تدوین سند راهبردی کاهش مصرف دخانیات با اولویت حذف قلیان در همدان

0
اشتراک

تدوین سند راهبردی کاهش مصرف دخانیات با اولویت حذف قلیان در همدان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار مهر، مهدی خدابخشی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش مصرف دخانیات در استان همدان، اظهار داشت: سند راهبردی کاهش مصرف دخانیات با اولویت حذف قلیان در استان با ۱۱ استراتژی مشخص توسط گروه مهندسی بهداشت محیط و حرفه‌ای معاونت امور بهداشتی دانشگاه تدوین شده است.

وی با بیان اینکه در رابطه با تدوین این سند سه جلسه بین بخشی با حضور نمایندگان دستگاه‌ها تشکیل شده و پس از ارائه در کارگروه سلامت مورد تأیید قرار گرفته است، گفت: ارتقای آگاهی و دانش عمومی و اطلاع‌رسانی مناسب، کاهش مصرف در بین گروه‌های هدف و کاهش عرضه و تقاضا در سطح جامعه از جمله اهداف است.

مسئول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان چشم‌انداز یکساله این سند را توصیف روشن و واضح از سیمای مطلوب و شایسته استان در خصوص حذف کامل عرضه قلیان از تمام سطوح عرضه اعم از اماکن عمومی، پارک‌ها و مراکز تفریحی و توریستی و کاهش استعمال دخانیات دانست.

وی با بیان اینکه درصدد هستیم آنچه شایسته کلانشهر همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن کشور است، محقق شود، افزود: برخورداری از استانی عاری از دخانیات مورد تأکید است.

خدابخشی با اشاره به دریافت مصوبه کارگروه سلامت برای جلوگیری از عرضه و استعمال مواد دخانی بویژه قلیان در اماکن عمومی، پارک‌ها، بوستان‌ها، مراکز تفریحی و توریستی و باغ‌رستوران‌ها خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه تیمی متشکل از مأموران نیروی انتظامی و بازرسان بهداشتی موظف شدند ضمن بررسی وضعیت عرضه قلیان در اماکن تعیین شده، با عرضه‌کنندگان برخورد قانونی کنند.

وی افزود: به منظور جلوگیری از تنش‌های احتمالی در استان موضوع در شورای تأمین استان طرح شد و مصوبه مناسبی در این زمینه گرفته شد.

مسئول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به همکاری نیروی انتظامی با دانشگاه علوم پزشکی در برخورد با عرضه قلیان در اماکن عمومی، گفت: از مراکز عرضه‌کننده قلیان توسط تیم مشترک بازرسی انجام شده است.

وی از معرفی تعدادی از متخلفان به مراجع قضایی خبر داد و افزود: تعدادی از اماکن و مراکز متخلف پلمب شدند.

خدابخشی با اشاره به ۴ هزار و ۳۰۰ قلیان کشف و ضبط شده از مراکز و اماکن عمومی عرضه‌کننده، تصریح کرد: اکنون هیچ مرکز عرضه‌کننده قلیان در استان وجود ندارد.

وی به برگزاری جلسه هماهنگی با حضور فرماندهی نیروی انتظامی، رئیس دادگستری استان، مدیر کل انتظامی استانداری و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی برای توجیه طرح و بیان مسئله اشاره کرد.

مسئول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه تیم مشترک بازرسی با حضور بازرسان بهداشت محیط شهرستان‌های استان و مأموران اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی تشکیل شده است، افزود: شناسایی مراکز عرضه قلیان در استان از جمله اقدامات در دستور کار است.

وی عنوان کرد: بازرسی شبانه توسط تیم‌های بازرسی از تمام مراکز و اماکن عمومی استان مانند مراکز تفریحی توریستی گنجنامه، عباس‌آباد، غار علیصدر، بوستان‌ها و پارک‌ها و… مورد توجه قرار گرفته است.

مسئول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان به جلب مشارکت دادگستری استان به منظور همکاری و اعمال قانون در خصوص عرضه‌کنندگان قلیان اشاره کرد و افزود: فردی اقدام به عرضه مواد غذایی در شرایط خلاف مقررات و  عرضه قلیان در امکان عمومی می‌کرد که به یک سال حبس و ۱۳ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

وی با بیان اینکه فعالیت مجدد متخلفان و بازگشایی تمام مراکز پلمب شده منوط به سپردن تعهد محضری در خصوص عدم عرضه محصولات دخانی بویژه قلیان در طول مدت فعالیت است، گفت: قریب به دو سال است که استان همدان با حذف صد درصدی عرضه قلیان در اماکن مسقف به استان پاک در این زمینه تبدیل شده است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.