یخ جشنواره اقوام آب شد/نارضایتی گروه های موسیقی از زمان بندی اجرا

0
اشتراک

یخ جشنواره اقوام آب شد/نارضایتی گروه های موسیقی از زمان بندی اجرا

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: این روزها نمایشگاه بین‌المللی شهر گرگان تبدیل به ایرانی کوچک‌شده و اقوام مختلف ایران‌زمین از شرق تا غرب این کشور کهن آدینه را در دل خود جای‌داده است تا نمایانگر فرهنگ کهن ایران‌زمین باشد.

حوالی ساعت ۱۶ عصر روز پنجشنبه است، دهمین جشنواره اقوام ایران‌زمین از روز چهارشنبه با استقبال سرد گرگانی‌ها از افتتاحیه زیر بارش باران آغاز شد؛ اما اکنون آسمان صاف و تنها تکه‌های کوچک ابر در آسمان دیده می‌شود.

کافی است چند قدمی از درب اصلی ورودی نمایشگاه وارد محوطه شوید تا صدای ساز و دهل اقوام ایرانی گوش‌هایتان را نوازش دهد.

ابتدای ورودم به محوطه متوجه جمعیتی می‌شوم که در مرکز میدان جمع شده‌اند، اقوام سیستانی در حال اجرای رقص مخصوص این منطقه هستند و عکاسان و شهروندان گرگانی هم مشغول ثبت این حرکات در قالب گوشی و دوربین خود هستند.

زنانی بالباس‌های محلی شهر و دیارشان در حال رتق‌وفتق امور مربوط به غرفه‌های خود هستند و چشم بانوان بازدیدکننده روی لباس‌های پرنقش‌ونگارشان خیره مانده است.

معرفی غرفه های مربوط به روستاهای هدف گردشگری

در سمت راست نمایشگاه به روستاهای هدف گردشگری و اقوام مختلف گلستان فضایی داده‌شده تا بتوانند به‌راحتی آنچه را که نیاز دارند پیاده‌سازی کنند. اولین غرفه مربوط به سیاه‌چادر عشایری سیستان است، در این غرفه انواع مواد غذایی سنتی این استان برای فروش عرضه می‌شود و بساط رقص و آواز سیستانی هم که از توجه خاص بازدیدکنندگان برخوردار است به راه است.

غرفه بعدی مربوط به روستای گردشگری «گچی سوی بالا» از بخش مرکزی شهرستان کلاله بوده که انواع آش، دوغ و مواد غذایی ویژه این روستا هم در این غرفه عرضه می‌شود.

غرفه روستای «فندرسک» هم از جذابیت‌های خاص خود برخوردار بود، آش خمیر (رشته) و شوربا از غذاهای محلی این روستا توسط بانوان میان‌سال در این غرفه پخت می‌شود و علاوه بر صنایع سوزن‌دوزی در گوشه‌ای تعدادی از احشام نگه‌داری می‌شود.

 خانم بیانی یکی از غرفه داران فندرسک می‌گوید تلاش کردیم هر آنچه در روستای فندرسک طی سالیان دراز جزئی از زندگی مردم بوده و به شکل فرهنگ درآمده را نشان دهیم. از بیانی در رابطه با کیفیت نمایشگاه و استقبال مردم می‌پرسم می‌گوید امسال سومین باری است که در این نمایشگاه شرکت می‌کنم و نسبت به سال‌های گذشته ازنظر ترتیب غرفه‌ها نظم خوبی برقرار است، اما روز افتتاحیه به دلیل باران تمام محصولاتمان خراب شد و ضرر کردیم اما خدا را شکر امروز استقبال خیلی خوب است.

در ابتدای ورود به غرفه روستای فندرسک هم سکویی چوبی درست‌شده و یک نفر بالباس چوپانی با نی آواز خوشی سر می‌دهد و بازدیدکنندگان را مجاب به ایستادن و گوش کردن می‌کند.

غرفه آخر در این سمت هم مربوط به روستای «یانه سر» بوده که علاوه بر پخت غذا و پخش موسیقی محلی با بنرها و پوسترهای بزرگ فرهنگ و محصولات روستای خود را معرفی کرده است.

دورهمی با طعم «دو بیتی»

در حال بررسی غرفه‌ها هستم که صدایی به گوشم می‌رسد، «آی توران ما فارس داره … هی، جونای ناز داره… هی، یک میلیون … هی، دو میلیون… هی» و بعد هم‌صدای دایره و دست زدن به گوش می‌رسد، به سمت غرفه می‌روم، این بار بانویی دیگر می‌گوید «آی یه کیسه ماش … هی، اسرار و نکنیم فاش… هی، یک میلیارد … هی دو میلیارد … هی» و بازهم صدای دایره زنی که خاله زهرا صدایش می‌کنند و مسن‌ترین بانوی این جمع است بلند می‌شود.

 این غرفه مربوط به روستای «توران فارس» از توابع شهرستان رامیان است که بازدیدکننده زیادی را به سمت خود می‌کشد. ۱۰ بانو بالباس محلی این روستا که به رنگ‌های بنفش و قرمز است دورهمی کوچکی تشکیل داده‌اند و مراسمی تحت عنوان «دوبیتی» را اجرا می‌کنند. ام‌البنین چوری یکی از این بانوان می‌گوید این دوبیتی خوانی در مجالس شادی و دورهمی بانوان رواج دارد و چون این مراسم از پدربزرگ و مادربزرگ‌هایمان به ما رسیده و نسل‌اندرنسل حفظ‌شده تلاش می‌کنیم بین جوانان امروزی هم آن را زنده نگه‌داریم.

غرفه روستای شاه کوه هم از رونق خاصی برخوردار است، خانم میراحمدی می‌گوید برای سومین بار است که در این جشنواره شرکت می‌کنیم و هدف از حضورمان در این نمایشگاه بیشتر برای شناساندن فرهنگ شاهکوه بوده است به همین دلیل نمادی از خانه‌های شاهکوه را در این مکان درست کردیم و صنایع‌دستی و گیاهان دارویی که پتانسیل قوی دارد را برای معرفی با خود آورده‌ایم.

کمی بافاصله از غرفه‌های روستاهای هدف گردشگری سوله‌ای ساخته‌شده و سوغات استان‌ها در غرفه‌های آن عرضه می‌شود.

جنب ساختمان اصلی نمایشگاه هم تعدادی سیاه‌چادر برپاشده است، چادر اول متعلق به ایل قشقایی است، دو مرد مشغول چوب بازی هستند و سعی می‌کنند با چوب به پاهای همدیگر ضربه بزنند ولی طرف مقابل سریعاً جاخالی می‌دهد.

بانویی که مسئول غرفه قشقایی است می‌گوید این نوع چوب بازی مربوط به مراسم عروسی است و جدا از آن نوعی بازی هم به‌حساب می‌آید.

آقایی هم که از استان مرکزی در حال تماشای این رقص چوب است می‌گوید امسال وضعیت جشنواره ازلحاظ سخت‌افزاری بهتراز سال‌های گذشته بوده اما متأسفانه ازنظر برنامه‌ریزی به‌پای سال گذشته نمی‌رسد.

احمد گلچین، دبیر جشنواره اقوام ایران‌زمین در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با تعداد غرفه‌های برپاشده در محوطه نمایشگاه می‌گوید: ۱۰ غرفه مربوط به روستاهای هدف گردشگری گلستان در این مکان برپاشده البته روستاهایی که فرهنگ و آداب‌ورسوم مشترک داشتند هم با یکدیگر ادغام شدند.

وی ادامه می‌دهد: ۳۰ غرفه مربوط به سوغات استان‌ها، ۱۰ سیاه‌چادر عشایر کشور، ۲۴ گروه موسیقی از ۱۶ استان کشور هم در این فضا حضور دارند و به اجرای برنامه‌های خود می‌پردازند.

گلستانی ها شایسته برگزاری جشنواره اقوام هستند

دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی اقوام ایران‌زمین گلستان معتقد است حضور باشکوه گلستانی‌ها در این دو روز نشان داد گلستانی‌ها می‌توانند میزبان شایسته‌ای برای برگزاری جشنواره اقوام ایران‌زمین باشند.

حضور باشکوه گلستانی‌ها در این دو روز نشان داد گلستانی‌ها می‌توانند میزبان شایسته‌ای برای برگزاری جشنواره اقوام ایران‌زمین باشند

گلچین اضافه می‌کند: با توجه به اینکه ما حجم پارکینگ را هم افزایش دادیم اما استقبال بیش‌ازحد مردم از وسایل نقلیه باعث شده در این زمینه کمبود مکان پارک داشته باشیم به همین دلیل از بازدیدکنندگان تقاضا داریم برای رفت‌وآمد به نمایشگاه از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.

برای بازدید از صنایع‌دستی وارد سالن اصلی نمایشگاه می‌شوم. فضا با بیرون کاملاً متفاوت است، کمی که به بازدیدکنندگان دقت می‌کنم متوجه می‌شوم بیشتر نظاره‌گر غرفه‌ها هستند تا خریدار؛ شاید یکی از علت تمایل نداشتن به خرید، قیمت‌های نسبتاً گران صنایع‌دستی است.

اما غرفه داران معتقدند مردم در روزهای ابتدایی جشنواره بیش‌تر صنایع‌دستی را نگاه و بررسی می‌کنند و روزهای پایانی جشنواره برای خرید اقدام می‌کنند.

بانویی اصفهانی که برای نخستین بار است در این جشنواره شرکت کرده می‌گوید دیگر تمایلی به حضور در این جشنواره ندارم چراکه برگزاری موسیقی و رقص و آواز روی کار ما تأثیر منفی گذاشته است و مردم بیش‌تر جذب آن‌ها می‌شوند.

احمدرضا عامریان دبیر موسسه مردم‌نهاد آوای سبز اندیشه هم می‌گوید دهمین دوره جشنواره کار خود را ضعیف آغاز کرد اما رفته‌رفته در حال تقویت است و به نظر من جشنواره دوره هشتم بهترین دوره برگزاری آن بوده است.

وی معتقد است زمانی که جشنواره عنوان بین‌المللی به خود می‌گیرد کیفیت خدمات‌رسانی هم باید بالا رود اما سال‌به‌سال در حال افت کیفیت است.

عامریان نسبت به حضور اقوام گرگانی می‌گوید به نظر من بهتر بود سهمیه بیشتری به استان‌ها اختصاص داده می‌شد تا بافرهنگ استان‌های بیشتری آشنا شویم و ایراد دیگری که می‌توان گرفت به جلسات توجیهی است که گفته می‌شود فلان محصول آورده نشود اما چون بازرسی نیست می‌بینیم که بازهم غرفه داران این کار را می‌کنند.

دبیر موسسه مردم‌نهاد آوای سبز اندیشه نبود راهنمای مناسب برای راهروها را ضعف دیگر نمایشگاه صنایع‌دستی دانست و می‌گوید من به هرکدام از دوستان و آشنایان که می‌خواهم آدرس دهم با مشکل رو به می‌شوند و حاضر بودم شخصاً هزینه بنر و راهنماهای مربوط به مسیر غرفه خودم را پرداخت کنم.

وقتی نور موبایل ها روشنی بخش سالن نمایشگاه بین المللی شد

از عامریان خداحافظی می‌کنم و شروع به چرخ زدن بین غرفه‌ها می‌کنم اما به‌یک‌باره تمام چراغ‌های سالن نمایشگاه خاموش می‌شود و چندثانیه‌ای بعد مردم حاضر در سالن با نور موبایل‌های خود فضا را تا حدی روشن می‌کنند چنددقیقه‌ای می‌گذرد و برق اضطراری نمایشگاه وصل می‌شود.

این خاموشی و قطع برق‌های سالن نمایشگاه که در روز افتتاحیه هم یک‌بار رخ داد، در دومین نمایشگاه دو بار بافاصله کمتر از یک ساعت رخ داد.

بانوی غرفه دار گیلانی با گلایه‌مندی می‌گوید متأسفانه این قطعی برق شرایط بدی را به وجود می‌آورد چراکه مجبوریم به‌سرعت گوشی موبایل‌های خود را روشن کنیم تا اتفاق خاصی رخ ندهد. از طرفی تیم امنیتی هم در اطراف خود نمی بینیم که از غرفه ها صیانت کنند.

البته دبیر دهمین جشنواره اقوام ایران‌زمین در رابطه با قطعی برق نمایشگاه که طی این دو روز سه بار تکرار شده است، می‌گوید غرفه داران روستایی از آن مقداری که از آن‌ها خواسته‌شده بیشتر برق مصرف کرده‌اند و به همین دلیل براثر فشار وارده دچار مشکل شدیم اما قرار شده صبح جمعه مجموعه نمایشگاه رصد فنی شود و تمام ایرادات آن برطرف شود.

سارا اخوت، مسئول بخش صنایع‌دستی جشنواره اقوام در رابطه با تعداد هنرمندان شرکت کننده در بخش صنایع دستی می‌گوید: ۱۱۰ هنرمند گلستانی و ۷۵ هنرمند کشوری از ۲۷ استان کشور در ۱۵۳ غرفه صنایع‌دستی حضور دارند.

وی در رابطه با بحث اسکان غرفه داران اضافه می‌کند طی سال‌های گذشته هم غرفه و هم‌محل اسکان به غرفه داران خارج استانی به‌رایگان تعلق می‌گرفت اما ازآنجایی‌که در سال اقتصاد مقاومتی هستیم سیاست کلان کشور که در تمام استان‌ها هم اجرایی می‌شود این است که از بین غرفه و محل اسکان تنها یکی به غرفه داران به‌رایگان تعلق بگیرد.

استقبال فراوان از گروه های موسیقی محلی

سالن اجرای موسیقی زنده اقوام توسط گروه های مختلف که از استان های کشور به این جشنواره دعوت شده بودند برعکس شب افتتاحیه جمعیت خوبی را به خود دید.

طبق رسم هرساله این جشنواره، گروه های موسیقی اجرای زنده دارند که مورد توجه بازدیدکنندگان زیادی است. امسال هم با توجه به سرمای هوا در محوطه سالن ها و رایگان بودن این مراسم استقبالی خوبی از سوی مردم انجام شد.

بنا به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، در مدت برگزاری جشنواره ۲۵ گروه موسیقی از ۱۵ استان کشور موسیقی آیینی و مقامی اجرا می کنند.

گروه کالپوش استان سمنان یکی از گروه هایی است که مراسم حنابندان را در شب دوم اجرا کرد که با دست های بازدیدکنندگان و خواندن آوازهای شاد فضای سالن را تغییر داد.

با یکی از بازدید کنندگان هم صحبت می شویم. خانم گیلک از کیفیت برگزاری جشنواره راضی نیست. او معتقد است که انگار گروه ها می خواهند فقط اجرا کنند و با قدرت ظاهر نشده اند.

او ادامه می دهد: دو سال گذشته جشنواره خیلی بهتر برگزار شده بود. در همان افتتاحیه گروه ها با آوازهای بهتری و رقص های زیباتری آمده بودند اما امسال خیلی چنگی به دل نمی زند.

خانم گیلک می گوید: فکر می کنم آنقدر به هنر و هنرمند بها داده نشده است و مبالغی که برایشان در نظر گرفته اند پایین است که گروه ها هم صرفا برای حضور به جشنواره می آیند مثل مسئولین که گویا می خواهند فقط جشنواره را برگزار کنند و به کیفیت موضوعی نگاه جامعی ندارند.

اما در پشت صحنه این برنامه، گروه های موسیقی در حال تمرین و تعویض لباس هستند تا برای اجرای زنده آماده شوند. صدا به صدا نمی رسد. هر گروهی برای خودش در حال تمرین است، از طرفی گروهی هم در محل اصلی در حال اجرا برنامه است.

جشنواره امسال نسبت به سال گذشته ضعیف تر است

لباس محلی دختر گیلانی نظرها را به خود جلب می کند. گروهی ۵ نفره که در حال آماده شدن برای اجرا هستند. حمید گوهرنیا سرپرست گروه «تلار» گیلان است و دومین سالی است که در این جشنواره حضور دارد.

همان ابتدای صحبت هایش می گوید که «جشنواره امسال نسبت به سال گذشته ضعیف تر است.» و ادامه می دهد: گروه تلار یک گروه بین المللی است و تنها برای رزومه کاری خود در این جشنواره شرکت کرده است. برعکس این که گفته می شود این جشنواره بین المللی است اما در سطح بین المللی نیست.

او می گوید: محلی برای تمرین گروه ها در نظر گرفته نشده است. روی استیج برنامه زنده با این صدای بلند در حال اجرا است و هر گروهی در این پشت در حال تمرین است.

گوهر نیا همچنین از زمان بندی نامناسب برای اجرای گروه ها هم شکایت می کند و ادامه می دهد: برنامه ریزی برای اجرای گروه های موسیقی مشکل دارد. کاش به وقت گروه ها احترام گذاشته شود.

او که از وضعیت اسکان و پذیرایی راضی است، اضافه می کند: مبلغی هم که حداقل به گروه ما پرداخت شده رضایت کننده نیست. البته مثل اینکه قول هایی داده شده تا هزینه ایاب و ذهاب نیز به گروه ها داده شود.

جشنواره فضای خوبی برای آشنایی مردم با فرهنگ های مختلف است

گروه موسیقی خراسان شمالی که در افتتاحیه هم به اجرای موسیقی پرداخت با لباس های جالب توجه خود در گوشه ای دیگر از پشت صحنه هستند. رضا برات زاده سرپرست این گروه ۱۵ نفره توضیح می دهد؛ چهارمین سالی است که در این جشنواره حضور داشته و آخرین بار آن سال ۱۳۹۰ بوده است.

او در خصوص جشنواره می گوید: این جشنواره به برند گردشگری گلستان تبدیل شده است و فضای خوبی را برای آشنایی مردم با فرهنگ های مختلف ایجاد کرده است.

برات زاده با بیان این که مردم گلستان و گرگان مردم اهل دل و با نشاطی هستند، ادامه می دهد: برگزاری جشنواره در تابستان ومهرماه شرایط را برای جذب گردشگر بیشتر مهیا می کرد اما به هرحال زمستان هم شرایط خودش را دارد و باعث می شود در این شب های زمستان فضای مفرح و شادی برای مردم گلستانی ایجاد شود.

او اعتقاد دارد با وجود شرایط مالی بد برای سازمان ها و دستگاه ها همین که این جشنواره برگزار شده است غنیمت است.

برات زاده از مشکلات هم می گوید و به آب معدنی اشاره می کند و ادامه می دهد: برای گروه هایی که اجرا می کنند و با توجه به اینکه فعالیت بدنی و رقص و آواز داریم حتی یک آب هم در پشت صحنه در نظر نگرفته اند، با این که چند بار هم گفته ایم ولی توجهی نشده است.

برنامه ریزی اجرای موسیقی زنده جشنواره هیچ وقت درست نشد

هنرمندان بوشهری در گوشه ای دیگر از پشت صحنه روی زمین نشسته اند. بعضی ها لباس خود را درآورده و بعضی دیگر هنوز با لباس اجرا هستند. سراغ سرپرست گروه را می گیرم.

محسن آقایی سرپرست گروه ۷ نفره «آوای موج» است. گروهی که هفتمین سال حضورش در جشنواره اقوام در گلستان را تجربه می کند و در سال های ۹۳ و ۹۴ به عنوان گروه منتخب مردمی این جشنواره شناخته شده است.

آقایی می گوید که گروه های موسیقی با هر شرایط سختی آمده اند که در این جشنواره حضور خود را نشان دهند. او ادامه می دهد: زمان برگزاری جشنواره در سال های قبل خیلی بهتر بود اما امسال و برگزاری در این فصل کمی شرایط را سخت تر کرده است.

از او در خصوص اجرای گروهش می پرسم و پاسخ می دهد: در این دو شب هنوز زمان اجرا به ما نرسیده است. امروز هم که قرار بود اجرا کنیم ولی می گویند که وقت نیست و فقط ۱۰ دقیقه زمان برای ما در نظر گرفته اند.

آقایی می گوید: وضعیت برنامه ریزی جشنواره هیچ وقت درست نشد از طرفی متاسفانه گروه ها هم همکاری نمی کنند و فکر می کنند هر روز جشنواره باید اجرا داشته باشند.

او که گویا قرار شده برایش وقت اجرایی را در شب سوم در نظر بگیرند، ادامه می دهد: من دیگر در شب سوم هم برنامه اجرا نمی کنم. بی برنامه بودن در اجرا همیشه وجود داشته است.

ساعت ۲۲ شب است. چراغ سالن ها یکی بعد از دیگری خاموش می شود تا بازدیدکنندگان راهی محوطه شوند. روز دوم دهمین جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین هرچند با استقبال خوبی از سوی مردم روبه رو بود اما صحبت های پشت صحنه نشان می داد که هنوز بعد از ۹ سال برگزاری چنین جشنواره ایی نتوانسته ایم به حد مطلوب خود در اجرا برسیم.

دهمین جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین از ۸دی ماه به مدت ۵ روز در محل نمایشگاه های استان گلستان در حالی کار خودش را آغاز کرده است که نتوانسته از لحاظ کیفیت نظرها را به خود جلب کند.

زمان بازدید از نمایشگاه ۱۵ تا ۲۲ هر روز اعلام شده است تا گلستانی ها و تعداد اندک مسافرین احتمالی بتوانند در این ایام به بهترین نحو از این جشنواره دیدن کنند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.