فراز و فرودهای فرودگاه راکد همدان

0
اشتراک

فراز و فرودهای فرودگاه راکد همدان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، فرودگاه یکی از زیرساخت‌های توسعه هر منطقه و استانی محسوب می‎‌شود که می‌تواند زمینه ورود سرمایه و بخش خصوصی را فراهم کند.

فرودگاه همدان در سطح بین الملل با کد شناسایی OIHH تعیین شده توسط سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری شناخته می‌شود که ۸ دهه قدمت فرودگاه همدان است، مطالعات این فرودگاه در سال ۱۳۴۵ آغاز و در سال ۱۳۴۹ به عملیات اجرایی منجر شد.

فرودگاه همدان فراز و نشیب‌های بسیاری را از سال‌های گذشته تاکنون داشته است ولی این روزها سیر نزولی را در پیش گرفته و روزهای خوبی ندارد که سبب شده کمترین توجه به آن شود.

سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد تومانی برای فرودگاه همدان در سال‌های گذشته و برقراری پرواز به دبی و ترکیه سبب شد تا این فرودگاه نامی در بین فرودگاه‌های بین‌المللی پیدا کند اما این رویا چندان پایدار نبود و عدم استقبال از پرواز دبی و ترکیه این پروازهای را با شکست مواجه کرد.

تلاش بسیاری از سوی استاندار همدان و شرکت سیاحتی علیصدر برای برقراری پروازهای برنامه‌ای فرودگاه همدان انجام شد ولی عدم استقبال مردم از این پروازها و ثابت بودن نرخ بلیت‌های هواپیما در همدان عاملی شد تا پروازهای برنامه‌ای در همدان پاسخ ندهد.

برقراری پرواز تهران به دلیل اتمام آزادراه همدان-ساوه توجیه خود را به نوعی از دست داده و مردم همدان معتقدند با وجود این آزادراه راحت‌تر می‌توانند خود را به تهران برسانند و همین امر سبب شده تا پروازهای همدان-تهران برقرار نشود.

انجام چهار پرواز به صورت رفت و برگشت به مشهد و کیش از فرودگاه همدان نشاندهنده رکود فرودگاه همدان است ولی در استانی همچون کرمانشاه روزانه ۵ تا ۸ پرواز انجام می‌شود که وجود پروازهای خارجی به اعتبار این فرودگاه افزوده است.

بلاتکلیفی پروژه‌هایی همچون برج مراقبت و ترمینال حجاج، نبود پرواز برنامه‌ای و شکست پروازهای خارجی همگی عواملی است که سبب رکود این روزهای فرودگاه همدان شده است.

فرودگاه همدان در ماه‌های اخیر دچار حواشی جدیدی شده که مباحث پروازی و عمرانی آن را تحت‌الشعاع قرار داده است، از زمانی که نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس اعلام کرد برخی تخلفات مالی در فرودگاه همدان رخ داده است این فرودگاه وارد فاز جدیدی از رکود شد.

براساس شنیده‌ها اطلاعات سپاه استان همدان در ماه‌های گذشته نسبت به برخی اقدامات مالی در فرودگاه همدان مشکوک شده و برخی مدیران این مجموعه را دستگیر کرده است که بررسی‌ها درباره اتهام تخلف برخی مدیران توسط دستگاه‌های نظارتی و قضایی در دست انجام بوده و هنوز نتیجه‌ای در این خصوص اعلام نشده است.

پس از این اتفاقات فرودگاه همدان با سرپرست مدیریت می‌شود تا مدیر این مجموعه نیز انتخاب شود ولی براساس گفته‌های مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان به عنوان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در همدان به زودی مدیر این مجموعه نیز معرفی می‌شود.

بدون شک توسعه شهری همدان، بهبود شاخص‌های گردشگری و فراهم شدن زمینه ورود بخش خصوصی نیازمند فعال شدن فرودگاه بوده و فرودگاه همدان در شرایط فعلی نمی‌تواند نیاز استان همدان را در این زمینه‌ها تامین کند.

یکی از راه‌های برون‌رفت فرودگاه همدان از این مشکلات خرید یک فروند هواپیماست، تجربه‌ای که در استانی همچون لرستان انجام شد و در نهایت پاسخ داد، اگر مسئولان استان همت خود را برای پیگیری این امر بگذارند می‌توان شاهد بهبود وضعیت فرودگاه همدان بود.

نبود تقاضا پروازهای همدان را با شکست مواجه ساخته است/احتمال برقراری پرواز عتبات از نیمه دوم اسفند امسال

سرپرست فرودگاه همدان  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به اینکه چهار پروژه عمرانی در فرودگاه همدان در دست اجراست، اظهار داشت: پروژه‌های ترمینال حجاج، برج مراقبت، محوطه‌سازی و سردرب فرودگاه همدان در دست اجراست.

سهراب کلوندی با اشاره به اینکه برج مراقبت فرودگاه همدان بیش از دو هزار مترمربع مساحت داشته و در حال حاضر ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: قرارداد تامین تجهیزات برج مراقبت فرودگاه همدان در حال انعقاد است که در صورت نهایی شدن می‌توان اعلام کرد این پروژه تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه خرید تجهیزات برج مراقبت فرودگاه همدان ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، افزود: ترمینال حجاح فرودگاه همدان نیز ۴۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای تکمیل آن ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برآورد شده است که اعتبار این ترمینال از طریق شرکت فرودگاه‌های کشور تامین می‌شود.

کلوندی با اعلام اینکه پروژه محوطه‌سازی در حال انجام مناقصه مجدد برای واگذاری است، تصریح کرد: یک بار مناقصه برای این پروژه انجام شد ولی در استان پیمانکاران رغبتی برای این پروژه نشان نداده و تعداد شرکت‌کننده‌ها کم بود که سبب تجدید مناقصه شد و با این شرایط پروژه سال آینده آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه دو میلیارد تومان اعتبار برای محوطه‌سازی فرودگاه همدان اعتبار پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: البته با این مبلغ این پروژه به اتمام نمی‌رسد و مابقی آن باید تامین شود. پروژه سردرب فرودگاه همدان نیز امسال به پایان می‌رسد.

سرپرست فرودگاه همدان با اشاره به اینکه در هفته دو پرواز رفت و برگشت به کیش و دو پرواز رفت و برگشت به مشهد از فرودگاه همدان انجام می‌شود، عنوان کرد: پیگیری‌های زیادی برای برقراری پرواز همدان به استان‌های مختلف از جمله تهران انجام شده ولی شرکت‌های هواپیمایی با این معیار که استقبالی از پروازها نمی‌شود علاقمند و مایل به انجام پرواز از فرودگاه همدان ندارند.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های هواپیمایی به دنبال چارترکننده هستند ولی در استان همدان چارترکننده قوی شناسایی نشده است، تصریح کرد: با یکی از شرکت‌های هواپیمایی مذاکراتی صورت گرفته تا از نیمه دوم اسفند ماه امسال پروازهای برنامه‌ای از فرودگاه همدان به عتبات را انجام دهد ولی هنوز قطعی نشده است.

کلوندی با اشاره به اینکه پرواز همدان-تهران مسافر ندارد، عنوان کرد: با توجه به نزدیکی همدان به تهران و وجود آزادراه همدان-ساوه مردم راغب هستند از این طریق سفر کرده و هزینه کمتری متحمل شوند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت پرواز کیش مناسب بوده و در هر پرواز بیش از ۸۰ درصد ظرفیت هواپیما پُر می‌شود، اظهار داشت: اگر پروازی منظم بوده و ساعت مورد دلخواه مردم استان همدان باشد می‌توان شاهد استفاده مسافران از پرواز همدان-تهران بود ولی شرکت‌های هواپیمایی نمی‌توانند زمان مشخصی را تعیین کنند.

سرپرست فرودگاه همدان درباره خرید هواپیما برای فرودگاه همدان نیز گفت: خرید هواپیما می‌تواند بسیاری از مشکلات فرودگاه استان همدان را حل کرده و زمینه را برای انجام پروازهای برنامه‌ای فراهم می‌کند.

کلوندی درباره حواشی ایجاد شده برای فرودگاه همدان نیز گفت: تخلفات در حد حرف است و دستگاه‌های نظارتی در حال بررسی هستند و تا زمانی که سیستم قضایی رای ندهد نمی‌توان این اتهامات را تخالف دانست.

مدیران استانی برای توسعه فرودگاه همدان پیگیری نمی‌کنند

رئیس مجمع نمایندگان استان همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به اینکه کار در فرودگاه همدان خوابیده است، اظهار داشت: قرار بود تا پایان امسال برج مراقبت فرودگاه همدان و تا سه ماهه نخست سال آینده ترمینال حجاج به بهره‌برداری برسد که با این روند فعالیت ممکن نیست.

امیر خجسته با اشاره به اینکه درباره وضعیت نابسامان فرودگاه همدان به مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور و مدیران وزارت راه و شهرسازی تذکراتی داده‌ایم، افزود: فشارهای بسیاری وارد شد تا برای پروژه‌های فرودگاه همدان اعتبار در نظر گرفته شود ولی این امر عملی نشد.

وی با اشاره به اینکه با وزارت راه مذاکراتی انجام شده است تا اگر این روند ادامه داشته باشد از اهرم فشار استفاده کرده و وزیر راه و شهرسازی را استیضاح می‌کنیم، عنوان کرد: ترمینال فعلی پاسخگو نبوده و باید ترمینال استاندارد حجاج ایجاد شود.

خجسته با بیان اینکه برای برنامه‌ای شدن برخی پروازهای فرودگاه همدان مذاکراتی با شرکت‌های هواپیمایی و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور انجام شده است، گفت: پس از این مذاکرات باید موارد توافق شده در استان پیگیری شود چرا نهادهای متولی آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده‌اند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با تاکید بر اینکه مسئولان استانی باید پیگیری کنند ولی بعد از جلسه با مسئولان کشوری این پیگیری دیده نشده است، اظهار داشت: متاسفانه پیگیری‌ توافقات درباره فرودگاه همدان روی زمین مانده است و مدیران استانی مشکلات موجود بر سر مسیر را به نمایندگان منتقل نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مدیران استانی گیر و مشکل امور فرودگاه همدان را به مجمع نمایندگان استان همدان انتقال دهندف اظهار داشت: قرار بود پروازهای برنامه‌ای از فرودگاه همدان به عتبات عالیات، کیش، مشهد و تهران انجام شود ولی این موضوع عملی نشده که مورد انتقاد نمایندگان استان همدان است.

گزارش از سعید شاهسوند

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.