جولان فقر و ناامیدی در کوچه پس کوچه‌های حاشیه شهر کرمان

0
اشتراک

جولان فقر و ناامیدی در کوچه پس کوچه‌های حاشیه شهر کرمان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، انگار شهرک صنعتی در نقشه کرمان جایی ندارد، کارخانه‌های این محله تعطیل شده و افراد در فقر مطلق به سر می برند، در این روزها و شب‌های سرد زمستانی همشهریان ما خانه و سرپناه که هیچ حتی لباس و غذای گرم هم ندارند، گویی فقر حاشیه‌های شهر را تنگ در آغوش گرفته و مردمانش بی رمق و رنگ پریده دست و پا زنان فریاد می کنند و کمک می خواهند، کوچه پس کوچه‌های اینجا بوی تند نا امیدی و می دهد و اعتیاد از پنجره‌ها و درها سرک می کشد.

“زهرا” دختری ۲۲ ساله و ترک تحصیل کرده است، او به خبرنگار ایسنا می گوید: خیلی ها نسبت به این همه منظره دلخراش بی تفاوت عبور کرده اند، شاید خیلی‌ها هم ترک تحصیل نوجوانان و کودکانی را ندیده باشند که به خاطر بی پولی از ادامه تحصیل بازمانده اند، کما اینکه خود من یکی از همین افراد هستم و به دلیل عدم توان مالی خانواده ام مدرسه را رها کرده ام.

او اظهار می کند: در این شهرک حتی افرادی فاقد شناسنامه هستند! برخی از همسایگان ما از مهاجرین آواره افغان می باشند که در فقر شدید به سر می برند و خیلی از جوانان هم درگیر اعتیاد هستند، اغلب مردم این منطقه آنقدر درگیر مشکلات زندگی هستند که به تحصیل فرزندان خود فکر هم نمی کنند.

بیکاری و اعتیاد از اصلی‌ترین معضلات حاشیه شهر

“علیرضا” نیز جوان کم سن و سالی است که پدر خود را از دست داده و بار تامین مخارج خانواده را به دوش می کشد، او نیز می گوید: بیکاری بیش از هرچیز دیگر در شهرک صنعت نمایان است و در اینجا همین که پشت لب پسران سبز می شود از بیکاری و فقر درگیر اعتیاد و آسیب های مختلف می شوند.

وی بیان می کند: نداشتن امکانات تفریحی، عدم انگیزه مردم و به خصوص جوانان، نداشتن شغل و ظاهر مناسب شهری موجب شده است تا اعتماد به نفس اهالی این شهرک پایین بیاید، هرچند که یکسری کلاس ها در مسجد جوادالائمه شهرک برگزار می شود اما جوابگوی نیاز مردم نیست.

این جوان بیان می کند: شاید اگر من هم مجبور به تامین مخارج خانواده نبودم و از کودکی کارگری نکرده بودم اکنون با معضل اعتیاد دست و پنجه نرم می کردم، هرچند که من مجبورم دو شیفت کار کنم و وقتی منزل می رسم از فرط خستگی مجالی حتی مجالی برای تفریح ندارم.

“ستایش” هفت سال دارد او نیز خواسته دارد اما خواسته ای کودکانه و معصومانه، ستایش انتظار دارد در این محله پارکی مجهز به وسایل بازی ایجاد شود تا بتواند با همسن و سالانش تفریح کند، این دختربچه می گوید: وقتی صبح های زود به مدرسه می روم هوا خیلی سرد است و چندبار سرما خورده ام، دلم می خواست پدرم یک ماشین داشت و با گرمای بخاری آن راه مدرسه را طی می کردم اما بیشتر وقت ها من را با دوچرخه به مدرسه می برد و لباس گرم هم ندارم.

“محمدرضا” یکی دیگر از جوانان محله شهرک صنعتی است، او می گوید: متاسفانه من چندسالی درگیر اعتیاد هستم، البته نمی خواهم اعتیادم را توجیه کنم اما از سر بیکاری درگیر این بلا شدم، از طرف دیگر بسیاری از دوستان من در این محله معتاد هستند و انوع موادمخدر صنعتی در اینجا به راحتی رد و بدل می شود.

این جوان درگیر اعتیاد یادآور می شود: هم من و هم چند تن از دیگر دوستانم دلمان می خواهد از شر اعتیاد خلاص شویم، ازدواج کنیم و تشکیل زندگی ساده و آبرومندانه ای بدهیم، اما دغدغه بیکاری و زندگی در شرایط سخت تاکنون این فرصت را از ما گرفته است.

“زیدآبادی” عضو هیات امنای مسجد جوادالائمه(ع) نیز مانند بقیه مردم حاشیه شهر از نبود بودجه و فقر امکانات گلایه مند است و می گوید: در شهرک صنعتی ۶۰۰۰ نفر زندگی می کنند که بخشی از این جمعیت را اتباع بیگانه تشکیل می دهند، بیکاری و اعتیاد از اصلی ترین مشکلات این محله است، معابر شهرک آسفالت نیست و چهره خشن و بی روحی دارد و جوانان بیکار حتی یک سالن ورزشی هم ندارند.

وی می گوید: ما با هزینه ای که از مرم دریافت می شود اقدام به برگزاری کلاس های قرآن، زبان، مداحی و مراسم های مذهبی می کنیم، اما درواقع اصلا این شهرک جز شهر محسوب نمی شود و انتظار داریم حداقل این منطقه با شهر همسطح سازی شود.

 زیدآبادی می گوید: مشکلات و آسیب های اجتماعی این شهرک بسیار زیاد و ریشه دار است و باید همه مسوولین و نهادهای مختلف دست به دست هم دهند تا بخشی از این معضلات حل شود زیرا سرنوشت کودکان این محله سرنوشت آینده شهرمان است.

اجرای طرح محله سلامت توسط موسسه خیریه مشیز

با همه این مشکلات بعد از تلاش‌هایی که برای “نجات محله‌ها” از سوی استانداری و برخی دستگاه‌ها آغاز شد، اخیراً به همت موسسه خیریه کوثر مشیز هم در حوالی شهر کرمان یعنی در محله شهرک صنعتی، برای نخستین بار در کشور و در استان کرمان طرح”محله سلامت”  اجرا می شود که در قالب این طرح اقدامات خیرخواهانه ارزشمندی در حال انجام است.

توزیع بیش از ۱۰۰۰ پُرس غذای گرم در بین محرومان شهرک صنعتی از ماه مبارک رمضان و راه اندازی سفره خانه در این شهرک، پخش ارزاق و پوشاک، ایجاد کارگاه خیاطی برای بانوان سرپرست خانوار، مقیم کردن روزانه یک پزشک و دو پرستار به صورت شیفتی در محله و ارائه خدمات درمانی رایگان همگی بخشی از اقدامات این موسسه خیریه می باشد.

موسسه خیریه کوثر مشیز که به واسطه همین فعالیت های خیرخواهانه موفق به دریافت نشان زرین مسوولیت اجتماعی از دست رییس جمهور شده است، قرار است بزودی آموزش های رایگان دیگری از جمله مهارت های فرزندپروری، مشاوره، روان شناسی و… را هم در طبقه بالای مسجد جوادالائمه در شهرک صنعتی برگزار کند.

علاوه بر اینکه مینی بوس سفیر سلامت نیز در این محله مستقر شده و اهالی می توانند از خدمات آن برخوردار شوند، قرار است بعد از اهدای زمینی از سوی استانداری کرمان، در آینده نزدیک از سوی موسسه خیریه کوثر مشیز مرکز ترک اعتیاد و ساخت مسکن برای افراد بی بضاعت نیز در دستور کار قرار گیرد و این محله پایلوت اجرای این طرح ها باشد، همچنین در قالب این طرح کارگاه های اشتغال زایی ایجاد خواهد شد که در صورت موفقیت به الگویی برای سایر استان ها نیز مبدل می شود.

لزوم ورود خیَران به عرصه مدیریت و کنترل آسیب های اجتماعی

“زهرا موسی پور” مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز در رابطه با اقدامات اجتماعی در حاشیه شهر کرمان به خبرنگار ایسنا می گوید: باتوجه به حجم آسیب ها در حاشیه های شهر سعی کرده ایم با ایجاد تعامل و هم افزایی با دستگاه های اجرایی مختلف که اقدامات اجتماعی انجام می دهند و در کنار آنها استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و موسسات خیریه در راستای کاهش آسیب های اجتماعی گام برداریم.

وی اظهار می کند: هم اکنون ۱۰ سازمان مردم نهاد به کمک مردم حاشیه شهر کرمان آمده اند و در مجموع خدماتی همچون ترک و بهبودی، درمان، آموزش در زمینه مهارت های اجتماعی، فرزند پروری، ارتباط اجتماعی و توانمندسازی ارائه می شود.

موسی پور یادآور می شود: به طور مثال در قالب طرح جامع “محله سلامت” که با همکاری موسسه خیریه کوثر مشیز و دانشگاه علوم پزشکی کرمان در شهرک صنعتی برگزار می شود خدماتی همچون مشاوره های روان شناختی، حمایت از زنان باردار، پیشگیری از سوء تغذیه در کودکان و … ارائه می شود.

وی می گوید: این طرح که برای نخستین بار در حاشیه شهر استان انجام می شود در صورت موفقیت می تواند به الگویی برای سایر شهرستان در سطح کشور تبدیل شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان بیان می کند: به واسطه این هم افزایی، توانمندی های اهالی شهرک صنعتی در حال توسعه یافتن است از جمله توسعه هنر قالی بافی، پته دوزی و همچنین آموزش مهارت پرورش قارچ، زعفران و … نیز به ساکنین این منطقه داده می شود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین معضل ما بیکاری افراد و به ویژه جوانان این شهرک می باشد اظهار می کند: تلاش می کنیم با ترک و بهبودی افراد درگیر اعتیاد بتوانیم زمینه اشتغال آنها را فراهم آوریم، از این رو درخواست نخست ما این است که کارآفرینان و صاحبان مشاغل بزرگ و کوچک زمینه را برای ترغیب به ترک و برگشت بهبود یافتگان به اجتماع فراهم آورند.

موسی پور خاطرنشان می کند: همچنین درخواست مهم دیگر این است که خیران استان و سراسر کشور جهت مدیریت و کنترل آسیب های اجتماعی و همچنین اجرای برنامه های مختلف در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی وارد میدان شده و همکاری کنند چراکه افزایش معضلات اجتماعی گریبان همه را خواهد گرفت.

گزارش از فهیمه افضلی، خبرنگار ایسنا منطقه کویر
انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.