روحانی مثل احمدی‌نژاد دنبال حاشیه‌سازی نیست

0
اشتراک

روحانی مثل احمدی‌نژاد دنبال حاشیه‌سازی نیست

روز نو :  آخرین حضور حسن روحانی در صداو سیما به مرداد ماه سال جاری بازمی گشت. اما او یکشنبه شب هفته جاری بعد از ۵ ماه غیبت، در صدا و سیما با مردم سخن گفت.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز نو؛ حسن روحانی گزارش‌هایی درباره وضعیت اشتغال، نرخ تورم، شرایط بین المللی ایران و وضعیت بازار ارز به مردم ارائه کرد. محور صحبت‌های رئیس جمهور، همان محور صحبت‌های گذشته‌اش بود اما گزارش‌ها پیرامون بحث‌های مطرح به روز شده بود. این اتفاق اما مورد واکاوی برخی فعالان سیاسی قرار گرفت. عده‌ای از آنها بر این باورند که حسن روحانی باید با مردم بی پرده درباره برخی مشکلات کشور و موانع صحبت می‌کرد و ارائه گزارش‌های دوای حل مشکلات مردم نیست. اما در سوی دیگر ماجرا نیز برخی صحبت‌های حسن روحانی را منطقی، با تدبیر و کارشناسی شده می‌دانند و معقتد هستند روحانی به مانند احمدی نژاد به دنبال حاشیه سازی نیست. از این رو «امید ایرانیان» در گفت‌و‌گو با ۷ نفر از فعالان سیاسی نظر آنها را درباره آنچه حسن روحانی باید می‌گفت ونگفت و همچنین درباره گزارش‌های او از شرایط فعلی کشور جویا شد.
 
 سؤالات تکراری از روحانی پرسیده شد
 
سید رضا اکرمی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، بخشی از مشکل را مربوط به سؤالات از حسن روحانی دانست و به «امید ایرانیان»، گفت: «همان طور که می دانید، سؤال و جواب با هم است. وقتی سؤالات تکراری از او پرسیده می‌شود، روحانی چه باید بگوید؟ غیر از این است که باید درباره بیکاری، گزارش‌های به روز بدهد یا درباره رشد اقتصادی، گزارش‌های جدید اعلام کند؟ بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که حسن روحانی، پاسخ‌های مناسبی ندارد.» او افزود: «اتفاقاً روحانی پاسخ‌های مناسب داد ولی شاید سوالاتی که از او پرسیده شد، سؤالات دقیقی نبود. نمی‌توانیم توقع داشته باشیم او درباره چیزی که از وی سؤال نشده، صحبت کند.» سید رضا اکرمی، یادآوی کرد: «مجری درباره حقوق‌های نجومی، سؤال پرسید که اتفاقاً حسن روحانی هم پاسخ داد اما سؤال‌های دیگری هم شاید در ذهن مردم بود که باید توسط مجریان پرسیده می‌شود. از این رو شاید بهتر باشد که صدا و سیما قبل از برگزاری چنین برنامه‌هایی فراخوان دهد و سؤالات مردمی را ببیند تا هنگام پرسشگری بیشتر به دغدغه‌های مردم پاسخ داده شود.»
 
روش روحانی و احمدی نژاد متفاوت است
 
محمدرضا راه چمنی، دبیر کل حزب وحدت وهمکاری ملی هم در این زمینه به امید ایرانیان گفت: «صحبت‌های حسن روحانی، صحبت‌های جدید نبود. اما سؤال من این است که واقعاً چه چیزی را باید می‌گفت که نگفت؟ به نظر من هر فرد دیگری هم در این شرایط رئیس جمهور بود، سعی می‌کرد به مردم گزارش‌هایی بدهد که موجبی آرامش مردم شود.» او افزود: «اگر برخی منتظر اظهار نظرهای جنجالی حسن روحانی هستند، باید بگویم که این شیوه او نیست. چراکه روش روحانی به روش فردی چون محمود احمدی نژاد متفاوت است. روحانی گزارش می‌دهد اما احمدی نژاد برای دادن گزارش نمی‌آمد. بلکه می‌آمد تا حرفی بزند. در آن وضعیت هم چون کشور به سمت خطرناکی می‌رفت، مجبور بود که حرف‌هایی بزند تا حامیانش را تحریک کند. اما روحانی نیازی به استفاده از ادبیات پوپولیستی ندارد.» او در پایان تاکید کرد: «به نظرم هر کسی که مسئولیت داشته باشد، در همین چهارچوب‌ها باید صحبت کند. رئیس جمهور فعال سیاسی نیست که انتظار داشته باشیم، هر حرفی بزند. اگر هم برخی خورده می‌گیرند باید بگویند دقیقاً انتظار شنیدن چه چیزهایی از او داشتند.»
 
روحانی در گفت‌وگوهایش مشکلات را توجیه می‌کند
 
حمید رضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اما معتقد است که روحانی در گفت‌و‌گوهایش مشکلات را توجیه می‌کند. ترقی به «امید ایرانیان «در همین زمینه گفت: «آمارهایی که حسن روحانی داد، به طرز عجیبی با خوشبینی بود. در حالی که واقعاً این میزان از خوشبینی به شرایط کشور صدمه می زند و به نظر می‌رسد، آمارها و خوشبینی‌هایش از جنس خوش بینی به آمریکایی بود. در حالی که با این خوشبینی‌ها کشور را نمی‌توان اداره کرد. امید بر اساس تدبیر درست تحقق پیدا می‌کند. اگر تدابیر درست نباشد و راه حل‌ها سازنده نباشد، امید تحقق پیدا نمی‌کند.» او افزود: «ما انتظار داشتیم او درباره چگونگی برخورد با رئیس جمهور جدید آمریکا صحبت کند. بگوید که الان برجام در چه شرایطی قرار دارد و چقدر احتمال نقض آن می‌رود. اینکه بگوییم با برجام توانستیم فلان کار را انجام دهیم که گزارش نیست. باید گفته می‌شد که اگر برجام نقض شود، برنامه شما چیست؟» ترقی یادآور شد: «اما اگر در این باره صحبت نکرد، دلیلش این بود که برنامه‌ای برای آن شرایط نداشتند. همانن اینکه الان هم برای حل مشکلات کشور راه حلی ندارند. چراکه تنها امیدشان به برجام بوده که تحقق پیدا نکرده است.» او معتقد است که سخنرانی‌های تلویزیونی روحانی تأثیری بر مردم ندارد.
 
صحبت‌های روحانی کارشناسی بود
 
سید محمود میرلوحی، معاون پارلمانی وزیر کشور دولت اصلاحات به امید ایرانیان گفت:” رئیس جمهور مگر قرار است، حرفهای خارق العاده و فضایی بزند؟ کسی که حرفهای فضایی می‌زد، دیگر رفته است و وقت آن است که مردم با واقعیات رو به رو شوند.» میرلوحی یادآوری کرد: «حسن روحانی بر اساس آمار و کارشناسی صحبت می‌کند و این اتفاق خوبی است. اتفاق خوبی است که رئیس جمهوری با مردم با زبان کارشناسی صحبت می‌کند.» او ادامه داد: «معنای کارشناسی صحبت کردن با مردم این است که از ادبیات پوپولی فاصله می‌گیریم و این درحالی است که در دولت قبل، ادبیات پوپولیستی به جامعه تزریق می‌شد.»
 
حرفهای روحانی با صداقت بود
 
داریوش قنبری، نماینده اصلاح طلب مجلس هشتم نیز در همین ارتباط به «امید ایرانیان» گفت: «صحبت‌های حسن روحانی کارشناسی و صادقانه بود. او نه تنها مشکلات را توجیه نکرد، بلکه بخشی از آنها را پذیرفت.» قنبری ادامه داد: «حسن روحانی صادقانه گفت که اشتغال ایجاد شده اما هنوز فرد بیکار داریم. او صادقانه درباره فقر در جامعه صحبت کرد. از این جهت، شفافیت و صداقت را می‌توان یکی از نکات مثبت در صحبت‌های تلویزیونی رئیس جمهور دانست.» قنبری تأکید کرد: «همین که رئیس جمهور از تلاش‌هایش در کنار برخی مشکلات صحبت می‌کند، نشان می‌دهد که صداقت دارد و باور صحبت‌ها و آمارهایش برای مردم قابل پذیرش تر است. این در حالی بود که در دولت قبل از درباره اشتغال صحبت، آمارهایی اعلام می‌شد که با آنچه در جامعه وجود داشت، تفاوت عمده‌ای داشت.»
 
گفت و گوی تلویزیونی روحانی عادی بود و می‌توانست بهتر باشد
 
علی صوفی، رئیس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان تهران در انتخابات مجلس دهم هم در این راستا به امید ایرانیان گفت: «مصاحبه آقای روحانی یک مصاحبه عادی بود و به نظر من نکته فوق العاده ای نداشت. سؤال‌هایی که از ایشان توسط مجریان مطرح شد، حساب شده بود و آقای روحانی هم نیامده بودند تا تمام مسائل و چالشهایی که با آنها روبرو هستند را مطرح کنند؛ ایشان بیشتر یک گزارش کارشناسانه ارائه کردند.» صوفی در گفت‌و‌گو با امید ایرانیان تاکید کرد: «ایشان در گزارشی که بر اساس آمار و ارقام ارائه کردند، بسیار مسلط بودند که این نکته بسیار مثبتی بود؛ به طوری که نیازی به مراجعه به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ات نداشتند و به صورت ذهنی این آمارهای درست را ارائه می‌کردند. اما با این حال من نکته فوق العاده قابل ذکری در این گفتگو ندیدم» او ادامه داد: «فکر می‌کنم آقای روحانی از فرصتی که در سیما برای ایشان پیش می‌آید و مخاطبان بسیار زیادی هم دارد، خوب استفاده نمی‌کند. یعنی واقعیتهای موجود را مطرح نمی‌کنند بلکه یک گزارش کمی از گزارش‌هایی که اداره آمار ارائه می‌دهد، بیان می‌کنند. برای مثال درباره برجام انتظار این بود که ایشان اشاره‌ای به دلایل اجرایی نشدن برجام داشته باشند اما متأسفانه این کار را نکردند.»
 
روحانی به دنبال طرح بحث‌های حاشیه ساز نیست
 
فاطمه راکعی، دبیرکل-جمعیت زنان مسلان نو اندیش نیز به امید ایرانیان گفت: «آقای دکتر روحانی از برنامه‌هایی که صدا و سیما برای ایشان می‌گذارد برای اطلاع رسانی به مردم از طریق اطلاعات ارائه شده از اداره آمار استفاده می‌کنند. ایشان همین روش را همیشه طی کرده‌اند و به نظر می‌رسد که غیر از این هم در شرایط سیاسی فعلی کشور، نمی‌توان از رییس جمهور انتظار بیشتری داشت. آن هم در صدا و سیمایی که همیشه نشان داده است که جناحی عمل می‌کند، مسائلی را عنوان کنند که به وعده‌های زمان رقابتهای انتخاباتی‌شان مربوط می‌شود.» راکعی تاکید کرد: «ایشان همه سعی‌شان این است که صحبتهایی کنند که ضمن شفاف سازی، امیددهی و دادن اطلاعات به مردم در عرصه‌های مختلف کشور، حاشیه سازی نشود. اگر ایشان مسائل دیگری را مطرح کنند یا به سبک دیگری صحبت کنند، قطعاً صدا و سیما قبل از هر جناح اصولگرای دیگری نسبت به ایشان اعلام موضع می‌کند. بنابراین در فضای فعلی صدا و سیمای کشور، غیر از این نمی‌توان صحبت کرد. اما از این نظر امیدوارکننده است که ایشان گزارش دقیق از برنامه‌های صورت گرفته داده و آمار مرتبط را به مردم ارائه کنند.» او در پایان خاطرنشان کرد: «” در گذشته صدا و سیما کاملاً همسو و تأییدکننده آقای احمدی نژاد بوده اما الان اینطور نیست. در نهایت فکر می‌کنم آقای روحانی روش خوبی را برای چگونگی صحبت کردن در تریبون صدا و سیما پیش گرفته‌اند و به درستی از این تریبون اطلاع رسانی می‌کنند.»

*امید ایرانیان

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.