فراهم شدن مقدمات ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: مقدمات ثبت جهانی و احیاء دیوار تاریخی گرگان در استان گلستان فراهم شده است. به گزارش ایسنا، ابراهیم کریمی با اشاره به  آخرین اقدامات برای ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان اظهار کرد: دیوار تاریخی گرگان یکی از با اهمیت‌ترین موضوعات فرهنگی استان گلستان است […]

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: مقدمات ثبت جهانی و احیاء دیوار تاریخی گرگان در استان گلستان فراهم شده است.

به گزارش ایسنا، ابراهیم کریمی با اشاره به  آخرین اقدامات برای ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان اظهار کرد: دیوار تاریخی گرگان یکی از با اهمیت‌ترین موضوعات فرهنگی استان گلستان است که خوشبختانه با حمایت همه جانبه متولیان دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: در بخش ثبت جهانی، مقدمات کار در استان گلستان انجام شده و پرونده به تهران ارسال شده تا در بین ۴۰ اثر ایران که به یونسکو برای ثبت جهانی ارسال می‌شود، با نظر سازمان قرار گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان تاکید کرد: ۴۰ اثر امسال برای ثبت جهانی در کشور معرفی شده‌اند که با توجه به تعداد زیاد آثار باید رایزنی‌هایی انجام شود تا این اثر امسال به یونسکو ارسال شود یا اینکه در سال ۹۶ این موضوع انجام شود.

وی درباره سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به گلستان گفت: سلطانی‌فر در مهرماه به گلستان، سفر و در نشستی با استاندار شرایط دیوار دفاعی گرگان را بررسی می‌کند و این سفر اختصاصی برای دیوار تاریخی است و امیدواریم بتوانیم شرایط را برای ثبت امسال این دیوار در آثار یونسکو فراهم کنیم. برای احیا و بازسازی دیوار تاریخی هم در استان گلستان تلاش‌های فراوانی انجام شده تا با احیاء بهره‌برداری از آن نیز انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان تاکید کرد: در سفر آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سفر سلطانی فر به گلستان و بازدید از دیوار تاریخی بر احیای این دیوار تاکید شد و در سفر نوبخت به استان و بازدید از این اثر با ارزش، تاکید شد که با تامین اعتبار، بازسازی آن آغاز شود.

وی درباره ورود بخش خصوصی برای احیای این بافت هم گفت: در جلسه با مدیرعامل صندوق احیاء و بهره‌برداری، پیشنهاد به ورود بخش خصوص شد که مورد موافقت قرار گرفت. امیدواریم با ورود بخش خصوصی و سرمایه‌گذار به زودی این یک کیلومتر احیاء و بازسازی شود.

کریمی درباره همکاری مردم و مصالح مورد نیاز برای احیای دیوار تاریخی اظهار کرد: با صحبتهای فرمانداران و ائمه جمعه و جماعت شهرها و روستاهایی که در مسیر دیوار قرار دارند مردم موافقت کرده‌اند که مصالحی را که در اختیار دارند به سازمان برگردانند و ما شرایط ساخت آجرها را در استان هم داریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار کرد: با آغاز فرآیند ساخت و مرمت دیوار تاریخی امیدواریم مردم همکاری لازم را با سازمان برای احیای این اثر با ارزش تاریخی استان و کشور داشته باشند.