معدن بایچه باغ زنجان سایت گردشگری می شود

0
اشتراک

معدن بایچه باغ زنجان سایت گردشگری می شود

رباب داداشی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این پیشنهاد مطرح شده است که بخشی از این معدن قدیمی به عنوان سایت گردشگری و بخشی دیگر به عنوان فعالیت معدنی مورد بهره برداری قرار گیرد.
بایچه باغ که در زبان محلی به آن دودکش جن می گویند، در شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده است.
وی یادآورشد: بایچه باغ، معدن مس قدیمی است که زمانی به دست معدنکاران آلمانی مورد بهره برداری قرار می گرفت.
داداشی اظهار کرد: در سال ۱۳۴۰، با کاهش قابل توجه قیمت جهانی مس، فعالیت در این معدن تعطیل و در عمل بایچه باغ به عنوان معدنی راکد رها شد.
معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: این معدن به علت حضور طولانی مدت معدنکاران آلمانی علاوه بر داشتن ماشین آلات بزرگ معدنکاری، فضایی برای زندگی و تفریح کارگران و کارکنان معدن، همچون سینما دارد.
وی خاطرنشان کرد: اقدامات و پیگیری های لازم برای فعالیت گردشگری معادن راکد در جریان است.
داداشی ادامه داد: موضوع مطالعه و بررسی ظرفیت گردشگری معدن غیر فعال بایچه باغ با همکاری دانشگاه زنجان در دستور کار قرار دارد.
معدن مس بایچه‌باغ زنجان به عنوان نخستین معدن دارای ظرفیت گردشگری به دانشگاه زنجان در حال واگذاری است که شرکت میلان‌فیلم هم در این پروژه ورود پیدا کرده است تا گردشگری روستاهای اطراف آن معدن را هم به جریان بیندازد.
معدن مس بایچه باغ در ۱۲۵ کیلومتری مرکز استان زنجان قرار دارد و علاوه بر طبیعت روستاهای اطراف این معدن، از ظرفیت قابل توجهی برای گردشگری معدنی برخوردار است.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از اقتصاد نیوز، در روایت‌ها از این معدن آمده است که معدن فعال بایچه‌باغ در گذشته توسعه‌یافته‌تر از زنجان بوده تا جایی که زنجان در امکانات محدودیت‌هایی داشت و بایچه باغ از سینما برخوردار بود، اما با اتمام ذخایر مس این معدن، آبادانی روستای اطراف هم از بین رفت و فعالان معدنی از آن منطقه شهر ارواح یاد می‌کنند.
۳۰۰۱/۶۰۸۵
خبرنگار: مینا افشاری ** انتشار دهنده: رویا رفیعی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.