پاکستان ۲۰۱۶؛ از ورود و خروج «مشرّف» و بیماری «نواز» تا مذاکرات صلح و رؤیت «قمر»

0
اشتراک

پاکستان ۲۰۱۶؛ از ورود و خروج «مشرّف» و بیماری «نواز» تا مذاکرات صلح و رؤیت «قمر»

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، تحولات و اتفاقات مهم پاکستان در سال ۲۰۱۶ را می توان از دو بعد داخلی و خارجی مورد بررسی قرار داد.

تحولات داخلی

اولین بحران سیاسی سال ۲۰۱۶ در پاکستان تلاش سیاسی مصطفی کمال عضو ارشد حزب متحده قومی برای تشکیل یک حزب سیاسی جدید بود.

هنوز بحران سیاسی در کراچی و درگیری اعضای حزب متحده قومی ادامه داشت که در تاریخ ۱۶ مارس دادگاه مجوز خروج پرویز مشرف رییس جمهور و حاکم نظامی سابق از این کشور را صادر کرد. روز ۱۸ مارس مشرف شبانه به بهانه معالجه کراچی را به مقصد دوبی ترک کرد.

در تاریخ ۳ آوریل با افشای اسناد فساد مالی دولت پاکستان توسط پانامالیکس یک جنجال سیاسی دیگر آغاز شد.

اپوزیسیون خواستار پیگیری پرونده فساد مالی شد اما رییس دیوان عالی پاکستان نپذیرفت که دادگاه برای حل این مسئله کمیسیون ویژه تشکیل دهد. ۳۱ می نواز شریف نخست وزیر پاکستان به ظاهر برای عمل جراحی قلب باز راهی انگلیس شد اما به گفته کارشناسان در پشت پرده برای حفظ جایگاه سیاسی خود تلاش می‌کرد.

در ۲۹ جولای قائم علی‌شاه که چند سال متوالی سروزیر ایالت سند بود مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد و مراد علی شاه جای وی را گرفت.

در ۲۲ آگوست سخنان الطاف حسین رهبر حزب متحده قومی علیه پاکستان و ارتش سبب شد فاروق ستار رهبری این حزب را به عهده بگیرد و از مردم پاکستان بابت سخنان الطاف حسین عذرخواهی کند.

با وجود عذرخواهی فاروق ستار تکاوران ارتش دفتر مرکزی حزب متحده قومی در کراچی و سایر دفاتر سیاسی این گروه را تعطیل و پلمپ کردند.

 6اکتبر یک روزنامه آمریکایی گزارشی درباره اختلاف بین ارتش و دولت پاکستان را منتشر کرد که موج جدید کشمکش‌های سیاسی در این کشور را به دنبال داشت. دولت سرانجام مجبور شد پرویز رشید را به خاطر اظهارنظر علیه ارتش برکنار کند.

حزب تحریک انصاف تصمیم گرفت در اعتراض به فساد مالی دولت(پانامالیکس) با تظاهرات ضد دولتی اسلام‌آباد را تسخیر کند. سرانجام در تاریخ ۳ نوامبر عمران‌خان که احساس می‌کرد نمی‌تواند تظاهرات ضد دولتی را ادامه دهد قبل ورود طرفدارانش به اسلام‌آباد به بهانه اینکه دادگاه متعهد شده فساد مالی خاندان شریف را پیگیری کند از تسخیر پایتخت پاکستان به کمک طرفدارانش صرفنظر کرد.

در تاریخ ۹ نوامبر عشرت‌العباد فرماندار ایالت سند بعد از ۱۴ سال برکنار شد و سعید الزمان صدیقی فرماندار این ایالت شد. در تاریخ ۲۹ نوامبر دوره فرماندهی راحیل‌شریف به پایان رسید و قمر‌جاوید باجواه به طور رسمی فرمانده ارتش پاکستان شد.

در تاریخ ۲۳ دسامبر آصف‌علی‌زرداری بعد از ۱۸ ماه تبعید خودخواسته از دوبی به پاکستان بازگشت و ضمن ائتلاف با برخی احزاب سیاسی علیه دولت در مراسم سالگرد ترور همسرش بی‌نظیر بوتو تأکید کرد که پیروز انتخابات آینده حزب مردم خواهد بود.

تحولات خارجی

در تاریخ ۲۱ می ملا‌اختر‌منصور رهبر طالبان در بلوچستان تحت کنترل پاکستان هدف حمله پهپاد آمریکایی قرار گرفت و کشته شد. بعد از کشته شدن رهبر طالبان اسلام‌آباد به نقض حریم هوایی خود توسط واشنگتن اعتراض کرد که موجب بی‌اعتمادی بین دو کشور شد. چون ملا‌منصور مدارک شناسایی پاکستانی در اختیار داشت وزارت کشور دستور داد هویت مردم دوباره شناسایی و مدارک جعلی باطل شود.

تیرگی روابط پاکستان با آمریکا از خبرهای مهم رسانه‌ها در این سال بود که عواملی چون تحویل ندادن جنگنده‌های اف ۱۶، نزدیکی روابط آمریکا با هند، قطع و مشروط کردن کمک مالی پاکستان آن را تشدید کرد.

در تاریخ ۱۸ سپتامبر درگیری مرزی بین پاکستان و هند با حمله شبه‌نظامیان به پایگاه ارتش در کشمیر به اوج خود رسید. این درگیری خونین با کشته شدن ۱۸ سرباز هندی پایان یافت البته برخی منابع تعداد قربانیان را بیش از ۴۰ نفر بیان کردند.

در سال ۲۰۱۶ درگیری مرزی بین پاکستان و هند به روستاهای مرزی آسیب رساند این در حالی است که با ادامه این تنش اسلام‌آباد و دهلی نو با متهم کردن دیپلمات‌های یکدیگر آنها را به جرم جاسوسی برای طرف مقابل اخراج کردند.

۱۳ می در ادامه تنش‌های سیاسی، امنیتی و مرزی بین پاکستان و افغانستان، منطقه مرزی تورخم که از بیش از یک ماه شاهد تنش‌های پی در پی بوده به صحنه تبادل آتش نیروهای پاکستانی و افغانستانی تبدیل و بر اثر آن ۳۵ نفر و به نقل برخی منابع ۴۴ نفر از ۲ طرف کشته و زخمی شدند.

علت این درگیری خونین ایجاد تأسیسات مرزی از جانب ارتش پاکستان و مخالفت نیروی مرزی افغانستان با این موضوع بود. گفت و گوی تلفنی مقامات پاکستان و افغانستان فقط یک اقدام تشریفاتی بود که کمکی به عادی‌سازی روابط بین دو کشور نکرد.

نشست مسکو یا توافق پاکستان، روسیه و چین با محوریت صلح افغانستان در ۲۷ دسامبر انجام شد. اولین بیانیه این نشست درخواست برای حذف نام رهبران طالبان از لیست سیاه تروریسم بود.

به گفته کارشناسان هدف پاکستان روسیه و چین مذاکره برای برقراری صلح در افغانستان منهای کشورهای فرامنطقه‌ای به ویژه آمریکا است. در سال ۲۰۱۶ آغاز صادرات از بندر گوادر در راستای اجرای پروژه کریدور اقتصادی پاکستان و چین سبب نزدیکی بیشتر روابط این دو کشور شد.

از طرفی سفر رییس سرویس امنیتی روسیه به بندر گوادر و درخواست مسکو برای پیوستن به پروژه سی پک موجب تقویت روابط پاکستان و روسیه شد. یکی از دلایل نزدیکی پاکستان به روسیه و چین چالش در روابط این کشور با آمریکا بود.

در تاریخ ۲۸ دسامبر پاکستان سومین رأکتور هسته‌ای خود را که با کمک چین ساخته شده است افتتاح کرد. کارشناسان بر این باورند که تا چند سال آینده پاکستان به کمک چین به بزرگترین مرکز غنی‌سازی هسته‌ای در جهان تبدیل می‌شود.

هنوز مدتی از افتتاح راکتور هسته‌ای پاکستان نگذشته بود که آمریکا در واکنش به این اقدام برخی موسسات و نهادهای این کشور را تحریم کرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.