خبر هرمزگان : میراث فرهنگی هرمزگان چشم انتظار صدقه تهرانی ها

0
اشتراک

خبر هرمزگان : میراث فرهنگی هرمزگان چشم انتظار صدقه تهرانی ها

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در گفت وگو با این خبر هرمزگان گفته است: در حال حاضر پولی برای بازسازی و مرمت قلعه خان بستک نداریم اما این احتمال وجود دارد که در ماه های پایانی سال ، اعتبارات مصرف نشده تهران را به استان ها اختصاص دهند.
محسن ضیایی افزود: وضعیت اعتباری روی کاغذ خوب است اما تخصیص اعتبار به طور واقعی برای تامین هزینه های این مجموعه کافی نیست.
با وجود گزارش هایی درباره وضعیت نامناسب قلعه خان بستک و نیاز این بنای تاریخی به مرمت منتشر شده ، مدیرکل میراث فرهنگی استان اظهار داشت: تابستان امسال از این اثر تاریخی بازدید داشته و ‘وضعیت آن ، چندان هم بد نبوده است.’
وی خاطرنشان کرد: بستک دارای ۶۰ اثر تاریخی است که با ۹ اثر ثبت شده ملی ، بیشترین آثار تاریخی ثبت شده استان را دارد.
در حالی که مدیرکل میراث فرهنگی استان ، کمبود اعتبارات را تنها دلیل مرمت نشدن قلعه خان بستک اعلام می کند ، ‘خنجی’ مدیر میراث فرهنگی شهر بستک ، گفته است: میراث فرهنگی مالک این قلعه نیست و بدون رضایت مالکان نمی توان قلعه را مرمت و بازسازی کرد.
وی با اشاره به ثبت قلعه تاریخی خان بستک با شماره ۶۱۱۰ در فهرست آثارملی در سال ۸۱ افزود: وراث مالک قلعه در خارج از کشور زندگی می کنند و تاکنون برای فروش قلعه به میراث فرهنگی یا مرمت آن رضایت نداده اند.
در همین حال حسام الدین بنی عباسی یک از وراث و مالکان قلعه خان ، به خبر هرمزگان گفت: مدتی پیش و با گرفتن مجوز از میراث فرهنگی استان ، بازسازی بخشی از این بنا را آغاز کردم اما پس از مدتی بنا به دلایلی نامعلوم از ادامه کار جلوگیری کردند…
بنی عباسی تاکید کرد: اگر میراث فرهنگی مدعیست که به خاطرنداشتن مالکیت قادر به بازسازی و تعمیر قلعه نیست ، ما حاضر به فروش و واگذاری آن به دولت هستیم.
مجموعه این اظهارات متفاوت ، می تواند نشان دهنده نداشتن آگاهی کامل از وضعیت قلعه خان بستک از سوی مسئولان محلی و استانی یک مجموعه اداری باشد که یکی کمبودهای اعتباری و دیگری مشکلات حقوقی را به عنوان دلیل رها شدن این بنای تاریخی اعلام می کنند.
بر اساس مشاهده های میدانی و عکس های منتشر شده ، قلعه خان بستک نیازمند مرمت و بازسازی فوری است.
این بنای دوران قاجار که در ورودی شهر بستک واقع شده و به گفته مدیر میراث فرهنگی وقت استان ، در جریان زلزله ۱۲ دیماه سال ۹۲ ،حدود ۴۰ درصد آسیب دید.
نوروزی در سال ۹۲ اعتبار مورد نیاز برای بازسازی این بنا را ۱۵۰ میلیون تومان اعلام کرد که با استناد به گفته های اخیر ضیایی مدیرکل میراث فرهنگی، به نظر می رسد این اداره ، ظرف سه سال گذشته از تامین این اعتبار عاجز بوده است.
۷۱۹۵/۶۰۴۸
خبرنگار : رقیه غلامی زاده ** انتشار دهنده : خلیل تنیده

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.