خروج از رکود با تجارت و فعال کردن بازرگانی محقق می‌شود

0
اشتراک

خروج از رکود با تجارت و فعال کردن بازرگانی محقق می‌شود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، آیت‌الله محسن اراکی ظهر امروز در هشتمین همایش ملی سیره علوی که در دانشگاه لرستان برگزار شد اظهار داشت: از دیدگاه دینی در نظام مدیریت به سه عنصر اصلی کفایت و تدبیر مدیران، عدالت، تقوا و نظارت نیاز داریم که در سیستم مدیریت اقتصادی نیز این سه عنصر به‌طور یقین باید رعایت شود.

وی در رابطه با اصول راهبردی اقتصاد مقاومتی افزود: اولین اصل اصول راهبردی اقتصاد مقاومتی مقدس شمردن کار اقتصادی است؛ یکی از چیزهایی که در فرهنگمان کم داریم و یک مقدار هم برخلاف آن عمل شده است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بابیان اینکه کار اقتصادی را در جامعه باید مقدس شمرده شود، عنوان کرد: باید همه مردم در هر حوزه و هر محدوده‌ای که می‌توانند  موظف به کار  اقتصادی باشند مثلا اگر یک استاد دانشگاه کار اقتصادی انجام دهد معمولاً مطرح می‌شود که این شخص دارد کار اقتصادی می‌کند یا علامت منفی است و به عبارتی در سیر و سلوک استاد و در شأن او نیست اما  این حرف درست نیست و با اساس نگاه اقتصاد دینی ما کاملاً متضاد است.

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ کار باید در جامعه ترویج  پیدا کند، بیان کرد: فرهنگ پول جمع‌کردن از طریق حلال بد نیست و ذخیره کردن پول برای آسیب‌رسانی به جامعه  کار بسیار خلافی است.

آیت‌الله اراکی گفت: اینکه فرد از هر طریقی پول جمع کند (پول حرام)  همان چیزی است که انسان از آن نهی شده است اما کار سالم اقتصادی یک عبادت است و باید در جامعه رواج داد.

وی تصریح کرد: جامعه‌ای که فرهنگ کار در آن رواج پیدا نکند و کار در آن جامعه مقدس نباشد نمی‌تواند اقتصاد مقاومتی داشته باشد پس اگر پول درآوردن حلال در یک جامعه مقدس نباشد آن جامعه به اقتصاد شکوفا نخواهد رسید.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه در بعد اقتصاد فردی و اقتصاد اجتماعی انسان باید بر خود تکیه کند، اظهار داشت: هم در بعد اقتصاد فردی و هم در بعد اقتصاد اجتماعی جامعه را باید عادت داد تا روی پای خود بایستد، اگر ما چشممان به دست دیگری باشد به‌جایی نخواهیم رسید.

وی یکی دیگر از اصول راهبردی اقتصاد مقاومتی را اصل صرفه‌جویی و قناعت است دانست و افزود:  صرفه‌جویی اصل مهمی در اقتصاد است که البته بدین معنا نیست که خود را به‌سختی بی اندازیم پس صرفه‌جویی باید اساس زندگی باشد.

آیت‌الله اراکی  عنوان کرد: در اقتصاد اسلامی چیزی به نام تشویق مردم به مصرف نداریم بنابراین اینکه فرد تصور کند از رکود بیرون آمدن و فعال کردن  اقتصاد با تشویق به مصرف است باید گفت ما تشویق به مصرف نداریم و خروج از رکود با تجارت و فعال کردن بازرگانی محقق می‌شود.

وی بیان کرد: یکی از راهکارهای خروج از رکود و فعال کردن اقتصاد این است که رابطه بین تولیدگر با بازار و تجار  رابطه فعال، سالم و نزدیکی باشد بنابراین اگر تولیدگر بتواند محصول خود را سریع به بازار برساند رکود از بین می‌رود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: آنچه در منابع دینی توصیه‌شده این است که رابطه بین تولید و بازرگانی فعال شود و این باید طوری باشد که تولیدگر بتواند کالایش را زود به بازار برساند و به قیمت مناسب عرضه کند پس اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی داشته باشیم باید این رابطه را تعدیل، تنظیم و فراهم کنیم.

وی به این سخن امام علی (ع) مبنی بر اینکه قناعت گنج پایان‌ناپذیر است اشاره کرد و گفت: ما در اقتصاد اسلامی انحصار نداریم اما اقتصاد سرمایه‌داری مبتی بر انحصار است که باید گفت منطق انحصار منطق غلطی است و یکی از دلایل کمبود اشتغال همین انحصاری کردن کارها است.

آیت‌الله اراکی با تأکید بر اینکه مسئله انحصار باید حل شود، اظهار داشت: اگر بخواهیم اشتغال را در جامعه راه‌اندازی کنیم باید انحصار را در جامعه منتفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما باید کار را به خانه‌ها ببریم و هیچ خانمی در خانه  نباید بیکار بماند، افزود: بازنشستگی در کار اقتصادی غلط است، در اقتصاد دینی ما اقتصاد بازنشسته نداریم، بازنشسته اگر می‌تواند کاردستی انجام دهند باید انجام دهد و باید برای او کار تعریف شود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عنوان کرد: نه‌تنها صنایع‌دستی حتی اگر صنایع کلان را تفکیک کنیم  بسیاری از قطعات یدکی این صنایع بزرگ در خانه‌ها قابل‌تولید است پس اگر روی این برنامه‌ریزی شود هزینه تولید که یکی از مشکلات است پایین می‌آید.

وی بیان کرد:چرا کالاهای چینی باید این‌قدر در کشور عرضه شود ولی ما در کشور خودمان نتوانیم با کالای چینی که از آن‌طرف دنیا به کشور وارد می‌شود رقابت کنیم؟! وقتی کالایی از آن‌سوی دنیا به بازار وارد می‌شود و خریدار دارد هرکاری انجام دهید نمی‌توانید جلوی آن را بگیرید مگر اینکه کاری انجام شود که این نوع کالا که به بازار وارد می‌شود خریداری نداشته باشد که در این راستا باید هزینه تولید کالای داخلی کم شود.

آیت‌الله اراکی  گفت: ازآنجاکه برای هر مصرف‌کننده‌ای یک نوع کالای موردنیاز وجود دارد باید بررسی شود تا بر اساس ذوق مصرف‌کننده کالای ارزان تولید شود.

وی بابیان اینکه در منابع دینی  بر مسئله پشتیبانی تولید کشاورزی و دامداری تأکید شده است، تصریح کرد: بر روی این دو رشته تولید باید کار زیادی انجام شود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  با اشاره به اینکه در روایات بر مسئله ترویج و تسهیل بازرگانی تأکید شده است، اظهار داشت: اقتصاد روان و شکوفا مبتنی بر بازرگانی روان و شکوفا است پس اگر می‌خواهید تولید پیشرفت کند و اشتغال در جامعه به وجود بیاید باید بازرگانی را تقویت و تشویق کرد که در اهمیت این مسئله در  روایت آمده است که اگر رزق هر جامعه‌ای را حساب کنیم نه‌دهم رزق هر جامعه‌ای در بازرگانی نهفته است.

وی یکی دیگر از اصول راهبردی اقتصاد مقاومتی را جلوگیری از رکود و  تجمیع سرمایه دانست و افزود: سرمایه‌های خرد باید از خانه‌ها بیرون بیاید حتی تراکم سرمایه نباید در بانک‌ها باشد؛ بانک ما باید این‌طور باشد که نقش معرفی زمینه کاربری سرمایه را برای سرمایه‌دار معرفی کند به‌طوری‌که سرمایه را از سرمایه‌دار بگیرد و در آن محلی که می‌تواند  سودآور باشد تسهیل کند که از همین  واسطه‌گری می‌تواند پول بگیرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.