گردشگر پذیری داخلی وخارجی وامدار تنوع اقوام ایرانی است

0
اشتراک

گردشگر پذیری داخلی وخارجی وامدار تنوع اقوام ایرانی است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، مرتضی رحمانی موحد امشب در آئین اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام که به میزبانی استان گلستان برگزار شد، اظهار کرد: هیچ ابزار و سیاستی را مانند گردشگری نمی‌توان یافت که با کمترین آلودگی در توسعه پایدار نقش آفرین باشد.

وی یکی از ویژگی های گردشگری ایرانی را در ظرفیت بالای توسعه گردشگری اقوام ایرانی برشمرد و تصریح کرد: ایران رنگین کمان اقوام با فرهنگهای مختلف با غنای فرهنگی است که جاذب گردشگر است.

* هویت ایرانی پس از چند هزاره توانسته همچنان حیات خود را حفظ کند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره اقوام در ارتقاء و عظمت فرهنگ و تمدن این سرزمین به خوبی جلوه‎گری می‎‎کند، افزود: این جشنواره‎ها، همت‎ها و تلاش‎ها یقیناً روزهای بهتر و آینده‎ای شکوفاتر و همبستگی مردم این سرزمین را به همراه داشته است.

رحمانی‎موحد با بیان اینکه تنوع قومی و زبانی بهترین رهنمود کلام جاویدان الهی است، ابراز کرد: قومیت‎ها در حقیقت واقعیتی اجتماعی، فرهنگی و تاریخی است، اقوام همان جمعیت‎های انسانی است که در پیوند با شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص شکل می‎گیرد که ویژگی ملموس و ناملموس اجتماعی، فرهنگی و زبانی ظاهر می‎شود، در هیچ کجای اقوام نگاه تعصب، برتری و خودمحوری وجود ندارد اقوام ایرانی اعم از کرد، لر، آذری، سیستانی، فارس و ترکمن با هویت‎ها و توانمندی‎های خاص خود شناخته می‎شوند تصور کشور ایران بدون همنشینی اقوام دور از ذهن است.

وی بیان کرد: ایران همواره سرزمین همنشینی اقوام، فرهنگ‎ها گویش‎ها و هویت‎های گوناگون بوده است هر کدام از ویژگی‎های هنری، زبانی و فرهنگی اقوام ایرانی بخشی از هویت ایرانی است که پس از چند هزاره توانسته همچنان حیات خود را حفظ کند و با شرایط مختلف به سازگاری برسد.

* ظرفیت منحصر به فرد اقوام مبنای تصمیم‎گیری و سیاست‎گذاری در حوزه گردشگری باشد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه تفاوت در قومیت‎ها موجب می‎شود تا به دنیای بزرگتری پیوند بخوریم، ابراز کرد: هنر ما این است که بتوانیم از این فرصت خدادادی به بهترین نحو استفاده کنیم، اقوام از قابلیت‎ها و ظرفیت شایسته دست‎نخورده‎ای برخوردار هستند که در ساخت هویت ملی موثر است ایران سابقه متعدد فرهنگی دارد و همیشه به پیشینه فرهنگی خود نگاه احترام آمیز داشته است.

رحمانی‎موحد  گفت: فرهنگ قومی ایرانی در مقابل مدرنیسم تغییرات کمتری متحمل شده است، گفت: فرهنگ قومی ایرانی بازتاب دهنده اصالت فرهنگی و تاریخی است حال باید پرسید که تنوع قومی چه نقشی در گردشگری ایران دارند.

وی یکی از مبنایی‎ترین ویژگی‎های متمایزکننده ایران را در تنوع قومی و فرهنگی برشمرد و ابراز کرد: جاذبه منحصر به فرد یک گردشگر خارجی در مواجهه با ایران، همزیستی فرهنگ‎ها و اقوام ایرانی است که هر کدام در اقلیم‎های مختلف جای گرفتند سفر از یک گوشه به گوشه این سرزمین با تماشای طیف وسیعی از سنت‎ها، فرهنگ‎ها، غذاهای محلی، موسیقی، پوشاک، آداب و آئین‎های همراه است این ظرفیت خاص و منحصر به فرد باید مبنای تصمیم‎گیری و سیاست‎گذاری در حوزه گردشگری باشد.

* ویژگی فرهنگی و قومیتی با مرزبندی سیاسی، استانی همخوانی و همگونی ندارد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: هر سیاست و برنامه‎ای در خصوص گردشگری اقوام باید نگاه همه‎جانبه داشته باشد، اظهار کرد: اقوام ایرانی در فرآیند تاریخی وجود داشتند هر کدام با جغرافیای خاص خود سازگاری پیدا کردند.

رحمانی‎موحد افزود: ویژگی فرهنگی و قومیتی با مرزبندی سیاسی، استانی همخوانی و همگونی ندارد کدامیک از استان‎ها را می‎توان یافت که مشابهت و قرابت در دسته‎های بزرگتری داشته باشند.

وی بیان کرد: اخیرا سلسله جشنواره‎های سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری را در کشور برگزار کردیم گلستان در مجموعه فرهنگی دریای خزر و البرز منطقه یک ما بود، هفته گذشته نیز در خوزستان هشتمین جشنواره برگزار شد اما مختص استان‎های ساحلی بود.

* جشنواره اقوام یک مناسبت موفق با نگاه گردشگرمحور است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه آینده گردشگری هر قوم و فرهنگ ایرانی با سیاست‎های گردشگری استان‎ها گره خورده است، ابراز کرد: توجه به اصالت، تفاوت و تنوع می‎تواند سرچشمه درک متقابل شود درک متقابل می‎تواند تسخیرکننده همزیستی صلح آمیز و قبول نظارت‎ها باشد.

رحمانی‎موحد بیان کرد: کشورهای مقصد گردشگری به جاذبه‎های طبیعی و خدادادی اکتفا نمی‎کنند بلکه به دنبال خلق رویدادهایی هستند که جایگاه خود را در میان سایر کشورهای جهان پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه اکنون روستاها جای خود را در این جشنواره پیدا کردند، گفت: آئین و کهن ریشه‎دار جای خود را در این دنیا پیدا کرده است و این رویداد را به عنوان مناسبت موفق با نگاه گردشگرمحور تبدیل کرده است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.