در آن قرار دارد. از زمان حکومت سلجوقیان، این میدان محل برگزاری جشن‌های ملی مانند نوروز و جایگاه اعدام محکومان بود. در زمان صفویان با تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان، دوران جلال و شکوه این میدان آغاز و محوطه آن محل استقرار ساختمان‌های دولتی و کاخ شاه شد.

شاه‌عباس صفوی باهدف گسترش شهر به سمت قسمت جنوبی آن در حاشیه زاینده‌رود، با به کار گرفتن معماران ماهری مانند استاد محمدرضا و علی‌اکبر اصفهانی، بنای اولیه این میدان را پایه‌گذاری کرد. در طراحی و ساخت این میدان و بناهای تاریخی آن، از سبک معماری میدان ایرانی الهام گرفته‌شده است که از نمونه‌های برجسته آن می‌توان به میدان عتیق اصفهان، میدان امیر چخماق یزد، میدان شاه قزوین و میدان صاحب آباد قزوین اشاره کرد.

میدان نقش جهان | راهنمای بازدید + تاریخچه و عکس - کجارو

جغرافیا و مشخصات

میدان نقش‌جهان، میدانی مستطیل شکل به طول ۵۶۰ متر و عرض ۱۶۰ متر در مرکز شهر اصفهان است.

اطراف میدان دویست حجره دوطبقه قرار دارد. علاوه بر آن چهار بنای عالی‌قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه نیز در میانه چهار ضلع این مستطیل ساخته‌شده‌اند

مسجد امام

این مسجد، مهم‌ترین مسجدی است که از دوره صفویان در ایران برجای‌مانده است کار ساخت این مسجد در سال ۱۰۲۰ هجری قمری آغازشده و تزئینات نهایی آن در زمان شاه سلیمان به سال ۱۰۴۷ ه‍. ق (معادل ۱۶۱۲ میلادی الی ۱۶۳۰ م.) پایان رسیده است. معمار این مسجد استاد علی‌اکبر اصفهانی و کتیبه سر در آن به خط علیرضا عباسی است. علاوه بر آن کتیبه‌های دیگری به خط عبد الباقی تبریزی و محمدرضا امامی در جای‌جای مسجد وجود دارد. ارتفاع گنبد این مسجد ۵۲ متر، ارتفاع مناره‌های اصلی ۴۸ متر و ارتفاع مناره‌های ورودی ۴۲ متر است. از ویژگی‌های این مسجد کاشی‌کاری بسیار زیبا و هنرمندانه، رابطه معماری و بصری مسجد و مناره‌های چهارگانه آن با میدان، نابرابری محور میدان با قبله و تصحیح آن در ورودی و بازتاب صدا در زیر گنبد مسجد است. این مسجد درگذشته به نام‌های مسجد مهدی، مسجد جامع، مسجد سلطانی، مسجد شاهی، جامع کبیر عباسی و مسجد شاه معروف بوده و امروزه مسجد امام نامیده می‌شود.

میدان نقش جهان

بازار قیصریه

سردر قیصریه بنایی است در ورودی اصلی بازار بزرگ اصفهان. این بنا درگذشتهٔ نه‌چندان دور دارای سه‌طبقه و اکنون دارای دوطبقه است. طبقهٔ سوم آن‌که تخریب‌شده، نقاره‌خانه را تشکیل می‌داده است که در آن با صدای موسیقی، اوقات روز را اعلام می‌کرده‌اند. این سردر به بازار بزرگ اصفهان باز می‌شود و درگذشته راه اصلی بازار اصفهان بوده است. سردر قیصریه شامل چهاردر فرعی، یک دروازهٔ اصلی و یک حوض بوده که حوض آن حدود دههٔ ۱۳۴۰ شمسی به باغچه تبدیل شد، ولی اکنون احیاشده است. علت نام‌گذاری این بنا، شباهت آن به یکی از بناهای شهر قیصریه بوده است. بر بالای سردر، نقاشی‌هایی به قلم رضا عباسی به چشم می‌خورَد.

بازار قیصریه

کاخ عالی‌قاپو

کاخ عالی‌قاپو در ضلع غربی میدان در ۶ طبقه و به زیربنای حدود ۱۸۰۰ مترمربع، احداث‌شده است. ارتفاع نهایی این کاخ از سطح میدان ۳۴ متر بوده و در هر طبقه تزئینات هنری خاص خود را دارد. از خصوصیات بارز این بنا وجود خاصیت واکنش صوت و صدا در محل ورودی، تالار پذیرایی بسیار زیبا، تالار اصلی موسیقی و ۵۳ اتاق به‌منظور استفاده جهت اتاق نشیمن، اتاق جلسه، دولت‌خانه و محل استقرار سفرا و میهمانان است. همچنین در پشت ساختمان عالی‌قاپو نیز پلکان مارپیچی وجود دارد که درگذشته برای اذان گفتن از آن بالا می‌رفتند. سازه بنا برپایه دیوارهای باربر و تیرها و ستون‌های چوبی استوار است. اکنون بسیاری از معماران در حال مرمت سقف رنگی ان هستند.

عالی قاپو

مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله یکی از بناهای پیرامونی میدان است که به‌عنوان مسجد اختصاصی شاه‌عباس بکار می‌رفته این مسجد به دستور شاه‌عباس ساخته‌شده است و تامارا سون (Tamara sonn) آن را به‌عنوان یکی از زیباترین بناهای مذهبی دنیا عنوان می‌کند. این بنا در سمت مشرق میدان قرار دارد. این مسجد در دوره قاجار به‌شدت تخریب شد و در زمان رضاشاه بازسازی گردید. کاشی‌کاری فعلی پوشش بیرونی آن مربوط به سال ۱۳۱۵ شمسی است. گنبد این بنا ۳۲ متر ارتفاع داشته و ساخت آن ۱۷ سال به طول انجامیده ‌است. تفاوت این بنا با سایر مساجد دوره صفوی این است که مسجد شیخ لطف‌الله دارای صحن نیست و مناره نیز ندارد. سردر مسجد به قلم ثلث علیرضا عباسی خوشنویس معروف صفوی مزین است.

مسجد شیخ لطف الله

سوغات اصفهان

بازار قیصریه میدان نقش‌جهان از بهترین مراکز خرید اصفهان است. متداول‌ترین محصولات این بازار، شامل محصولات و صنایع‌دستی اصفهان، فرش، ظروف مسی و گز ظروف نقره یا میناکاری، خاتم‌کاری و… می‌شوند. بازار بزرگ اصفهان نیز در نزدیکی بازار قیصریه قرار دارد و هردوی این بازارها سرپوشیده هستند. قیمت اجناس این بازارها مناسب است. حجره‌های دور میدان نیز تنوع بالایی در محصولات و صنایع‌دستی اصفهان دارند؛ اما قیمت اجناس آن‌ها از بازارهای قیصریه و بزرگ، بالاتر است.

کافه و رستوران میدان امام

دورتادور میدان نقش‌جهان می‌توانید انواع خوراکی‌های خوشمزه را پیدا کنید. از انواع بستنی و دسر و شیرینی‌هایی مانند پشمک  گرفته تا آش رشته و فرنی و باقلوا و دوغ و گوشفیل محبوب اصفهان، در مغازه‌های دور میدان عرضه می‌شوند. دیزی سرای چاه حاج میرزا، در محیطی بسیار سنتی و دل‌نشین، انواع غذاهای سنتی را ارائه می‌دهد. کافه گالری قیصریه با چشم‌انداز زیبا به میدان و کافه سنتی هوگر با تزئین سنتی و تاریخی، از بهترین گزینه‌های کافه گردی هستند. فضای داخلی کافه‌رستوران نمکدان و شربت سرای روزگار نیز بسیار جالب‌توجه است. در تزئین این کافه‌های سنتی از اشیای عتیقه و قدیمی استفاده‌شده است. پس از گشت‌وگذار در میدان نقش‌جهان، لذت نوشیدن یک نوشیدنی معطر و سنتی در این  کافه‌ها، فراموش‌شدنی نیست.

درشکه سواری

گل‌کاری‌های زیبای این میدان و حوض‌های فیروزه‌ای با فواره‌های بلند، فضای فرح‌بخشی در آن ایجاد کرده‌اند. می‌توانید مدت طولانی را به تماشای این فضای رنگارنگ اختصاص دهید و به پیاده‌روی در آن بپردازید. نیمکت‌های زیادی در قسمت‌های مختلف میدان برای استراحت گردشگران تعبیه‌شده‌اند و برای رفع خستگی می‌توانید لحظاتی بنشینید و به زیبایی‌های اطرافتان نگاه کنید.

در قسمت‌های مختلف میدان امکان سوارشدن درشکه مهیا است. البته در فصل‌های شلوغ گردشگری، شاید مجبور شوید برای درشکه سواری کمی منتظر بمانید. چرخیدن در محوطه داخلی میدان با درشکه و تماشای دیدنی‌های اطراف، خالی از لطف نیست.

Imam Square of Isfahan

منبع

+1
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.