عفونت گوش دومین بیماری رایج در بین نوزادان پس از سرماخوردگی است

0
اشتراک

عفونت گوش دومین بیماری رایج در بین نوزادان پس از سرماخوردگی است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فائزه حسین نژاد متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار قومس با بیان اینکه عفونت گوش دومین بیماری رایج در بین نوزادان پس از سرماخوردگی است اظهار کرد:  حدود نیمی از شیرخواران حداقل یک بار به عفونت گوش مبتلا می شوند.

وی با اشاره به اینکه عفونت گوش می تواند توسط باکتری، قارچ یا ویروس ایجاد شود تصریح کرد:  به طور معمول، هر مایعی که وارد مجرای گوش شود به سرعت از طریق شیپور استاش ( مجرایی که گوش میانی را به پشت بینی و گلو متصل می کند )خارج می شود اما در صورتی که شیپور استاش مسدود شده باشد مایع در گوش میانی به دام می افتاد.

متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه  معمولا طی سرماخوردگی ، عفونت های سینوسی یا حتی آلرژی شیپور استاش مسدود می شود بیان کرد:  با توجه به اینکه میکروب ها برای رشد به محیط تاریک، گرم و مرطوب نیاز دارند که این شرایط در گوش میانی کودک بیمار فراهم است، بنابراین عفونت گوش شکل می گیرد.

حسین نژاد افزود: در این شرایط ، پرده گوش ملتهب می شود و حتی در مواردی بدن کودک برای مبارزه با این عفونت تب می کند.

وی تصریح کرد: از دیگر علائم این عفونت کاهش اشتها، مشکل در خواب اسهال یا استفراغ، ترشح مایع زرد یا سفید از گوش، بوی نامطبوع، مشکل شنوایی و اختلال در حفظ تعادل است.

این متخصص  با با اشاره به اینکه در حدود نیمی از نوزادان،  حداقل یک بار عفونت گوش را تا ۱ سالگی خود تجربه می کنند گفت: این میزان عفونت در سال، تا ۳ سالگی ادامه دارد .

فائزه حسین نژاد تاکید کرد:  اگر کودک ۳ ساله ای دارید که تا به حال ۳ بار به عفونت گوش مبتلا شده است، کاملا طبیعی است.

وی با بیان اینکه با دیدن اولین نشانه عفونت گوش در نوزادان باید به پزشک مراجعه کنید  عنوان کرد: پزشک گوش کودک را  با ابزاری به نام اتوسکوپ معاینه می کند.

متخصص گوش و حلق و بینی بیان کرد: در صورت قرمزشدن  و ملتهب بودن پرده گوش به احتمال زیاد آلودگی وجود دارد .

 حسین نژاد افزود: پزشکان برای مشاهده پاسخ حرکت پرده گوش از وسیله ای به نام اتوسکوپ پنوماتیک، که فشار کمی از هوا را در گوش وارد می کند، استفاده می کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه در گذشته آنتی بیوتیک ها اولین گزینه برای درمان عفونت گوش در نوزادان بودند ابراز کرد: در حال حاضر پزشکان در تجویز داروها  عاقلانه تر رفتار می کنند زیرا استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک می تواند کودک را در برابر عفونت ها دچار مقاومت دارویی کند.

متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به اینکه اگر کودک شما حداقل ۶ ماهه است، از استامینوفن یا ایبوپروفن مخصوص نوزادان برای کاهش درد ناشی از عفونت استفاده کنید اظهار کرد:  در زمان ابتلای نوزاد به عفونت گوش هرگز از آسپرین استفاده نکنید زیرا باعث می شود کودک بیشتر مستعد ابتلا به سندرم ری شود.

حسین نژاد تصریح کرد: کودکانی که سیستم ایمنی و دفاعی ضعیفی دارند از جمله کودکان سرطانی، کودکان مبتلا به نارسایی کلیه، دیابت و کودکان مبتلا به بیماری‌های ویروسی مانند سرخک، سرخچه، آبله مرغان، عفونت‌های میکروبی مانند سینه پهلوی شدید و همچنین کودکانی که به هر دلیل شیمی‌درمانی می‌شوند، بسیار مستعد ابتلا به عفونت گوش میانی هستند.

وی در ادامه به بین نکات مهم آموزشی و بهداشتی پرداخته و اظهار کرد: به فرزندتان یاد بدهید که از لیوان و وسایل شخصی دیگران خصوصا در مهد کودک و مدرسه استفاده نکنند، حتما قبل از خوردن خوراکی و غذا دستشان را بشویند، اگر زنگ تفریح قبل دستشان را شسته اند کافی نیست و هر زنگ تفریح باید دستشان را بشویند.

متخصص گوش و حلق و بینی  همچنین تاکید کرد: کودک خود را از دود سیگار دور نگه دارید زیرا تحقیقات نشان داده فرزندان والدینی که سیگار می کشند بیشتر به عفونت گوش میانی و مشکلات شنوایی مبتلا می شوند.

حسین نژاد  با اشاره به اینکه سیگار یکی از عوامل موثر در ایجاد عفونت‌های گوش در کودکان است گفت: از نظر علمی نیز ثابت شده در خانواده‌ای که پدر، مادر یا یکی از اعضای خانواده سیگار می‌کشند، کودکان این والدین در مقایسه با خانواده‌ای که سیگاری نیستند، بیشتر دچار عفونت‌های گوش می‌شوند.

وی افزود:  ماده نیکوتین موجود در دود سیگار که این کودکان استشمام می‌کنند، موجب از بین رفتن مژک‌های درون بینی شده و به گوش میانی راه پیدا می‌کند.

متخصص گوش و حلق و بینی  در پایان با بیان این مهم که کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند از قدرت ایمنی بالاتری برخوردار هستند و کمتر در معرض عفونت گوش میانی قرار می‌گیرد‌ بیان کرد: عدم استفاده از هر نوع شیء نوک تیز و آلوده برای تمیز کردن گوش، رعایت نکات بهداشتی، پوشش مناسب در فصول سرد، کمتر در معرض باد قرار گرفتن و همچنین شنا نکردن در آب آلوده می‌تواند از عفونت میانی و خارجی گوش تا حد زیادی جلوگیری کند.

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.