برگزاری «یوگای خنده» در سیستان و بلوچستان

0
اشتراک

برگزاری «یوگای خنده» در سیستان و بلوچستان

علیرضا کلانتری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از سازمان‌های مردم نهاد استان سیستان و بلوچستان به نام موسسه «نشاط و شادی» اقدام به برگزاری «یوگای خنده» کرده است، اظهار کرد: مبتلایان به ام اس استقبال خوبی از این برنامه کرده‌اند.

معاون فرهنگی و امور جوانان استان سیستان و بلوچستان درخصوص تعداد سازمان‌های مردم‌نهاد ثبت شده در این استان نیز گفت: در یک سال و نیم گذشته حدود ۶۲ سمن در سیستان و بلوچستان ثبت شده  است که در ۲۸ حوزه کاری از جمله علمی پژوهشی،  گردشگری ، زیست محیطی، تغییر سبک زندگی، نشاط و شادابی،ازدواج  و میراث فرهنگی و…فعالیت می‌کنند. 

وی با بیان اینکه موضوع سمن‌ها در کشور به گونه مناسبی جا نیفتاده است، اظهارکرد: صاحبان سمن‌ها آموزش‌های لازم جهت آشنایی با وظایف و جایگاه اجتماعی‌شان واقداماتی که می توانند انجام دهند را ندیده اند. بنابراین نخستین اقدام ما در این زمینه، تبلیغات برای سمن‌ها و یافتن افراد علاقه‌مند به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی بود. در گام های بعدی آموزش این سمن‌ها و برگزاری دوره‌های توانمند سازی را در دستور کار قرار داده‌ایم تا سمن‌ها را با وظایف، قوانین و موضوعاتی آشنا کنیم که می توانند پیگیری کنند.

کلانتری ادامه داد: سمن‌های گردشگری استان سیستان و بلوچستان تاکنون موفق به اجرای چندین طرح  برای معرفی فرهنگ، آداب و رسوم مردم  و میراث فرهنگی وصنایع دستی این استان با کمک سایر موسسات مردم‌نهاد و دستگاه‌های متولی مانند میراث فرهنگی شده‌اند. برگزاری نمایشگاه صنایع دستی با هدف معرفی این صنایع  و کمک به اقتصاد مردم منطقه به خصوص مرز نشینان از جمله اقدامات این سمن‌ها بوده است.

هدایت سمن‌ها به فعالیت درحوزه‌های حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی

معاون فرهنگی و امور جوانان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سمن‌های این استان در همه حوزه‌ها مشغول فعالیت هستند،گفت: امسال تلاش کرده‌ایم که فعالیت آن‌ها را بیشتر به سمت موضوعاتی چون آسیب‌های اجتماعی و حاشیه نشینی سوق دهیم.

وی به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و اظهارکرد: سعی کردیم سازمان‌های مردم نهادی که در زمینه علمی وپژوهشی  فعال هستند را به سمت حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی سوق دهیم همچنین از سمن‌های  حوزه سلامت درخواست کردیم که طرح‌های خود را در حاشیه شهرها انجام دهند زیرا حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی به‌خصوص مواد مخدر در اولویت  کارهای ما هستند.

به گفته وی دغدغه‌مند شدن جوانان، مشارکت آنان در فعالیت‌های اجتماعی وایجاد احساس مسئولیت دراین افراد می‌تواند گامی موثر و رو به جلو برای پیشبرد اهداف سمن‌ها باشد.

کلانتری درپایان به اقدامات دیگر سمن‌های سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: یکی از سمن‌های استان به نام سمن ستایشگران جوان تعدادی از کودکان خیابانی را جمع آوری و ضمن اسکان این افراد هماهنگی‌های لازم را جهت آموزش این کودکان انجام داده است که بودجه این کار توسط خیرین، مردم و دستگاه‌های متولی تأمین شده است.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.