پیگیری ثبت جهانی جاده ابریشم با محوریت رباط شرف

0
اشتراک

پیگیری ثبت جهانی جاده ابریشم با محوریت رباط شرف

محمد رکنی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خراسان رضوی یکی از نقاط اصلی و مراکز تجارت و توسعه صنعت ابریشم بوده و شکل گیری رباط ها و تاسیساتی همچون پل ها، چاپارخانه ها و دیگر آثار و بنا های موجود در مسیر راه ابریشم در این استان گواه بر این ادعاست.
وی اظهار کرد: اهمیت راه ابریشم و نگاه ژرف پژوهشگران داخلی و خارجی به این جاده تاریخی و اقتصادی باعث شد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای ثبت این اثر در فهرست آثار جهانی برنامه ریزی و تاکید کند.
وی با بیان اینکه ثبت جهانی راه ابریشم با محوریت رباط شرف در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی این استان قرار گرفته است، گفت: این امر از اوایل امسال با بررسی کاروانسراهای موجود در رباط شرف آغاز شده است.
رکنی افزود: راه ابریشم شاهراه بزرگی است که به عنوان مهم‌ ترین راه ارتباطی دنیای قدیم با طول بیش از ۱۰ هزار کیلومتر، شرق را به غرب وصل کرده و با کاربردهای نظامی و سیاسی مورد بهره‌ برداری بوده است.
وی اظهار کرد: مسیر اصلی جاده ابریشم از چین آغاز شده و تا شهر ری ادامه داشته و شاهراه بزرگ خراسان را با گذر از سرخس، نیشابور و سبزوار تشکیل داده است.
وی گفت: بررسی‌ های گروه پژوهشی بین المللی در شهریور ماه امسال از شهرستان سرخس واقع در مرز مشترک ایران و ترکمنستان آغاز شد و رباط شرف به عنوان اولین اثر تاریخی این مسیر مورد بررسی قرار گرفت.
رکنی ادامه داد: رباط سنگ بست در جاده مشهد به فریمان، رباط های شریف آباد، فخر آباد، قدمگاه نیشابور، رباط شاه عباسی، سنگ کلیدر، مهر، زعفرانیه و مزینان در سبزوار نیز از دیگر رباط ‌های مورد بررسی و مطالعه این گروه پژوهشی بوده ‌اند.
۷۴۹۶ / ۶۰۵۳ خبرنگار: آرزو جاودانی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.