گلایه میراثی معاون رئیس جمهور در خانه ملت از ساخت‌وسازهای جدید تخریبی

0
اشتراک

گلایه میراثی معاون رئیس جمهور در خانه ملت از ساخت‌وسازهای جدید تخریبی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، زهرا احمدی‌پور با حضور در بهارستان و دیدار با اعضای فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بررسی روند بندهای مرتبط با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در برنامه‌های توسعه‌ای نشان دهنده جایگاه حاکمیتی این سازمان است، اظهار داشت: خوشبختانه از برنامه دوم توسعه تاکنون عرصه گردشگری به عنوان محور قرار گرفته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: با توجه به نوسانات اقتصادی کشور، باید توجه داشت که صنعت گردشگری می‌تواند منبع خوبی برای تولید ثروت باشد لذا مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونگذار کشورمان نقش مهمی در خصوص کاهش وابستگی به نفت و ایجاد رونق در حوزه گردشگری بر عهده دارد.

حراست از میراث فرهنگی نیازمند خصیص اعتبارات است

احمدی‌پور با اشاره به اینکه صنعت گردشگری یک چرخه بهم پیوسته تلقی شده و صرفا جابجایی مسافران در این حوزه مدنظر تصمیم گیران نیست، ادامه داد: باید تلاش شود تا میراث ملموس و ناملموس فرهنگی حفظ و مرمت شوند از این رو برای حراست از این میراث گران‌بها نیاز به تخصیص اعتبارات مناسب است.

احمدی پور با بیان اینکه شوراها و شهرداری ها بر اساس برنامه‌های توسعه‌ای کشور موظف هستند از آثار میراث فرهنگی حفاظت کنند، افزود: شهرداری ها با لودرها حرکت می‌کنند و آثار را از بین می‌برند، زیرا معتقد هستند این بناها فرصت‌های توسعه را از شهر گرفته است؛ خیلی از مدیران ارشد در استان ها به دنبال تخریب بناها هستند تا بجای آن برج، پارکینگ و مجموعه جدید بسازند اما توجهی به  تزلزل هویت شهرها نمی‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی باید کمک کند تا تمام ارکان های دولتی و نهادهای عمومی و شهرداری ها به عنوان میراثبان های کشور قبلا از هر اقدام توسعه‌ای به بررسی پیوست میراث فرهنگی بپردازند، تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی رویکرد ایستادگی در مقابل توسعه ندارد اما به آثار میراث فرهنگی باید به عنوان ثروت ملی و هوشمندانه نگاه کرد.

توجه به کسب و کارهای کوچک برای توسعه ملی

وی ضمن تاکید بر اینکه توجه به صنعت صنایع دستی، اشتغال پایدار را به دنبال خواهد داشت، افزود: باید به کسب و کارهای کوچک توجه کرد تا زیرساخت‌های محلی توسعه یابد و در نهایت به توسعه ملی دست یابیم.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه سال جدید میلادی، به عنوان سال گردشگری نامیده شده است از این رو باید برنامه مناسبی تبیین کرد و در این میان برای دستیابی به اهداف افق ۱۴۰۴ باید زیرساخت‌های مناسبی فراهم کرد، عنوان کرد: از این رو بخش دولتی به تنهایی نمی‌تواند امور را اجرایی کند لذا نیاز به حضور بخش خصوصی است.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از میراث فرهنگی – نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه به طرح مسائلی مانند نوع ساختار، موازی کاری در امور، نداشتن دفتر آمایش سرزمین، عدم پاسخگویی، تعامل ضعیف با فراکسیون گردشگری مجلس، ضرورت برنامه ریزی برای صادرات صنایع دستی، شناسایی مناطق گردشگری، توجه به بخش خصوصی، توجه به مناطق توسعه نیافته، گسترش بوم گردی، تغییر رویکرد دولت، توجه به ظرفیت‌های گردشگری مانند کویر و غیره در خصوص سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداختند.

گفتنی است در این جلسه مشترک رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز حضور داشتند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.