گروه: تور
تاریخ: ۱۳:۰۷ :: ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
GIS ابزاری قدرتمند در آمایش سرزمین/قابلیت بالای توسعه اکوتوریسم در گیلان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مرتضی قاسم‌زاده در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با بیان اهمیت سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) و کاربردهای نوآورانه  آن در دنیای امروز افزود: یکی از مهمترین حوزه های تاثیرگذاری و استفاد از این فناوری، صنعت گردشگری است. وی خاطرنشان […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مرتضی قاسم‌زاده در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با بیان اهمیت سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) و کاربردهای نوآورانه  آن در دنیای امروز افزود: یکی از مهمترین حوزه های تاثیرگذاری و استفاد از این فناوری، صنعت گردشگری است.

وی خاطرنشان کرد: سهم بزرگی از اقتصاد ملی در بسیاری از کشورهای جهان وابسته به صنعت گردشگری است به طوریکه این صنعت با میلیاردها دلار درآمدزایی، در رده صنایعی از قبیل نفت و خودروسازی قرار می گیرد.

قاسم‌ زاده با اشاره به اینکه GIS شکلی از فناوری اطلاعات است، تصریح کرد: این فناوری مفید به عنوان ابزاری قدرتمند در آمایش سرزمین، قادر به ایفای نقش چشمگیری در برنامه ریزی ها و مدیریت بهینه منابع صنعت گردشگری کشور است.

وی با بیان اینکه استان گیلان به سبب ویژگی های طبیعی، اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و غیره از ظرفیت فراوانی در جذب گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است، افزود: اکوتوریسم یا طبیعت گردی شاخه ای از گردشگری است که قابلیت بالایی برای توسعه در شرایط گیلان دارد.

قاسم زاده ادامه داد: اکوتوریسم شامل سفر به مناطق بکر و معمولاً حفاظت شده است که علاوه بر برخورداری از جنبه های آموزشی برای گردشگران، درآمد حاصل از آن صرف حفاظت محل شده و مستقیماً در رشد و توسعه اقتصادی و تقویت سیاسی جوامع محلی تاثیرگذار می باشد.

وی بهره برداری بی رویه از منابع و توجه بیش از حد به بعد اقتصادی گردشگری را سبب اعمال فشار جبران ناپذیر بر محیط زیست طبیعی دانست و تصریح کرد: بروز بحران های زیست محیطی و نابودی منابع بویژه طی سال های اخیر منجر به ایجاد موانعی در مسیر رسیدن به توسعه پایدار شده است.

قاسم زاده افزود: برنامه ریزی بر اساس شناخت و ارزیابی توان محیطی جهت بهره برداری پایدار از محیط زیست و حفظ ارزش های طبیعی یک ضرورت انکار ناپذیر است که به کمک GIS محقق خواهد شد.

وی با بیان نقش GIS در تعیین مکان های مناسب برای کاربری اکوتوریستی گفت: در زمینه پهنه بندی و مکان یابی این گونه فعالیت ها، شاخص های پراهمیتی از قبیل پراکندگی حیات وحش، بوم شناختی، تنوع اکولوژیک و خاصیت انعطافی محیط، تسهیلات توریستی، جاذبه های طبیعی، پارک های ملی، راه ها و … در نظر گرفته می شوند.

قاسم زاده در پایان تصریح کرد: GIS تعیین بهترین مکان برای اجرای فعالیت های اکوتوریستی را در یک منطقه ممکن ساخته و علاوه بر سنجش و پایش مستمر وضعیت آن از لحاظ پایداری، منجر به سهولت در مدیریت و توسعه آتی منطقه می شود.