5 مکان تاریخی حیرت انگیز دزفول که شهرت جهانی دارد

0
اشتراک

5 مکان تاریخی حیرت انگیز دزفول که شهرت جهانی دارد

 دزفول  یکی از شهرهای استان خوزستان که قدمت کهنی دارد. که در گویش‌های مختلف به آن دِژپُل یا دزپل هم می‌گویند.این شهر قدیمی بناها و آثار باستانی تاریخی دارد که دیدن این مکان‌ها خالی از لطف نیست.

در این مقاله 5 تا از مکان‌های تاریخی شهر دزفول را  که شهرت جهانی دارند معرفی کرده‌ایم. (راهنمای سفر من)

 

خانه تیزنو

بافت قدیمی دزفول، بدون توجه به شکل و اندازه یک هویت خاص، از خانه‌ها و ساختمان‌های آجری تشکیل‌شده است. هویتی آجری با معماری خاص منطقه دزفول، شهری با زبان آجری.

یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌های محله قلعه است که در ضلع شرقی میدان اصلی محله واقع‌شده است. ساختار اصلی خانه مربوط به دوره صفویه است که در دوره قاجار و اوایل پهلوی تغییراتی دیده است.

در حال حاضر دفتر کمیسیون ملی یونسکو، در ایران در این خانه فعال است و یکی از باارزش‌ترین جاذبه‌های تاریخی استان شمالی خوزستان است و از بناهای اصیل معماری ایرانی محسوب می‌شود.

خانه تیزنو دزفول

 

کول خرسان، دره شبح دزفول

عمق دره کول خرسان بیش از 200 متر است. دیواره‌های آن پوشیده از گیاهان و آبشارهای سیاوشان و دره‌های آبیاری زیبا است.

ورودی کول خرسان با درختان (سرو) و درختان نخل پوشیده شده است و سنگ‌قبرهای عظیم و درختان انگور و انجیر حیات‌وحش باعث شده است که کول خرسان به دره‌های عجیب فیلم تبدیل شود.

با ورود به کول خرسان فقط گوشه‌های آسمان را مشاهده خواهید کرد، زیرا دیواره‌های این دره بسیار نزدیک به یکدیگر هستند.

بعضی‌اوقات چشمان شما به سنگ‌ها و تنه درختانی می‌افتد که در اثر طغیان آواره شده و به دره آورده شده‌اند، اما این‌همه ماجرا نیست.

وقتی به بالای سرخود نگاه می‌کنید، به دلیل بوی تعفن دره در بالا متوجه تعدادی از آن‌ها می‌شوید که سر شما گیرکرده است. مجموع این آثار جو غیرقابل‌تحملی را ایجاد می کند و یک تجربه هیجان‌انگیز فراموش‌نشدنی را برای شما رقم می‌زند.

 

دره کول خرسان

 

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

مقبره یعقوب لیث صفاری اولین شهریار ایرانی در شرق دزفول است.

یعقوب لیث یکی از پادشاهان ایران و از خاندان صفاری بود. صفاری‌ها سلسله‌های ایرانی بودند که بر مناطقی از ایران حکومت می‌کردند که پایتخت آن‌ها نیز شهری وحشی بود.

یعقوب لیث صفاری اولین بار پس از ورود اسلام به ایران زبان فارسی را به‌عنوان زبان رسمی ایران اعلام کرد. وی تلاش زیادی کرد تا مناطقی از ایران را از دست خلیفه عباسی رها کند.

در حال حاضر، آرامگاه وی در 12 کیلومتری دزفول شوشتر، در روستای اسلام‌آباد نزدیک محوطه باستانی جندی‌شاپور واقع‌شده است. بنای یادبود مقبره از چهارطاق با گنبدی مخروطی و دندانه‌دار در دوره سلجوقیان ساخته‌شده است و شکوه مانور مقبره فراتر از آن نیست.

ایوان بزرگ شمالی مقبره آن مربوط به دوره تیموری است که در دوره قاجار به ایوان بسته‌شده و در آن تعبیه‌شده است. گنبد اصلی آرامگاه به‌صورت دوپوسته است که از شکل تنه درخت خرما الهام گرفته‌شده است. در اطراف مقبره یک گورستان بزرگ وجود دارد که وجود گورهای باستانی نشانگر تاریخ باستان این بنا است.

این بنای باشکوه به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی به شماره 2550 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و یکی از باارزش‌ترین جاذبه‌های دزفول و خوزستان به شمار می‌رود.

 

ارامگاه یعقوب لیث

 

آسیاب دزفول

اولین آسیاب دزفول هم‌زمان با ساخت پل امپراتوری دزفول در زمان ساسانیان و با توجه به نیازهای مردم در بستر رودخانه دز ساخته شد.

بسیاری از این آسیاب‌ها تا اوایل دوره پهلوی دوم فعال بودند و نیاز مردم به آرد را برآورده نمی‌کردند اما با ساخت آسیاب‌های آرد مقام اول خود را از دست دادند.

پیشینه تاریخی آسیاب‌های آبی مربوط به ساختار پل قدیمی دزفول است که قدمت آن به دوران ساسانیان برمی‌گردد. اما اکثر آسیاب‌های موجود در سه قسمت رودخانه مربوط به دوره‌های تاریخی صفویه و قاجار است.. این سازه‌ها از موادی مانند آوار رودخانه، آجر و ملات ساخته‌شده‌اند. معماری آسیاب‌ها از سبک معماری بومی شهر گرفته‌شده و از مجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته ساخته‌شده است.

رومان گریشمن در کتاب هنری بشر، این سیستم را به‌عنوان قدیمی‌ترین سیستم آبیاری در جهان باستان معرفی کرد که قدمت آن از حدود 1400 تا 1500 سال است و این تحقیقات جدید در این عصر را تأیید می‌کند. همچنین، در وسط رودخانه، یکی از دهانه‌ها دارای طاق عظیمی است که شبیه ایوان‌های ساسانی است.

با توجه به علاقه پادشاهان ساسانی، می‌توان آن را به‌عنوان موقعیت سردار یا محتشمی باقی‌مانده درگذشته قلمداد کرد. این سازه‌ها پل‌های عظیمی هستند که بعداً با تغییر در قطعات به آسیاب تبدیل شدند.

 

آسیاب دزفول

 

پل قدیمی دزفول

پل قدیمی مهم‌ترین اثر تاریخی شهر دزفول است که دو قسمت شرقی و غربی را به هم متصل می‌کند. در حقیقت این‌یکی از راه‌های منطقه جندی‌شاپور و سرزمین بین‌النهرین است، که طبق دستور شاپور اول ساسانی پس از پیروزی بر وال رین» امپراتور روم و با استفاده از زندانیان رومی ساخته‌شده است.

 تغییرات مختلفی که در طول زندگی خود ایجاد کرده است، ولی هنوز به شکل اصلی خود باقی‌مانده و تزئین شده است. نام شهر دزفول (دژوپل) به دلیل بنای باشکوه است.

پل قدیمی دزفول به دلیل اهمیت درگذشته ازجمله دیلم، صفوی، قاجار و پهلوی، در زمان‌های مختلف بازسازی‌شده است. پل تاریخی دزفول سال‌هاست که زنده مانده و به‌عنوان قدیمی‌ترین پل جهان شناخته‌شده است.

این پل شماره 84 در فهرست آثار ملی است. با توجه به قدمت و اثربخشی آن، می‌تواند یکی از آثاری باشد که در فهرست میراث جهانی ثبت می‌شود.

 

منبع

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.