کارآفرینی از پژوهش جدا نیست

0
اشتراک

کارآفرینی از پژوهش جدا نیست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، علیرضا زراسوندی در نشست با پژوهشگران بخش صنعت با اشاره به لزوم گسترش حوزه پژوهش و کارآفرینی، گفت: در استان خوزستان کارآفرینی‌ِمستقل بسیار دشوار است؛ چرا که با تمام اتفاقات خوبی که در استان افتاده، هنوز زیرساخت‌ها در زمینه‌های مختلف فکری، فرهنگی، زیربنایی و حمایتی فراهم نیست.

وی با بیان اینکه سازمان‌های موجود باید به‌سمت کارآفرینی حرکت کنند، افزود: بسیاری از سازمان‌های متولی کارآفرینی، حتی با واژه‌های کارآفرینی، فناوری، پژوهش هم آشنایی ندارند. مدیری که با این حوزه آشنایی ندارد، نمی‌تواند بستر مناسب را فراهم کند.

رییس بنیاد نخبگان استان خوزستان تصریح کرد: بسیاری از مدیران پژوهشی و صنعتی، بخشنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های حاکم بر مباحث دانش‌بنیان را می‌شناسند اما تعبیر و تفسیر اقتصاد مقاومتی برای برخی به خوبی روشن نشده است.

زراسوندی تصریح کرد: کارآفرینی سازمانی باید توسط افراد آموزش‌دیده، متفکر و خلاقی صورت گیرد که توانایی بالایی در حوزه پژوهش داشته باشد چراکه در دنیای‌امروز، کارآفرینی از پژوهش جدا نیست.

وی با بیان اینکه در گذشته حوزه پژوهش مورد غفلت بوده است، تصریح کرد: پژوهش و فناوری سه سطح اصلی دارد که عبارتند از سیاست‌گذاران، مجریان و مصرف‌کنندگان که باید در بستری هماهنگ حرکتی منظم و قانون‌مدار داشته باشند.

رییس بنیاد نخبگان خوزستان اضافه کرد: سیاست‌های حاکم بر حوزه پژوهش وفناوری و قوانین حاکم بر آن در کشور، یکی از مترقی‌ترین قوانین در منطقه است؛ به‌این‌معنا که قوانین، بخش‌نامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های موجود، بسیار پویا طراحی شده‌اند؛ اما در حوزه اجرایی که ارتقای سیستم پژوهشی کشور را به همراه دارد، ایراداتی وجود دارد.

وی یادآور شد: سیاست‌های کشور به شکلی برنامه‌ریزی شده که ایران در سال ۱۴۰۴ در تولید علم پیشتاز منطقه باشد که در سه، چهار سال گذشته این امر تحقق یافته‌ است. در حوزه پژوهش نیز کشور نسبت به برنامه‌ای که پیش‌بینی شده بود از کشورهای منطقه جلوتر است و به‌نوعی قطب تولید علم در منطقه محسوب می‌شود.

زراسوندی تصریح کرد: علی‌رغم آنچه گفته شد، کشور در تبدیل علم به عمل، ایده به پدیده و تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی که به فناوری قابل لمس در زندگی منتج می‌شود، جایگاه مناسبی در منطقه ندارد؛ یعنی پیشرفت فناوری منطبق و به موازات تولید علم رشد نکرده است.

رییس بنیاد نخبگان خوزستان اظهار کرد: در کشورهای در حال‌توسعه، معمولاً هر پروژه علمی که از مرکز تحقیقاتی خارج می‌شود باید به یک‌محصول اثرگذار در زندگی جامعه تبدیل شود.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، وی خاطرنشان کرد: در حوزه کارآفرینی، تبدیل علم به عمل، ایده به پدیده و تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی، امری پژوهشی است. به‌عبارت دیگر کارآفرینی‌ که نتواند از یافته‌های پژوهشی خود به‌خوبی استفاده کند، قطعاً با شکست مواجه خواهد شد.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.