انجام طرح واکسن فلج اطفال در استان

0
اشتراک

انجام طرح واکسن فلج اطفال در استان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری برنا در هرمزگان ، دکتر غلامعلی جاودان؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس مرکز بهداشت استان هرمزگان با اشاره به اجرای طرح پولیو برای کودکان زیر پنج سال در استان گفت: حفظ دستاوردهای برنامه ریشه کنی فلج اطفال در کشور ما از حساسیت ویژه برخوردار است. هر چند که تلاش ها برای کامل کردن برنامه ریشه کنی فلج اطفال در دو کشور بومی فلج اطفال یعنی افغانستان و پاکستان همچنان تداوم دارد، وضعیت اپیدمیولوژیک بیماری در جهان و منطقه تا ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ میلادی (۲۶ آبان سال جاری) نشان دهنده کاهش موارد در جهان از ۵۶ به ۳۲ مورد در کشورهای بومی فلج اطفال است.

رئیس مرکز بهداشت استان تأکید کرد:  به دلیل وضعیت نامناسب بهداشتی و پوشش پایین ایمن سازی نیجریه نیز مجدداً همراه با افغانستان و پاکستان بومی فلج اطفال محسوب می شوند. وجود مرز مشترک با دو کشور بومی فلج اطفال پاکستان و افغانستان، نشان دهنده خطر بالای انتشار مجدد بیماری در کشورمان می باشد.

با نوجه به همجواری ایران با دو کشور بومی فلج اطفال در مرز شرقی و ترددهای بسیار بین المللی، قاچاق اتباع و… ، در هر زمان خطر بازگشت مجدد بیماری به کشور وجود دارد. تداوم وضعیت عاری از پولیو طی سال های ۲۰۰۶-۲۰۰۱ میلادی مبین تلاش همه همکاران در سطوح مختلف بهداشتی در جهت دستیابی به پوشش بالای واکسیناسیون جاری و انجام با کیفیت عملیات ایمن سازی تکمیلی سالیانه بوده است. منطبق با توصیه های سازمان بهداشت جهانی ضروری است برای حفظ این دستاورد بزرگ و به حداقل رساندن خطر ورود و چرخش مجدد ویروس وحشی پولیو، عملیات سالانه ایمن سازی تکمیلی در ۲ نوبت به صورت فعال و خانه به خانه انجام می شود.

دکتر جاودان افزود:  این طرح همزمان در برخی از استان های کشور، در مرحله اول از ۲۵ تا۳۰ دی و مرحله دوم از ۳۰ بهمن تا  4 اسفند امسال اجرا می شود و هدف از واکسیناسیون، ریشه کنی فلج اطفال یا بیماری پولیو است که به صورت خانه به خانه در استان هرمزگان  برگزار می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط جغرافیایی متفاوت در کشور، دانشگاههای کشور به مناطق گرمسیر و غیر گرمسیر تقسیم بندی شده است که اجرای طرح مذکور در سراسر استان هرمزگان تاریخ های ذکر شده می باشد.

تعداد خانواری که در این طرح در دو مرحله بازدید خواهد شد،  حدود ۴۳۳ هزار و ۱۰۶ خانوار می باشد.

تعداد کودکان زیر ۵ سالی که در این طرح در دو مرحله واکسینه خواهند شد، بیش از ۱۸۸ هزار و ۹۳۶ کودک می باشد.

دکتر جاودان در ادامه گفت: این طرح در سراسر نقاط استان، به صورت خانه به خانه توسط تیم های دو نفره بهداشتی با مراجعه به درب منازل هم استانی هایمان و خوراندن دو قطره خوراکی فلج اطفال اجرایی می شود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.