اعتبارات مشاغل خانگی فردوس هنوز ابلاغ نشده است

0
اشتراک

اعتبارات مشاغل خانگی فردوس هنوز ابلاغ نشده است

عبدالله عرب‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در فردوس اعتبارات سال گذشته مشاغل خانگی شهرستان را ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال برشمرد و گفت: در ۹ ماهه امسال ۶۵ مجوز مشاغل خانگی صادر شده که منتظر اعتبار است.

وی اضافه کرد: در حوزه روابط کار و حل و فصل اختلافات کارگری و کارفرمایی مهم‌ترین موضوع  قبل از رسیدگی به پرونده‌ها در هیئت تشخیص، مشاوره حضوری جهت کاهش شکایات است که در این خصوص از ابتدای امسال ۴۷۶ مشاوره حضوری انجام شده و از این تعداد فقط ۳۳ دادخواست منجر به صدور رأی در هیئت تشخیص شده است.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی فردوس میانگین مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های اختلافی را از زمان دادخواست تا صدور رأی کمتر از ۱۰ روز عنوان کرد و از ۲۴۰ نفر ساعت آموزش به نمایندگان کارفرمایان و کارگران در هیئت تشخیص خبر داد.

عرب‌نژاد افزود: در حال حاضر ۹۱ نیروی کارگر آماده به کار که به دلایل مختلف بیکار شده‌اند مقرری بیکاری دریافت می‌کنند که از این تعداد ۳۴ مورد از ابتدای سال مقرری آنها برقرار شده است و در راستای اشتغال مجدد مقرری بگیران، برای ۱۲ نفر شغل ایجاد شده است.

۲۱۴ مورد بازرسی از واحدهای کارگری فردوس

وی بیان کرد: در راستای نظارت بر حسن اجرای قانون کار از ابتدای امسال ۲۱۴ مورد بازرسی موردی و ادواری از واحدهای کارگری شهرستان انجام شد و ۱۵۰ نفر ساعت آموزش به کارگران و کارفرمایان مرتبط با ایمنی و بهداشت انجام شد که در واحدهای خدماتی و تولیدی بزرگ کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌ کار به منظور رصد مسائل حادثه خیز نیز تشکیل شده است.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی فردوس تصریح کرد: در حال حاضر۲۰ تشکل کارگری فعال در شهرستان شامل ۱۵ تشکل نماینده کارگران، یک مورد شورای اسلامی کار، یک کانون بازنشستگان کارگری، یک انجمن صنفی کارفرمایی و دو انجمن صنفی کارگری فعال هستند.

تحقق ۷۴ درصدی اشتغال فردوس

عرب‌نژاد با اشاره به اینکه دبیر کمیته اشتغال و کارآفرینی شهرستان فردوس برعهده این اداره است گفت: از ابتدای امسال چهار جلسه کمیته اشتغال برگزار شده که از ۶۰۸ نفر تعهد اشتغال شهرستان در سال جاری ۴۴۹ نفر یعنی ۷۴ درصد اشتغال محقق شده است.

وی از فعالیت دو مرکز کاریابی در شهرستان خبر داد و گفت: تاکنون ۴۳۳ نفر توسط این دو مرکز به فرصت‌های شغلی شهرستان معرفی شده‌اند.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی فردوس عنوان کرد: یک مرکز مشاوره، اطلاع‌رسانی و خدمات کارآفرینی توسط موسسه آموزش عالی پیروزان در شهرستان راه‌اندازی شده است که در زمینه کمک و مشاوره به سرمایه‌گذاران و تهیه طرح‌های توجیهی سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند.

عرب‌نژاد یکی از راهکارهای توسعه استان و شهرستان فردوس را توجه به مشاغل خرد و خانگی دانست و گفت: این مشاغل باید به صورت ساماندهی شده و شبکه‌ای عمل کنند به عنوان مثال از کارخانه نساجی فردوس به عنوان یک پتانسیل نام برد که دوزندگی و پوشاک می‌تواند چرخه این کارخانه را تکمیل کند.

وی حفظ اشتغال موجود شهرستان را نیز بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: باید در زمینه احیاء و راه‌اندازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل و رساندن ظرفیت تولید واحدهای فعال به مقدار اسمی آن با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت تلاش شود.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی فردوس تاکید کرد: با توجه به اینکه در شهرستان دورافتاده‌ای مانند فردوس معمولا بخش خصوصی رغبتی به سرمایه‌گذاری ندارد باید شرکت‌های وابسته به دولت ورود پیدا کنند تا شاهد رونق اقتصادی در منطقه باشیم.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.