گاگارین دوم شوروی درگذشت

0
اشتراک

گاگارین دوم شوروی درگذشت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، ولک روز چهارشنبه در سن ۸۰ سالگی در شهرک ژوکوفسکی (مرکز آموزشی هوافضای روسیه) در شرق مسکو درگذشت.
وی که ۱۲ آوریل ۱۹۳۷ در استان خارکوف جمهوری سوسیالیستی اوکراین اتحاد جماهیر شوروی به دنیا آمد، از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۸ به عنوان خلبان ماهر انواع جنگنده ها و بمب افکن های میگ و سوخو را آزمایش می کرد.
ولک پس از موفقیت در این مرحله، فعالیت های فضایی خود را سال ۱۹۷۸ آغاز و پس از گذراندن دوره های آموزشی، نخستین پرواز خود را سال ۱۹۸۴ با فضاپیمای سایوز.تی-۱۲ در طول ۱۱ روز انجام داد.
وی برای انجام اقدام های برجسته در این ماموریت قدردانی شد. پروازهای بعدی با فضاپیمای سایوز و فعالیت در ایستگاه سالیوت-۷ شوروی در مدار زمین نیز برای این فضانورد موفقیت بزرگی بود و توانست مدال ستاره طلایی قهرمان شوروی را نیز بگیرد.
افزون بر این، ولک دارنده نشان های خلبان شایسته شوروی، لنین، پرچم سرخ، خدمت به روسیه و چند مدال مهم دیگر از جمله دوستی ملت ها بود.
وی در سال های آخر دهه ۸۰ میلادی از برجسته ترین فضانوردان شوروی و جهان محسوب می شد و به دلیل تجربیات و خدمات فضایی نیز به مقام فرماندهی شاتل بوران منصوب شد.
ولک دوره های ویژه پرواز با شاتل بوران را در طول بیش از دو سال فرا گرفت و برای پرواز با آن آماده شده بود که با مرگ یا فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱، این پرونده بسته شد و فضاپیمای ساخته شده با وجود هزینه های چند صد میلیون دلاری هیچگاه استفاده نشد.
وی پس از این ناکامی و وضعیت نابسامان ناشی از فروپاشی شوروی از پروازهای فضایی کنار ماند و اوایل دهه ۹۰ بیشتر به انجام طرح های پژوهشی و تحقیقاتی روی آورد.
فضانورد برجسته روس با وجود فرصت های کاری در خارج از روسیه نو ترجیح داد در کشور خود بماند و برای ارتقای صنعت فضایی ملی تلاش کند.
وی از جمله سابقه ریاست مرکز آموزش های هوافضای گروموف و نیز انجمن بین المللی زمین و فضانوردی را برعهده داشت.
پس از یوری گاگارین که عنوان اولین فضانورد جهان را برای گردش فضایی مدار زمین در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ کسب کرد و مارس سال ۱۹۶۸ نیز در گذشت، می توان ولک را برجسته ترین چهره این صنعت از نسل اول فضانوردان اسطوره ای شوروی خواند که دیروز فوت کرد.
اروپام*۳۹۱ انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.