رویکرد جشنواره هنرهای تجسمی فجر تعاملی و بینا رشته ای است

0
اشتراک

رویکرد جشنواره هنرهای تجسمی فجر تعاملی و بینا رشته ای است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، مجتبی آقایی روز دوشنبه در نشست خبری این جشنواره اظهار کرد: به لحاظ کثرت هنرمندان و رشته هایی که مطرح است، هنرهای تجسمی وجه تمایز ویژه ای نسبت به سایر هنرها دارد.
به گفته وی، در این دوره اعضای شورای هنری با رویکرد نگاه خلاقانه هنری و پژوهشی و آثار اثربخش، آثار برتر را انتخاب کرده اند.
وی با اشاره به این که جشنواره از سوم تا ۳۰ بهمن ماه در دو مکان موزه هنرهای معاصر و فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود، گفت: آثار اصلی بخش جشنواره یعنی آثاری که فراخوان شده و همایش با عنوان خوانش هنر در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود .
وی ادامه داد: بخش بین الملل و مفاخر هنرهای تجسمی در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود که در روز اختتامیه ۹ تن از هنرمندان پیشکسوت که آثار فاخر و ارزشمندی خلق کرده اند با اعطای طوبای زرین و نشان تجسمی تقدیر می شود. همچنین نمایشگاهی از آثار این هنرمندان در فرهنگسرای نیاوران برپا خواهد شد.

** رویکرد این دوره جشنواره بینا رشته ای است
آقایی با اشاره به اینکه رویکرد این دوره از جشنواره بینا رشته ای و استفاده توامان همه ظرفیت های تجسمی است افزود: از دوره هشتم رویکرد تغییر کرد و به سویی رفت تا بتوانیم از ظرفیت های هنرهای تجسمی اندکی بهینه تر استفاده کنیم و روال سنتی به هم افزایی و تعامل بین رشته ای تبدیل شود.
وی افزود: در گرایش سنتی مرز بین رشته ها تعیین کننده بود و گستردگی رشته ای مورد توجه نبود، ولی با برداشتن مرز بین رشته ها از همه ظرفیت های تجسمی استفاده می شود و فراتر از رشته به طوری که الان دیگر معماری را نیز جزو هنرهای تجسمی به کار می برند.
این هنرمند گفت: نسل جوان ایده های برتر دارند، با حضور فعال و گسترده این هنرمندان امسال شاهد آثار با کیفیت بهتر برخوردار بودیم. از لحاظ کثرت نیز امسال ۱۳ هزار نفر تقاضای شرکت داشتند که از این تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ نفر ثبت نام شدند.
وی در ادامه با اشاره به داوری آثار افزود: در این دوره شورای هنری از نمایندگان رشته های تجسمی استفاده می کند و از ابتدا آثار را بازبینی می کند.
به گفته وی، با تعیین و مشخص شدن آثاری که در جشنواره پذیرفته شدند و چیدمان انجام شده، یک گروه داوری هفت نفره انتخاب ۱۰ اثر نهایی را به عهده دارند.
آقایی گفت: در روز افتتاحیه ۳ بهمن ماه، فعالان و حامیان حوزه های تجسمی معرفی می شوند و نشان می گیرند.
وی در ادامه با اشاره به همایش ۳ روز با عنوان خوانش هنر بیان داشت: این همایش در هفته سوم بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر برگزار می شود و در آن مباحث علمی، پژوهشی و کاربردی امروز جهان را بررسی می کند. امیدواریم این ۳ روز به یک بحث کاربردی تبدیل شود.
وی خاطرنشان کرد: جشنواره فجر چون سالانه برگزار می شود یک کار پیوسته است که به یک مناسبت خاصی محدود نمی شود، امیدواریم این همایش ها فصلی یکبار برگزار شود و یافته ها را برای برگزاری بهتر جشنواره نشان و مورد توجه قرار دهد.
آقایی اظهار داشت: باید جشنواره را به همه مردم معرفی کنیم و این جشنواره فقط در تقویم هنرمندان نباشد و در تقویم مردم نیز قرار گیرد تا از این آثار دیدن کنند.
آقایی بیان داشت: باید در این جشنواره هنر تجسمی انقلاب اسلامی و امروز ایران را ارتقا دهیم آثاری که ارائه می شود کاملا منعکس کننده رخدادهای مهم و محوری جامعه به حساب می آید.
نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر از ۳ تا ۳۰ بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر تهران و فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.
فراهنگ**۹۳۳۸**۱۰۲۷** خبرنگار: صدیقه بهارلو** انتشار دهنده: دهقانی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.